Když jsem byla malá často jsem slýchávala od babičky, že ten a nebo ten se změnil, jenom proto, že se dostal k moci nebo penězům.

Později jsem slyšela názor jednoho pána. To ne , že by se změnili lidé. Ono to totiž v nich je, ale dostali příležitost a jen se projevil jejich charakter. Tak to mi moc nepomohl si ujasnit,  jak to vlastně je.

Myslím, že oba výroky jsou pravdivé.

Jednu takovou malou proměnu jsem zaznamenala hned doma na svých dětech.

Nejstarší syn vystudoval Lékařskou fakultu v Plzni. Pracuje jako lékař v nemocnici. Jeho chování, vyjadřování a mluva se podstatně změnila. Je ovlivňován prostředím, kde pracuje a lidmi s kterými se stýká.  Vystudoval v nějakém oboru a tam se cítí spokojeně. Nadále rozvíjí svoji osobnost. Což je dobře. Naopak nám připadá, že se hodně změnil.

Mladší syn vystudoval policejní školu a je ve svém oboru moc šikovný.  Práce ale ovlivnila způsob jeho života. Tváře lidí prozradí mnoho. Díky tomu s jakými lidmi se setkává, dokáže opravdu odhadnout povahu druhého nebo i jeho způsob života. Ovšem někdy se mnou mluví jak u výslechu. Samozřejmě, aniž by si to uvědomil.

Když nám lékaři oznámili, že postižení naší dcery je běh na dlouhou trať, ještě jsme ani netušili, jakou změnu to udělá v jejím životě. Často trávila v nemocnicích a po lékařích. Což ji ovlivnilo natolik, že i školu vybírala podle toho, kam ji táhlo srdce. Nastoupila na Střední sociální školu. Práce s postiženými dětmi a vůbec s nemocnými lidmi vyplnila smysl jejího života.

Nejmladší dcerunka se rozhodla odejít na zkušenou do světa. Našla si agenturu a nastoupila jako Au pair v Anglii, nedaleko Londýna.
Neměla zrovna štěstí na rodinu, tak jsme museli trochu zasáhnout. Nakonec dopadlo vše dobře. Agentura ji dala k jiné rodině. Ta si ji zamilovala a jsou z nich přátelé. Později ji nabídli práci v rodinné restauraci. Ovšem i náš benjamínek se najednou změnil. Kultura země, způsob života v této zemi i přístup lidí k sobě navzájem je absolutně odlišný našim zvyklostem. A pomyšlení na návrat? Ani náhodou.
Šťastně se vdala, má byt, práci a hlavně život v pohodě. Je spokojená a to je to nejdůležitější.

Tak si myslím, že ano jsme ovlivněni  tím, jak nás rodiče vychovali, v jaké společnosti jsme vyrůstali, s jakými lidmi se setkáváme a kde pracujeme.
Samozřejmě do toho spadá i to, že pokud mám dostatek peněz, nemusím řešit určité finanční situace a tak se budu chovat také jinak.

Co si myslíte o tom Vy?
Petra.


29 komentářů u „Může Vás prostředí změnit nebo ovlivnit?“

 1. Ivona napsal:

  Můj bratr je voják z povolání a na výchově jeho dětí to bylo znát. Moc se nám to nezamlouvalo, ale nakonec bych řekla, že to nebylo až tak špatné. Neteř i synovec se dokázali osamostatnit v poměrně mladém věku, což není v dnešní době až tak samozřejmé. Takže si opravdu myslím, že prostředí člověka velice ovlivňuje a mění.Záleží na tom, jestli k lepšímu nebo horšímu.

 2. VancurovaH napsal:

  Taky si myslím, že nás ovlivnuje hodně výchova a prostředí ve kterém žijeme.
  A děkuji MadameBijou za tipy na knihy 🙂

 3. kvetinka5 napsal:

  Záleží na lidech jak se nechají prostředím ovlivnit..

 4. radher napsal:

  Myslím že člověka může ovlivnit spousta věcí od výchovy rodičů,špatných zážitků a prostředí ve kterém žije taky udělá svoje

 5. devilscat napsal:

  Myslím, že prostředí nás může změnit jen malinko, záleží jen na nás samých, jací jsme

 6. bobalka napsal:

  Jistě, že může, vždyť každá zkušenost se v nás odrazí a pak jednáme na základě svých poznatků. Je to tak správné, když se dítě o něco spálí, příště si dá veliký pozor, aby na to už nesáhlo,něco se naučilo. A my se také učíme celý život a pokud nám někdo nebo něco ublíží, už příště jednáme jinak, tím pádem jsme ovlivněni zkušeností.

 7. eMisa napsal:

  Když jsme ještě mali, tak jsme nejvice ovlivnovani výchovou rodičů. Později nás pak ovlivňuje škola a prostředí, kde pracujeme.
  Souhlasím s výrokem pana, že se nemění lidé, ale je to v nich a projevuje se jejich charakter. Casem totiž zjistujeme, co si ke komu muzeme dovolit a přiznejme si, že v dnešní době už není možné být na každého jen hodný.

 8. papadopulos napsal:

  přidávám se k ostatním, je nevyvratitelné, že nás prostředí ovlivňuje jak v dobrém tak i ve špatném.

 9. jmckvak napsal:

  myslím, že v životě nás ovlivňuje úplně vše.. od výchovy, přes prostředí po to, co se nám v životě přihodí.. nějak se přizpůsobujeme.. jinak se chováme, dokud jsme děti, jinak, než máme děti a tím, že máme pak sami děti, tak se změníme hlavně myšlenkovým pochodem.. proto jsme pak třeba pro naše bezdětné nebo nezaměstnané kamarády jiní, změnění, protože máme jiný pohled na svět, než jsme měli předtím..

 10. Rojak napsal:

  Ať už máme geny po komkoliv z rodiny, prostředí ve kterém se pohybujeme odmala, výchova, dospívání, kolektiv do kterého se dostaneme, zkrátka vše co se děje okolo nás, to vše nás ovlivňuje.

 11. bronula napsal:

  Prostředí ovlivňuje i to co vnímáme a cítíme

 12. Radost napsal:

  Je člověku přirozené, že se jeho chování mění věkem, prostředím i společností.A je to tak správně, jenom by se nikdy neměla vytratit slušnost,úcta a pokora k přírodě.

 13. pavlina69 napsal:

  samozřejmě že jsme ovlivňováni prostředím ve kterém žijeme.Rodina vytvoří základ a život potom nabalí zkušenosti podle kterých se chováme.

 14. blaju napsal:

  Určitě nás ovlivňuje prostředí ve kterém vyrůstáme, pracujeme a žijeme, ale je na nás kolik si z toho připustíme k tělu.

 15. coolnet napsal:

  i velice mala změna dokaže velice změnit člověka-doslova 🙁

 16. matylda napsal:

  “Určitě nás ovlivní vše, s čím nebo s kým v životě přijdeme do styku. V dobrém i v tom horším smyslu. Ale každý z nás má i svůj mozek a vlastní vůli, může, nebo musí i uvažovat, jak změny zasáhnou jeho samotného i jeho okolí .

 17. vita1980 napsal:

  určitě nás ovlivňuje prostředí ve kterém žijeme, lidé se kterými žijeme a naopak i my ovlivňujeme ostatní lidi

 18. babicka11 napsal:

  Také si myslím, že nás hodně ovlivňuje nejdřív rodina, pak škola a nakonec práce … měla jsem šťastné dětství, maminka byla spíš kamarádkou a moc jsem ji milovala, lásku jsem předala svým dětem a ty zase svým …. záleží hodně na povaze člověka, každý je unikát a je třeba ukázat tu správnou cestu … zaměstnání nás ale také ovlivňuje, to ano, ale pokud má člověk ten správný “základ”, nemůže se stát “jiným” člověkem – pochopitelně že peníze “ničí” lidi, ale jen tak daleko, kam to člověk nechá zajít a kde vidí své hranice …

 19. pskrob napsal:

  samozřejmě, ovlivňuje nás prostředí, ve kterém vyrůstáme a lidé se kterými se setkáváme. Ovlivňují nás také zkušenosti a situace, které prožíváme. Každý člověk je jedinečný, ovšem okolní prostředí formuje jeho chování a myšlení víc, než si uvědomujeme.

 20. MadameBijou napsal:

  Já jsem rozhodně pro, že nás ovlivňuje výchova a prostředí, ve kterém vyrůstáme. Odmalička kopírujeme vše, co vidíme kolem sebe a s tím pak nějak v životě fungujeme. Existují programy, které si s sebou neseme odmala a ty jsou nám buď k dobru nebo na škodu.
  S těmi penězi je to tak, že co slyšíme denně doma a ve škole, to přijmeme za své, aniž bychom si uvědomovali, že to třeba může být i jinak.
  Mám za sebou četbu knih jako Mít či nemít peníze od Jirky Vokáče Čmolíka a nyní čtu knížku Roberta Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta. Určitě doporučuji přečíst. Jsou tam velmi hodnotné informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *