Určitě mi dáte za pravdu, že se všichni těšíme na první jarní měsíc.

Sluníčko začne pouštět svoje paprsky na louky, pole, naše zahrádky a jeho teplo začne probouzet první kytičky. Slabé zelené výhonky trávy začnou vystrkovat svoje lístky na povrch půdy. Stromy dávají pokyn větvičkám, aby probudily pupeny a první lístky se rozvinuly. Všechno okolo nás se začíná probouzet. Ptáčci po dlouhé zimě pějí nádherné symfonie. Je přímo úžasné vidět, jak se všechno probouzí.

Přesto se tu vyskytuje malý problém.

Tolik se těšíme na toto období a v duchu plánujeme, co všechno uděláme a kam se podíváme. Najednou když to přijde, nemáme dostatek síly naše plány uskutečnit. Přemáhá nás únava, začínají bolet klouby a celé tělo je takové jaksi polámané. Nebojte, není to žádná nová nemoc, která by navštívila váš dům. Je to v celku přirozený proces, který znali již naši předkové.

Zima dává zabrat každému lidskému organismu.

Naše tělo vynakládá víc, než dost energie na to, aby se ubránilo útokům různých nemocí a infekcí. S tím ruku v ruce kráčí vyčerpanost a únava. Samozřejmě se dá předejít takovým stavům. Ovšem bude to chtít protříbit jídelníček a změnit stravu, která bude obohacena o ovoce a zeleninu. Jedině přísun vitamínů nám pomůže překonat období jarní krize.

Samozřejmě, že můžete namítnout, že existuje spoustu vitamínových preparátů a máte pravdu. Já dávám přednost čerstvé zelenině, ovoci a bylinkám. Úplně nejlepší je, pokud máte svůj vlastní zdroj nebo odběr přímo od farmářů.
Stejně tak ale mohou v některých případech proti únavě pomoci očechy  nebo dodat potřebné vitamíny.

Málokdo ví nebo vůbec tuší, že pokladem jsou pro nás ořechy.

Že jste slýchávali, že jsou plné nezdravých tuků a těžké na trávení? Inu nesmíte věřit hned všem lidským povídačkám, pojďme si raději připomenout jak to doopravdy s těmi ořechy je.

Ořechy patří mezi výživově velmi hodnotné potraviny.

Jsou skvělým zdrojem bílkovin, vitamínů, minerálů a velmi kvalitních tuků. Některé ořechy mají tak výrazné prospěšné vlastnosti, že je lze považovat spíše za doplněk stravy. Proto by v kuchyni rozhodně neměly chybět.

Ráda bych se zmínila o některých z nich a možná budete překvapeni jejich účinkem.

Arašídy – pochází z Argentiny a Číny
Jsou bohatým zdrojem bílkovin, sacharidů, nenasycených mastných kyselin a vitamínů skupiny B. Pozitivně působí na nervovou soustavu a při spalování tuků, bojují proti stárnutí buněk.

Kešu – pochází z Vietnamu
Jsou bohatým zdroje bílkovin, sacharidů a nasycených mastných kyselin. Obsahují vitamíny skupiny B a minerály. Pozitivně působí na nervovou soustavu a cévy. Jsou velkým bojovníkem proti únavě a stresu.

Pistácie – pochází z Iránu
Jsou zdrojem vlákniny, nenasycených mastných kyselin a vitamínů A, B, E i minerálů – železa, mědi a zinku. Pistácie přispívají ke snížení krevního tlaku, posilují nervy, redukují cholesterol, podporují dobré trávení a jako antioxidant mohou přispívat v prevenci proti některým druhům vážných nemocí.

Lískové oříšky – pochází z Azerbajdžánu a Gruzie
Sice v nich nenajdete svatební šaty, ale zaručeně vitamíny skupiny B a minerály. Pozitivně působí na nervový systém, proti únavě nebo křečím. Jsou často doporučovány při léčbě ledvinových kamenů. Dále snižují cholesterol a napomáhají správnému trávení.

Makadamové oříšky – pochází z Keni
Jsou zdrojem vitamínů a prospěšných mastných kyselin, minerálů a antioxidantů. Neobsahují lepek. Pozitivně působí na imunitu, správnou činnost srdce a
hydrataci pokožky. Jsou velkým pomocníkem při soustředění, zpevňují kosti i zuby a pročišťují celý organismus. Tyto oříšky jsou bohatým zdrojem energie a podporují růst svalové hmoty.

Mandle – pochází z USA
V mandlích je mnoho cenných živin, mnoho vitamínů B a E i minerálních látek, vápník, hořčík, fosfor nebo zinek. Jsou také zdrojem vlákniny, bílkovin a zdraví prospěšných tuků. Pozitivně působí na správnou činnost srdce, trávení, nervový systém, hladinu cukru v krvi, zdravý růst buněk i tvorbu tkání. Při redukci váhy by neměly chybět v jídelníčku.

Para ořechy – pochází z Bolívie
Jsou zdrojem zdraví prospěšných tuků, vitamínů B, E a minerálů – hořčík, fosfor, měď, draslík a další. Ve větším množství je zde zastoupen selen, který s vitamínem E působí velice pozitivně na náš organismus. Obsahují bílkoviny. Působí jako antioxidant a podporují imunitu, trávení, nervový systém i činnost mozku. Dále pozitivně ovlivňují cholesterol v krvi.

Pekanové ořechy – pochází u USA
Jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B a minerálů, fosforu, vápníku, zinku a železa. Díky zinku působí velice pozitivně na bílé krvinky. Pozitivně ovlivňují mozkovou činnost, trávení, vysoký cholesterol, posilují imunitní systém, chrání tělo před volnými radikály, jsou prevencí proti vážným onemocněním.

Piniové ořechy – pochází z Číny
Obsahují vitamíny, minerály, nenasycené mastné kyseliny i kvalitní bílkoviny. Pozitivně působí na nervový systém, imunitu, trávicí trakt, upravují hladinu cukru v krvi, snižují vysoký cholesterol a průběžně dodávají tělu energii.

Vlašské ořechy – pochází ze Slovenska
Jsou bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, dále vitamínu A, C a E. Kromě toho obsahují spoustu kvalitních a zdravých tuků, bílkovin i sacharidů. Vlašské ořechy mají pozitivní vliv na nervovou soustavu, krevní oběh, trávení, cholesterol, plodnost u mužů i silnější imunitu.

Jak sami vidíte, ořechy rozhodně nejsou nepřítelem pro nás. Doporučená denní dávka je jedna hrst a nejlépe právě různých jader oříšků.

Kolik spořádáte ořechů vy?

Věděli jste o některých vlastnostech ořechů?

23 komentářů u „Přichází toužebně očekávané jaro, nastartujte tělo s ořechy“

  1. irinkamil napsal:

    Také jsem se těšila na první jarní měsíc, byla jsem hodně unavená a vůbec jsem si připadala jako pětitunka a ještě jsem si způsobila několik padacích úrazů dost brzo za sebou, poslední asi před měsícem, kdy jsem se bacila asfaltem do hlavy a mozek to nějak delší dobu nechtěl rozdýchat. V té době mi někdo poslal mejlík, že je dobré na oživení organismu každé ráno sníst čtyři mandle namočené předešlý den do vody. Začala jsem si o tom hledat informace na internetu a skutečně, stačilo do vyhledávače zadat 4 mandle a vyjelo mi tolik stránek se stejným tématem, že jsem tomu ani nevěřila. Dočetla jsem se tam, na co všechno jsou ty mandle prospěšné, takže od té doby je máčím a baštím. Dělám to už přes měsíc a mohu říci, že se začínám cítit mnohem lépe, i když jsem v důsledku omezeného pohybu nějaká kila přibrala, těch pět tun pomyslné nadváhy se nějak ztrácí a už i mozek začíná opět pracovat a byť pomalu, přesto se blíží k normálu. Sice mi stále není jasné, proč mají být mandle zrovna čtyři a ne tři nebo pět, ale zdá se, že opravdu pomáhají a tak nad tím nebádám. I v tomto článku se píše o velké prospěšnosti mandlí i ostatních oříšků a já tomu věřím. Samozřejmě si musíme pozvat ke konzumaci jakýchkoliv oříšků nějakého Míru, abychom jich nesnědli moc, jen malou hrstičku pro chuť a zdraví a ne nějakou mísu na zvyšování tukové vrstvy.

  2. babicka11 napsal:

    Já se “rozšoupla” u Zodo, pistácie, mandle, chia, mák, aj. – a už jsou všechny “pytlíky” načaté, něco jsem rozdala a skoro – kde nic – tu nic :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *