Proč ne.

Dojíždíme autem, na kole, na motorce, využíváme dopravní prostředky nebo si přivstaneme a vyrazíme pěšky. Jsme v podstatě národ šikovných a tvořivých lidiček. O tom rozhodně vydává svědectví i pan Hadrava.

Vyučený zámečník, pan František Hadrava bydlí ve Zdíkově na Prachaticku

Sám si sestrojil letadlo Minimax a létá s ním do práce, která je vzdálená asi 15 km od místa bydliště, měřeno po silnici. Samozřejmě má to svoje podmínky, kdy je nutností mít dobré počasí. Pak vyvine rychlost i 125 km/h. A cesta do práce mu tak trvá 5 minut. Vzhledem k místu bydliště není problém letět mimo lidská obydlí, takže ho ráno ani neuslyšíte.

Létá na americkém stroji Minimax, jehož prototyp pochází ze 70 let

Pan Hadrava si ho ale sestrojil sám. Již od útlého dětství byl vášnivý modelář, tak mu to zase velký problém nedělalo. Letadlo vyráběl dva roky. Přes zimu ho rekonstruoval a přestavoval na nový motor, který je dvojnásobně silnější, než ten původní. Celkově ho vyšlo na více než 200.000 korun. Je téměř celé vyrobené ze dřeva. Spotřeba paliva je asi šest litrů benzinu na hodinu.

Parkuje přímo na firemním parkovišti

Jelikož letadlo váží 175 kg, tak mu po přistání pomáhají zaparkovat kolegové z práce. Musí se totiž přetlačit přes hlavní silnici a to je atrakcí pro projíždějící řidiče. Však kdo by z nás očekával letadlo na silnici kolem půl 6 ráno.

Cesta do práce ho tak vyjde letadlem levněji než autem. Do kabiny letadla pak usedá s bílou šálou a koženou přilbou na hlavě.

Pokud budete projíždět v době hezkého počasí silnicí Strakonice – Strážné, za Čkyní je možno tento stroj zahlédnout.

parkovište pro letadlo

firemní parkoviště

osobní přeprava

Také létáte do práce nebo jaké používáte přibližovadlo?

27 komentářů u „Proč si do práce nezaletět letadlem Minimax?“

 1. Odalv napsal:

  Do práce chodím väčšinou autom, ale niekedy aj peši alebo autobusom. Lietadlo by sa niekedy hodilo, hlavne počas špičiek a zápch. Ale nie je to až také neuskutočniteľné. V blízkej budúcnosti možno budeme jazdiť na lietajúcich autách. A nie je to žiadne sci-fi, na Slovensku je firma, ktorá vyvíja lietajúce auto a ako jediná na svete už má plne funkčný prototyp a teraz aj s pomocou dodácie od EÚ a Slovenska pracujú na verzii, ktorá by sa dala sériovo vyrábať.

 2. pskrob napsal:

  takové letadlo by se mi líbilo, bohužel asi bych ho sestrojit nedokázal

 3. Kavon napsal:

  Do práce som chodil autom, autobusom, vlakom a aj peši.

 4. bobi napsal:

  letadlem bych se bála,tak radši pěšky…

 5. blaju napsal:

  Doopravdy sikovny pan,ale ja dojizdim tramvaji.

 6. lgku990 napsal:

  Je to prima odvaz, něco originálního v našich podmínkách, ale já jezdím trolejbusem.

 7. babka napsal:

  Jak se říká – zlaté české ručičky. Já to mám do práce 5 minut chůze takže bych to letadlo nevyužila. Na druhou stranu by bylo pěkné vidět, jak by se tvářili kolegové, když bych v práci přistála! :))

 8. Jana napsal:

  Tak to je doslova úlet 🙂 Ale pěkný, kor když si to pán udělal sám a opravdu funkční. Moc jsem toho nenapracovala, ale do té jedné práce to většinou bylo na kole, když bylo moc sněhu, tak busem nebo autem.. Teď to mám do práce naštěstí kousek, vstanu a jdu buď k postýlce juniora nebo ke stolu k internetu 😀

 9. Ivona napsal:

  Můj dopravní prostředek je autobus, ale velice ráda chodím.Pán je u mně borec. Na letadla se dívám ráda na obloze, ale asi bych do něj nesedla. Z létání mám strach.

 10. vita1980 napsal:

  tak tohle je doslova úlet, ale pána obdivuji a přeji mu vše nejlepší a mnoho šťastných kilometrů. PS: já jezdím autem jako normální smrtelník.

 11. Benula napsal:

  Neuvěřitelné, ale snad je to i pravda. Přeji mu šťastné létání.

 12. coolnet napsal:

  šikovny,jinak ale jen na okrasu…

 13. bobalka napsal:

  Šikula je ten pan Hadrava, mě by se to také líbilo. Za svůj dlouhý pracovní život jsem jezdila skoro se vším, vlakem, na kole, na pincku, autobusem, autem, párkrát stopem a to se mi podařilo stopnout i traktor a taky pěškobusem. Letadlo jsem bohužel nikdy nestopla. 😀

 14. anddy napsal:

  Za svůj dlouhý život jsem vystřídala při cestě do práce hodně dopravních prostředků…chůze, kolo, autobus, vlak, tramvaj, auto…ale letadlo zatím-a vím určitě že ani nikdy v budoucnu ne…ale pán je opravdu šikula

 15. veruska napsal:

  Do práce jezdím autem, ale takové letadlo by nabyl špatný dopravní prosředek. Do práce tedy ne, to mám 8 km, ale třeba na dovču po Čechách by to bylo prima.

 16. Rojak napsal:

  Tak to už je trochu přepych.Já jezdím přes léto na kole, nebo na skútru a v zimě vlakem.

 17. matylda napsal:

  No nazdar. Pán je tedy opravdu šikovný a určitě je v okolí už i se svým letadlem známý. A vidět před sebou na silnici přistávat letadlo o půl šesté ráno – no asi bych přemýšlela, co jsem to večer vlastně pila. 🙂

 18. babicka11 napsal:

  Šikovný pán :-), já jezdila do práce napřed vlakem, pak autobusem a nakonec pěšky. Teď do práce už nechodím, pracuji jen doma 🙂

 19. MadameBijou napsal:

  Tak to opravdu obdivuju, když je někdo takto šikovný. Sám si sestrojit letadlo a létat s ním i do práce, to se jen tak nevidí. Já osobně mám z letadel respekt. Nikdy jsem neletěla a nemám potřebu to ani zkoušet. Jsem raději na pevné zemi.

 20. pavlina69 napsal:

  to je hezké,já do práce dojíždím pěškobusem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *