Byl poklidný večer v panelákovém bytě.

Byla jsem sama, protože manžel měl havířské posezení a to se leckdy protáhlo dlouho do noci a tak jsem si vzala knížku a schoulila se do křesla a četla. Když zazvonil zvonek, lekla jsem se tak, že jsem až vyskočila.

„Kdo to může být v jedenáct v noci“, pomyslela jsem si

Za dveřmi stál soused z vedlejšího baráku, celý vyděšený a hned spustil. „Prosím Vás Vy máte auto, neodvezla by jste manželku do porodnice?“ Přikývla jsem a domluvili jsme se, že předjedu před vchod a on jde pro manželku. Čekala jsem u nich před vchodem, když ze vchodu vyletěl pán a spustil. „ Prosím Vás ona už nemůže jít, pojďte se mnou nahoru.“
Když jsme vcházeli do bytu, slyšela jsem hlasité sténání. „Je v ložnici“ řekl pán a než jsem se nadechla, práskl dveřmi a byl pryč.

Došla jsem do ložnice a na posteli ležela paní, oči vyděšené, slzy v očích

Bylo vidět, že je na kraji hysterického záchvatu. „Musíš jednat děvče,“ pomyslela jsem si a spustila. „AHOJ, já jsem Jiřina, neboj se mě, přišla jsem ti pomoct. Dovedl mě tvůj manžel, ale zase někam odběhl. Jak se jmenuješ?“ „Iveta“, hlesla potichu. „ Dobrý, Ivetko, to zvládneme, Jak jsi na tom?“ „Blbě, cítím mimino až dole.“ „Dobře, klid, koukneme se na to.“ Miminko bylo opravdu až dole, viděla jsem hlavičku a věděla jsem, že musíme rodit doma. „Je to dobrý, neboj a teď mi řekni, kde máš nějaký sterilní obvaz a nůžky. Panika se vrátila do jejich očí, ale kde to najdu mi poradila. „Tak děvče, teď až budeš mít stah, pořádně zatlač a neboj, jsem tady. Když začala tlačit, klepala se ve mně dušička, ale musela jsem být statečná a neukázat, že se bojím možná stejně jak ona.

Ani nevím, kde se ve mně vzala ta ráznost

Povedlo se, miminko se narodilo a začalo řvát na celé kolo. „Máš krásnou holčičku“ řekla jsem. V hlavě mi letěly myšlenky, co dál, podvázat pupeční šňůru ze dvou stran a mezi přestříhnou. Smotala jsem sterilní obvaz na pevnou šňůrku, podvázala a střihla. Miminko jsem omyla, a zabalila do velké pleny a vrátila jsem se k mamině. Odrodili jsme i placentu a v ten moment se otevřely dveře. Tatínek se vrátil. Naštěstí i s doktorem. Doktor kouknul na maminu, sebral placentu, kouknul na miminko a řekl. „No vidíte dámy, že jste to zvládly dobře.“ Spadl mi kámen ze srdce. Ivetu i miminkem odvezl do nemocnice a já se vrátila domů.

Doma už se svítilo, tatínek se vrátil

Jak jsem vešla, spustil.“Kde jsi byla?“ říkal to docela naštvaně a já hned na to: „ A kde jsi byl tak dlouho ty?“ „Ty víš, kde jsem byl.“ Už jsem to nevydržela a vyhrkla jsem. „Janku, já jsem porodila miminko.“ Jeho obličej si budu pamatovat dodnes. „COŽE?“ Začala jsem mu to všechno vyprávět a teprve v tu chvíli jsem se začala klepat. Slzy mi valily z očí a nešly zastavit. Objal mě a uklidňoval. „Jsi šikovná holka“. Nakonec jsem usnula.
Po sídlišti se to samozřejmě hned rozkřiklo, a tak když jsem navštívila svého gynekologa dělali si ze mě legraci, že jim fušuju do řemesla.
Nakonec mě pochválili i tam, že jsem to zvládla.

Možná jsem byla ve správnou chvíli na správném místě a i když jsem nevěděla, že vím, jak odrodit dítě, přesto to v hlavě bylo a já to jen využila.
bobalka

Admin – to stojí za uveřejnění.

26 komentářů u „Vítej na svět človíčku“

 1. coolnet napsal:

  zachovat “chladnou hlavu” v těchto a podobných situacích je umění. gratuluji.

 2. polivkovamaruska napsal:

  Různé situace udělají z člověka zbabělce, nebo i hrdinu.Musím říci, že k této odvaze je potřeba mít v sobě odhodlání a čistou hlavu, aby člověk nepanikařil. Moc obdivuji a blahopřeji

 3. blondynka napsal:

  Teda to jste odvážná a gratuluji Vám.
  Nedokážu si představit být já ve vaší situaci, jste fakt profesionální, máte můj obdiv.
  Ještě ted mi mrazí v zádech z vašeho článku a děkuji Radku že ste to sem zveřejnil.

 4. Ivona napsal:

  Tak to je síla. Jste zářný příklad toho, že když je člověk v situaci ze které není úniku, dokáže velké věci. Jste opravdu dobrá.

 5. Evik napsal:

  Super a ta odvaha!

 6. vita1980 napsal:

  jako námět pro film dobrý. Nemyslím to ironicky, opravdu to považuji za velké hrdinství.

 7. Benula napsal:

  Taky blahopřeju a jsem ráda,že to nepotkalo mě, asi bych se pořádně zapotila i když o tom něco vím.Když je to nutné,člověk zorganizuje všechny síly a dokáže i nemožné.

 8. lgku990 napsal:

  Člověk musí být na sebe, potom všem, asi na sebe pyšný, že dal život novému človíčku, samozřejmě v tu chvíli je těžké nezazmatkovat, ale když si člověk věří, tak jde vše líp. Blahopřeji k takovému výkonu.

 9. veruska napsal:

  Moc vám gratuluji k vaší odvaze. Jste statečná a prima ženská!

 10. MadameBijou napsal:

  Tak to opravdu klobouk dolů. Člověk nikdy neví, do jaké situace se v životě dostane a Vy jste to zvládla naprosto skvěle. A máte na to teď krásnou vzpomínku.

 11. Kavon napsal:

  Veľká odvaha, rozvaha a statočnosť.

 12. bobalka napsal:

  Děkuji Vám za krásné komentáře, dodám, že tatínek se po týdnu slavení zastavil a donesl mi kytku a poděkoval a s maminkou jsme se docela skamarádily.

  1. blondynka napsal:

   To je dobře a je dobře že Denisku vídáte.

 13. Petulavpk napsal:

  tak to je nádherný zážitek, gratuluji

 14. babka napsal:

  Klobouk dolů za to zvládnutí. Já jsem takový zmatkař, že bych asi nadělala víc škody než užitku. Musí to být krásný pocit, když víte, že jste pomohla nejen miminku ale i ostatním ke štěstí! .)

 15. pavlina69 napsal:

  Nádherný příběh.Byla jste opravdu velmi statečná.A co holčička jak se jmenuje?

  1. bobalka napsal:

   Holčička se jmenuje Deniska a je už z ní velká slečna.

 16. Rojak napsal:

  No pěkná dávka nervů, ale hlavně, že to dobře dopadlo.

 17. blaju napsal:

  Tak to klobouk dolů, jste úžasná, člověk nikdy neví jak se zachová v dané situaci, až jak tato ituace nastane a vy jste se zachovala na jedničku.

 18. aduja napsal:

  ANO,je to velká odvaha,nikdy nevíte,co se může stát,tady všechno dopadlo dobře a to je důležité

 19. matylda napsal:

  Bobalko, tak za tohle jen palec nahoru 🙂 Co dodat víc?

 20. babicka11 napsal:

  Tak na tohle musí být notná dávka odvahy, ale nikdo neví, co se v nás skrývá a jak honem reagovat v dané situaci. Ale jak se říká, když není zbytí, musel by si člověk nějak poradit. Taky musím pochválit, jste prostě dobrá, budete si to celý život pamatovat a mít ze sebe dobrý pocit, že jste pomohla na svět miminku. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *