Čas dovolených a odpočinku. Díky vám za články z přírody, vašich výletů a fotky.
Zde jeden článek, který vás zavede do lesa a přírody s naším oblíbeným “vetřelcem”

Jsou dny, kdy vám připadá, že se kolem vás prohnala doslova vichřice.

Všechno vám padá z ruky, jste unavení, přetažení, nic nevychází tak, jak byste si přáli. Myslím si, že každý ví, o čem zrovna mluvím. I já mívám občas takové super dny. Výhodou je, že máme kousek za domem les. Divili byste se, jak taková malá procházka udělá divy. Místo starostí můžete začít vnímat vůni lesa a čerstvého dřeva nebo hub. Šum stromů, za kterým stojí lehký vánek. A sluníčko se snaží svými dlouhými paprsky dosáhnout až na zem. Když se zaposloucháte, slyšíte nádherně sladěný koncert z různých ptačích melodií. Je to zvláštní, ale vzájemně se nepřekřikují ani nepovyšují. Když budeme pozorně naslouchat, můžeme vnímat různé ťukání do stromů, ale i to působí přirozeně.

A pozor máme tu jednoho narušitele. Kuku kuku….

Je to tak čitelný zvuk, že Vám vytváří sólo. Jak správně tušíte, jedná se o kukačku. Určitě víte, že kukačky jsou notoricky známé tím, že svá vejce vkládají do hnízd jiných ptáků.
Samčí hlas, který vábí samičky typickým voláním kuku, na které samice odpovídají kvikkvikkvik, má svoji tradici. Podle ní, má každá dívka, zaslechne-li kukaččí hlas spočítat kolikrát zakuká a podle toho zjistí, za kolik let se vdá. Ale už jsem slyšela i jiné verze, zřejmě i zde platí jiný kraj, jiný mrav.

Jsou to promiskuitní ptáci, kteří nevytvářejí trvalejší páry.
Samice se páří s několika samci a svá vejce snáší v době od května do července. Kukačky vlastní hnízda nestaví, využívají nevědomého pohostinství většinou malých hmyzožravých pěvců. Hostiteli bývají rákosník, červenka nebo rehek zahradní. Samice vloží vždy jedno vejce do hnízda nového opatrovníka. Malá kukačka se vylíhne už po 12 dnech a velmi rychle roste. Díky tomu je schopná ihned vyhodit z hnízda ostatní mláďata nebo ještě nevylíhlá vejce. Samotné se jí tento boj stává občas osudným. Jak se snaží odstranit vejce z hnízda a přehodit ho přes okraj tak, aby se rozbilo, může v tuto chvíli spadnout s ním. Mnoho mláďat kukačky obecné se nevylíhne i proto, že je nový pěstoun pozná a udělá s nimi krátký proces. Avšak může se mu i stát, že vyhodí vejce vlastní, proto jej raději většinou přijme i když riskuje, že tak přijde o celou svou snůšku. Proto jste už možná našli v lese vajíčka nebo skořápky u kmene stromů. Inu jsou to malé potvůrky.

A jak jsem se zmínila taková procházka je opravdový balzám na duši a špatné dny a ještě jste udělali něco pro Vaše zdraví.

Přeji Vám hodně takových procházek, při kterých naberete sílu se poprat s nesnadnými situacemi. Petra.

33 komentářů u „Kukačka je zajímavé stvoření, nekrmí, ale mladé má“

 1. Evik napsal:

  Tak kukačku už jsem neslyšela ani nepamatuji. Ale přírodu mám moc rada je to relax!

 2. simousek napsal:

  Já mám kukačky ráda,je to krásný a uklidnujíci,když člověk jen sedí a poslouchá kukání. Mám ráda příroda,v ní vždycky přijdu na jiné myšlenky. 🙂

 3. Odalv napsal:

  Prechádzka po lese je balzam na dušu. A keď sa k tomu pritrafí uvidieť aj nejakého obyvateľa lesa je to super.

 4. Rojak napsal:

  Letos jsme byli na jarní dovolené v Krkonoších a ty procházky po okolí a výšlapy po horách, to byl opravdu balzám na duši. Ani se mi nechtělo domů do reality.

 5. babicka11 napsal:

  Kukačku moc slyšet není, ale každý den vrkání holubů – to tedy ano! Naučili se sem v zimě, když jsem sypala ptáčkům stále na jedno místo. Přilétly sýkorky, kosáci, vrabci i holuby. No a ti přilétají stále alespoň se napít ze sudu a každý den nás ráno budí :-).

 6. kata napsal:

  Bydlim v panelaku kousek od lesa skoro kazdy den tu kukacku slysim uz dlouho jsem v lese nebyla ale souhlasim ze to je balzam a relax nad relax clovek si v lese odpocine a nabije silu na kazdodenni ruch mmesta

 7. Ivona napsal:

  Coby dítě školou povinné, jsem do školy i ze školy chodila celou cestu lesem. Dalo by se říct, že i škola stála v lese. Vedly do ní čtyři cesty. Jedna, které jsme říkali, že jdeme dědinů a tři děvčacká, klucká a zkratka vedly lesem.I když někdy v zimě, když byla ještě tma, stálo to i trochu strachu. Ale v létě, to byla nádhera, ptáci, rozkvetlé akáty, jejichž bílé květy jsme po cestě trhali a jedli, sbírali jedle bedle. Kukačky se nedali přeslechnout. To jsme vždycky počítali, kolika let se dožijem. Bylo to super a to jsem bydlela ve městě. Dneska taky, když stojím na balkoně svého domečku a dívám se do zahrady a z dálky se ozývá kukačka, taky nezapomenu počítat. A musím říct, že podle kukaček nebo spíš kukaččích kluků, si tady budu ještě dlouho užívat.

 8. pavlina69 napsal:

  Stejně jako procházka po lese je i tento článek balzám na duši.Díky autorovi za krásný příspěvek.

 9. babula napsal:

  Na zahradě máme hodně ptáčků,hlavně sýkorek,vrabců a kosů. Hnízdí v tůjích a ve smrku. Letos jsem zahlédla neznámého ptáka a až podle almanachu zjistila,že šlo o kukačku, ale nekukala.: -))) Tak jsem zvědavá zda se jí povedlo těm našim ptáčkům něco provést. Zatím se ozývá jen pípání a štěbetání,tak uvidíme .

 10. MadameBijou napsal:

  V lese už jsem se dlouho neprocházela. Musím však uznat, že je to velmi uklidňující místo. Moc ráda poslouchám zpěv ptáků. I u nás doma. Máme jich tu v okolí celkem dost.

 11. lgku990 napsal:

  Taky mám rád procházky přírodou, vůni hub v lese, samozřejmě zpěv ptáků nevyjímaje, to vše je balzám na nervy, občas jezdíme do Špindlu, moc se nám tam líbí, je tam krásná příroda, ale ta je de facto všude, člověk prostě musí umět nasávat nádhernou vůni lesa, poslouchat uklidňující zpěv ptáků, max. relaxovat a zároveň sbírat nové síly.

 12. veruska napsal:

  Letos je ptáčků zpěváčků víc a je to dobře. Také se na zahradě kolikrát zaposlouchám do ptačího zpěvu a je to opravdu krásné. Zapomenout na starosti, zavřít oči a jen si tak užívat to ptačí štěbetání….Když tedy nebydlíte u silnice a někdo zrovna neseká trávu, neřeže dříví atp.
  Všimli jste si, že je letos i hodně vrabců? To už dlouho nebylo.

 13. bobalka napsal:

  Les má své kouzlo, ráda se jen tak posadím na pařez a vnímám hru zvuků, světel a je mi tak mooc fajn. Vždycky jsem chodila ráda do lesa, teď už to jde hůře, zlobí mě nohy, ale vloni mě syn zavezl do Lomné a já se vyškrábala kam se dalo, posadila jsem se a šťastně si to užívala.

 14. anddy napsal:

  Procházka lesem je opravdu balzám na nervy….i když jdeme na houby a nic nenajdem, vůbec mi to nevadí..vracím se domů opravdu odpočatá…letos jsem kukačku ještě neslyšela-ale už se těším na srpen až vyrazíme do Jižních Čech a na Šumavu…

 15. Mazi napsal:

  Prochazky v lese a navic s drahou polovickou jsou dokonale. Klid, ktery je obohacen zpevy ptaku a sumem lesa, je uvolnujici a clovek opravdu muze nacerpat mnoho sil.

 16. jmckvak napsal:

  Jo jo, v lese je nejlíp.. Za domem a zahradou si taky jeden pěstujeme.. Loni jsme tam poprvé našli suchohřiby.. Lepší než jedovatky, kterých je tam stále požehnaně.. Až ještě poprší, asi vyrazíme do lesa na houby, ať máme pak co nasadit k nám.. Les je prostě nekonečnou zásobou energie, inspirace a vědění..

 17. babka napsal:

  Když relax, tak v přírodě. Kukačku jsem jen slyšela ale neviděla.V přírodě jsou ty ptačí hlasy úplný balzám na duši.
  A pro zasmání (možná) – teď jsem četla vtip. Blondýna v Milionáři dostane otázku za 10 milionů – který pták si nestaví hnízdo.Sokol,orel,kukačka a kos. Blondýna zavolá kamarádce blondýně a ta řekne: Kukačka.Blondýna s výhrou se druhý den za kamarádkou zastaví a říká jí: Ty jsi tak chytrá! A kamarádka odpoví: Prosím Tě, to ví každý, že kukačka bydlí v hodinách!
  Prosím světlovlasé čtenářky, aby si to nebraly osobně!!! Nechtěl jsem nikoho urazit.

 18. coolnet napsal:

  v lese je super,i když mam pocit,že po 90tym roku v každe vesnici vyrostla pila a najezdy jsou zřejme este dnes. kdesi sem četl,že puvodnich lesu je v čr jen cca 30% a to jen diky marii terezii,kteryz to “zakon” eště plati 😀 nebo do nedavna platil.

  stejně mam pocit,ze je uz v lesích poněkud “mrtvo” nebo ne?
  Tož vzhůru do beskyd zjistit situaci 😀 😀 😀 nebo radeji na šumavu?
  Beztak skončim za “humny” ,kde je drak 😀 nebo jen kukačka? 😀

  1. radek napsal:

   šumava, jeseníky a beskydy beru. Na draky nevšřím a kukačku nemám rád, vždycky mě řekne můj věk 😀

 19. matylda napsal:

  Jo, kukačka je mazaná 🙂 Taky se vám zdálo, že je jich letos nějak moc? Každý den tady u nás kukaly skoro od rána do večera. A pokaždé těch “kukanců” bylo nějak moc, trvalo to dlouho, než se jedna (totiž jeden) vykukal. Že by holek bylo najednou málo? 🙂

 20. Kavon napsal:

  Prechádzka lesom je veľmi ukľudňujúca a kukučka je veľmi prefíkaný vták.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *