Slunečné, dlouhé a teplé dny, které nás přímo vybízí k četbě.

Letní četba by nám měla přinášet útěchu a klid

Nemusíme se pouštět do filozofických a špatně šifrovatelných knih. Rozhodně vám také doporučuji vyhnout se hororům. Avšak detektivky jsou něco úplně jiného. Rozhodně najdou využití, pokud trávíte volný čas třeba na pláži ve stínu vašeho deštníku. Přiznávám, že pokud se nacházíte třeba na pláži, může se zdát poněkud nemožné, aby jste se dokázali ztotožnit s hrdinou vaší detektivky.

Proto vám rozhodně na léto doporučuji román

Jako první musím rozhodně zmínit román Rozum a cit od Jane Austenové. Spletitý příběh o lásce, rodině a věrnosti, příjemně naladí. Jazyk a forma Austenové vás okamžitě přenesou do sedmnáctého století a alespoň na týden vás donutí nosit šaty.

Druhá kniha bude od Andrewa Cullena s názvem Deník těhotného muže. Originální a vtipný výpis pocitů muže, který se má za necelých devět měsíců stát otcem.

Poslední kniha Román pro ženy od českého spisovatele Michala Viewegha vám dá přesně to, po čem toužíte. Román nabízí břitký humor a přesný pohled do temných zákoutí ženského světa. Bohužel po přečtení knihy nebudete mít klid, neboť budete považovat za nemožné, že je Michal Viewegh muž.

Pokud jste ale fanouškem detektivek, pak rozhodně Jo Nesbo je tím mužem, kterého hledáte.
Norský spisovatel se proslavil krimi sérií o Harrym Holeovi. A pokud na vás bude Nesbo příliš strašidelný, tak sáhněte po klasice, jež nikdy nezklame. Agatha Christie uspokojí jak muže, tak ženy. Heli

Co čtete právě nyní Vy?

V diskuzi je k tomu otevřené téma.

37 komentářů u „Jakou si přečíst v létě knížku?“

 1. Plazmic napsal:

  Romány na léto, lepší čtení je v zimě, to jsou krátké dny a dlouhé večery a noci:).

 2. Ryba napsal:

  Děkuji za inspirace k četbě. Michala Viewegha si určitě nepřečtu. Není to můj styl. Chystám se nyní na knihy Stephena Kinga. Tento žánr mám rád.

 3. radka konecna napsal:

  Přes léto nejraději čtu časopisy a luštím křížovky

 4. Vegan napsal:

  V létě mám již ověřeno, že žádnou knížku nedám..několikrát jsem i sebou knížku brala na dovolenou, ale zůstala ležet neotevřená v tašce. Léto pro mně znamená, být co nejvíce venku, vnímat přírodu..knížka mi evokuje zimní večery s teplým čajem. Dříve jsem byla knihomol, který i nespal a četl a četl. Nyní, vzhledem k nedostatku času, to skončí u časopisu, případně net a motivační věci. Zákon přitažlivosti, zdravá strava …, ale čas knížek určitě ještě přijde:) Doteď cítím tu vůni papíru…

 5. Lenka napsal:

  Ráda čtu, pokud je čas, většinou před spaním pokud neusnu. 🙂 Nyní jsou v mé knihovně spíše knížky motivačního rázu. Starší dcera je velkým fandou románů, dokáže hodiny strávit u knížky a jedním dechem přečíst celou knihu za celý den. 🙂

 6. Benula napsal:

  Léto a hlavně když je hezké počasí, vybízí to k mnoha činnostem a když mám čas, čtu vše co mi přijde pod ruku.

 7. evca napsal:

  já čtu detektivní příběhy a to nejen v létě

 8. Gallaxy napsal:

  Léto bez knih si neumím představit, ale volila bych poněkud jiný výběr knih. Toto jsou všechno klasiky, chtělo by to něco novějšího a svěžího.

 9. blondynka napsal:

  Úžasné jsou audioknihy, může se stahnout na ulož to. Když vařím, ráda to poslouchám jak někdo knihu předčítá. Opravdu velmi úžasné, doporučuji.

 10. babula napsal:

  Já jsem letos sáhla po starém pro mne osvědčeném Ed Mac Bainovi.Těm novým detektivkám nějak nemůžu přijít na chuť.

 11. irinkamil napsal:

  Vždy jsem ráda četla, v létě obzvlášť. Měla jsem ráda detektivky, ale hlavně humoristické romány. Jen namátkou vybírám například tituly Tři muži ve člunu, o psu nemluvě, Saturnin či Poupata odkvétají v máji; to jsou knihy, ke kterým jsem se v průběhu let stále vracela. Posledně zmiňovanou knížku, Poupata odkvétají v máji, jsem poprvé četla v nemocnici, kam mě odvezli s údajným zánětem žlučníku. Díky této diagnóze mi naordinovali hladovku, jedinou “krmi” mi podávali v kapačkách. Jelikož jsem byla doslova uvázaná u postele, vzala jsem do ruky tuto útlou knížečku a začala číst. Hned na prvních stránkách se psalo o velkém nákupu potravin, na dalších se vařilo, peklo, smažilo a mohu říct, že postupně jsem už i cítila tu nádhernou vůni připravovaných dobrot. Věty – Zaříznu jednu husičku nebo dvě? Slupneme dvě husičky nebo tři? mě přiváděly až k šílenství, obzvlášť, když má kapačková dietka trvala už čtvrtý den. Pátý den, kdy se mi hlady téměř šikmily oči, nalezli pravou příčinu mých zdravotních problémů, převezli mě na to správné oddělení a KONEČNĚ MI DALI NAJÍST! Připadala jsem si jako můj nejmladší syn, který po prodělání kataru zažívacích cest dostal prvně po několika dnech najíst, jeho nejmilejší poživatinu maso, sice mleté, ale MASO a už byl tak hladový, že se dokonce ani nevzpíral a začal přikusovat rohlík. Přitom povrčával jako kočka, když baští své oblíbené kapsičky a jen si hlídá, aby jí někdo to dobré papu nechtěl vzít. Stejně tak synek se rozhlížel, aby se mu taky nestalo něco podobného. I já se cpala obdobným způsobem, dokonce tak vehementně, že jsem si propíchla žílu s kapačkou. Jídlo bylo ale přednější, tak jsem sestřičku volala, až když jsem všechno zbaštila a bylo mi jedno, že už mám na ruce bouli jako slepičí vejce, hlavně že jsem měla JÍDLO! Dnes už tolik nečtu, ale pořizuji si knížky namluvené na CD, mohu přitom pracovat na PC či vykonávat i další činnosti nutné pro chod domácnosti a někdo to čte za mě, já jen poslouchám. Nápad na Nobelovu cenu!

 12. vita1980 napsal:

  na knížky moc nejsem, v mládí jsem ještě četl poměrně dost. Teď už na to není čas.

 13. Mazi napsal:

  Já osobně čtu jen samo vzdělávací knihy, ale mou tajnou zálibou je poezie. Spíše ji raději píši než čtu, ale Seifert je klasika.

 14. blondynka napsal:

  Já mohu doporočit knihu 50 odstínů šedi a další díl 50 odstínů temnoty a třetí díl je 50 odstínů svobody od E.L. James.
  50 odstínů šedi v knize se velmi hodně liší od filmu, v knize totiž je i co si kdo myslí a to je fakt úžasné, byla jsem velmi překvapena.

 15. mahrekova napsal:

  Kdo má rád napětí a drama, tak za mne můžu doporučit francouzského spisovatele Bernarda Miniera – vloni jsem četla román Mráz a nyní Kruh. Vynikající. Mám ráda historické romány – může mi někdo doporučit něco z japonské nebo čínské literatury?

 16. Odalv napsal:

  Knihy moc nečítam, sem tam nejakú. Nemám na to čas. Denne čítam dennú tlač na internete a tiež väčšinu zaujímavých vecí čítam a hľadám prevažne cez internet.

 17. Kavon napsal:

  Denne čítam noviny a časopisy a lúštim krížovky. Sem tam si prečítam aj nejakú knihu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *