Čas dovolených a odpočinku. Díky vám za články z přírody, vašich výletů a fotky.
Zde jeden článek, který vás zavede do lesa a přírody s naším oblíbeným “vetřelcem”

Jsou dny, kdy vám připadá, že se kolem vás prohnala doslova vichřice.

Všechno vám padá z ruky, jste unavení, přetažení, nic nevychází tak, jak byste si přáli. Myslím si, že každý ví, o čem zrovna mluvím. I já mívám občas takové super dny. Výhodou je, že máme kousek za domem les. Divili byste se, jak taková malá procházka udělá divy. Místo starostí můžete začít vnímat vůni lesa a čerstvého dřeva nebo hub. Šum stromů, za kterým stojí lehký vánek. A sluníčko se snaží svými dlouhými paprsky dosáhnout až na zem. Když se zaposloucháte, slyšíte nádherně sladěný koncert z různých ptačích melodií. Je to zvláštní, ale vzájemně se nepřekřikují ani nepovyšují. Když budeme pozorně naslouchat, můžeme vnímat různé ťukání do stromů, ale i to působí přirozeně.

A pozor máme tu jednoho narušitele. Kuku kuku….

Je to tak čitelný zvuk, že Vám vytváří sólo. Jak správně tušíte, jedná se o kukačku. Určitě víte, že kukačky jsou notoricky známé tím, že svá vejce vkládají do hnízd jiných ptáků.
Samčí hlas, který vábí samičky typickým voláním kuku, na které samice odpovídají kvikkvikkvik, má svoji tradici. Podle ní, má každá dívka, zaslechne-li kukaččí hlas spočítat kolikrát zakuká a podle toho zjistí, za kolik let se vdá. Ale už jsem slyšela i jiné verze, zřejmě i zde platí jiný kraj, jiný mrav.

Jsou to promiskuitní ptáci, kteří nevytvářejí trvalejší páry.
Samice se páří s několika samci a svá vejce snáší v době od května do července. Kukačky vlastní hnízda nestaví, využívají nevědomého pohostinství většinou malých hmyzožravých pěvců. Hostiteli bývají rákosník, červenka nebo rehek zahradní. Samice vloží vždy jedno vejce do hnízda nového opatrovníka. Malá kukačka se vylíhne už po 12 dnech a velmi rychle roste. Díky tomu je schopná ihned vyhodit z hnízda ostatní mláďata nebo ještě nevylíhlá vejce. Samotné se jí tento boj stává občas osudným. Jak se snaží odstranit vejce z hnízda a přehodit ho přes okraj tak, aby se rozbilo, může v tuto chvíli spadnout s ním. Mnoho mláďat kukačky obecné se nevylíhne i proto, že je nový pěstoun pozná a udělá s nimi krátký proces. Avšak může se mu i stát, že vyhodí vejce vlastní, proto jej raději většinou přijme i když riskuje, že tak přijde o celou svou snůšku. Proto jste už možná našli v lese vajíčka nebo skořápky u kmene stromů. Inu jsou to malé potvůrky.

A jak jsem se zmínila taková procházka je opravdový balzám na duši a špatné dny a ještě jste udělali něco pro Vaše zdraví.

Přeji Vám hodně takových procházek, při kterých naberete sílu se poprat s nesnadnými situacemi. Petra.

33 komentářů u „Kukačka je zajímavé stvoření, nekrmí, ale mladé má“

 1. Ryba napsal:

  Letos jsme měli dvě krásné dovolené v přírodě. Naše republika je krásná zem. Vlastně i když vykouknu z okna, dívám se do lesa. Mám rád tu vůni přírody. Děkuji za hezký článek.

 2. Gallaxy napsal:

  Příroda má velkou sílu a proto se do ní opakovaně ráda vracím 🙂

 3. blondynka napsal:

  Příroda je lék ve všech směrech.

 4. Vegan napsal:

  Hezký článek..také miluji les, přírodu….za mně je best Šumava, není od nás tak daleko a taková procházka k Černému jezeru, když je již skoro večer a davy turistů jsou již doma je k nezaplacení..vnímám to ticho, vůni dřeva…a starosti jsou rázem pryč…

 5. irinkamil napsal:

  Kukačky jsou všeobecně považovány za ptáky-narušitele klidné výchovy vlastních potomků, tedy její mládě většinou odstraní z hnízda své adoptivní sourozence nebo i jen tím, že je velké a silné ho rodiče přilétající s potravou krmí přednostně a sourozenci zkrátka zemřou hlady. U nás se kukání počítá právě proto, abychom věděli, kdy přijde konec náš. V přeneseném slova smyslu se hovoří i o adoptivních dětech jako o malých kukačkách, ne snad že by byly všechny tyto děti špatné, ale dětí opravdu vhodných pro adopci je velmi málo. Pak už tedy zbývají děti z jiných kultur, těžko vychovatelné a značně nepřizpůsobivé. Rodiče se mu snaží věnovat veškerou péči a pokud jsou v takové rodině i děti vlastní, díky přehnané péči o to “kukaččí” dítě, leckdy přehlédneme problémy u dítěte vlastního.

 6. vita1980 napsal:

  super článek, není nad to, projít se přírodou, nasbírat si houby (letos asi zase nebudou), nepotkat žádnou černou skládku a nepřinést si nějaké to klíště.

 7. blaju napsal:

  Procházky lesem miluji a hlavně, když při to sbírám houby a nad hlavou mi zpívají ptáci.

 8. Benula napsal:

  Taky se povídá o prvním kukaččím zakukáním, kdo ho uslyší a má v kapse peníze, budou se ho držet celý rok. A mě každý rok zakukala na zahradě, když jsem u sebe neměla nic. Ale letos jsem na ni vyzrála, nosila jsem všude něco po kapsách. Tak uvidíme!?

 9. pskrob napsal:

  letos se mi zdá být zpěvných ptáků více, jsou slyšet všude

 10. evca napsal:

  já jsem z vesnice a je tady ted přes léto plno ptáku,které se jen tak nevidí,kukačku tady slyším dost často

 11. jaru napsal:

  děkuji za krásný příspěvek, přírodu mám také moc ráda

 12. blondynka napsal:

  Kukačku jsem neslyšela pěkně dlouho, ale ted v letních měsících potkáváme na vycházkách u rybníku spoustu kačenek i s káčátky a jiné ptactvo se svými mládátky to je velmi uklidnující a odpočinkové od toho každodenního pracovního shonu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *