Proč ne.

Dojíždíme autem, na kole, na motorce, využíváme dopravní prostředky nebo si přivstaneme a vyrazíme pěšky. Jsme v podstatě národ šikovných a tvořivých lidiček. O tom rozhodně vydává svědectví i pan Hadrava.

Vyučený zámečník, pan František Hadrava bydlí ve Zdíkově na Prachaticku

Sám si sestrojil letadlo Minimax a létá s ním do práce, která je vzdálená asi 15 km od místa bydliště, měřeno po silnici. Samozřejmě má to svoje podmínky, kdy je nutností mít dobré počasí. Pak vyvine rychlost i 125 km/h. A cesta do práce mu tak trvá 5 minut. Vzhledem k místu bydliště není problém letět mimo lidská obydlí, takže ho ráno ani neuslyšíte.

Létá na americkém stroji Minimax, jehož prototyp pochází ze 70 let

Pan Hadrava si ho ale sestrojil sám. Již od útlého dětství byl vášnivý modelář, tak mu to zase velký problém nedělalo. Letadlo vyráběl dva roky. Přes zimu ho rekonstruoval a přestavoval na nový motor, který je dvojnásobně silnější, než ten původní. Celkově ho vyšlo na více než 200.000 korun. Je téměř celé vyrobené ze dřeva. Spotřeba paliva je asi šest litrů benzinu na hodinu.

Parkuje přímo na firemním parkovišti

Jelikož letadlo váží 175 kg, tak mu po přistání pomáhají zaparkovat kolegové z práce. Musí se totiž přetlačit přes hlavní silnici a to je atrakcí pro projíždějící řidiče. Však kdo by z nás očekával letadlo na silnici kolem půl 6 ráno.

Cesta do práce ho tak vyjde letadlem levněji než autem. Do kabiny letadla pak usedá s bílou šálou a koženou přilbou na hlavě.

Pokud budete projíždět v době hezkého počasí silnicí Strakonice – Strážné, za Čkyní je možno tento stroj zahlédnout.

parkovište pro letadlo

firemní parkoviště

osobní přeprava

Také létáte do práce nebo jaké používáte přibližovadlo?

27 komentářů u „Proč si do práce nezaletět letadlem Minimax?“

 1. Jurkypat66 napsal:

  Tak to by som bral. Ja chodim peso mam to kusok

 2. Vegan napsal:

  Do zaměstnání již roky jezdím vždy autem. Vyměnit ho za letadlo Minimax? Proč ne.

 3. Ryba napsal:

  Asi sen každého chlapa. Pán je borec. To já chodím do zaměstnání pěšky. Jsem suchar.

 4. irinkamil napsal:

  Vystřídala jsem několik zaměstnání, ne moc, ale díky tomu jsem si vyzkoušela několik způsobů dopravy do práce, pěšky, MHD či vlastním autem. Představa létajícího přibližovadla mě nadchla, sice bych si představovala něco jako vrtulníček, který by nezabral tolik místa a nepotřebovala bych pomoc ostatních při parkování, jen ne na všech pracovištích je právě ta možnost parkování. Ale ta myšlenka se mi velice líbí. V mládí jsem měla myšlenku, že bych se chtěla naučit jezdit s autobusem, pak bylo několik přepadení řidičů a ta myšlenka mě opustila. O letadélku, tedy naučit se létat, přemýšlím až letos, ani nevím proč, kde jsem k tomu přišla. Jediný problém by byl asi v tom, že se bojím výšek a tím nemyslím třeba 500 metrů nad zemí, téměř hysterický záchvat mi dokáže způsobit již první špriclík na štaflích, takže cokoliv nad tuto výšku by mi asi způsobil neřešitelný problém.

 5. Evik napsal:

  No to koukám! Ale opravdu originální =)

 6. LiborPC napsal:

  Moc pěkný,ne jen letadlo ale i to využití.Za 200 tisíc frajeřina k nezaplacení,ale pro mně nemožné,bojím se výšek.Ale nápad na nevšední podívanou,pokud člověk pojede kolem to je :),udělat s pilotem fotku,a pak ještě jednu jak jde do práce :).Taky mně napadlo,jestly by šla udělat malá vzducholod jen pro jednoho?Že bych lítal nízko…

  1. irinkamil napsal:

   To máme společný problém, s tou výškou, mne napadl vrtulníček, tak půl metru nad zemí a snadno ovladatelný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *