Slunečné, dlouhé a teplé dny, které nás přímo vybízí k četbě.

Letní četba by nám měla přinášet útěchu a klid

Nemusíme se pouštět do filozofických a špatně šifrovatelných knih. Rozhodně vám také doporučuji vyhnout se hororům. Avšak detektivky jsou něco úplně jiného. Rozhodně najdou využití, pokud trávíte volný čas třeba na pláži ve stínu vašeho deštníku. Přiznávám, že pokud se nacházíte třeba na pláži, může se zdát poněkud nemožné, aby jste se dokázali ztotožnit s hrdinou vaší detektivky.

Proto vám rozhodně na léto doporučuji román

Jako první musím rozhodně zmínit román Rozum a cit od Jane Austenové. Spletitý příběh o lásce, rodině a věrnosti, příjemně naladí. Jazyk a forma Austenové vás okamžitě přenesou do sedmnáctého století a alespoň na týden vás donutí nosit šaty.

Druhá kniha bude od Andrewa Cullena s názvem Deník těhotného muže. Originální a vtipný výpis pocitů muže, který se má za necelých devět měsíců stát otcem.

Poslední kniha Román pro ženy od českého spisovatele Michala Viewegha vám dá přesně to, po čem toužíte. Román nabízí břitký humor a přesný pohled do temných zákoutí ženského světa. Bohužel po přečtení knihy nebudete mít klid, neboť budete považovat za nemožné, že je Michal Viewegh muž.

Pokud jste ale fanouškem detektivek, pak rozhodně Jo Nesbo je tím mužem, kterého hledáte.
Norský spisovatel se proslavil krimi sérií o Harrym Holeovi. A pokud na vás bude Nesbo příliš strašidelný, tak sáhněte po klasice, jež nikdy nezklame. Agatha Christie uspokojí jak muže, tak ženy. Heli

Co čtete právě nyní Vy?

V diskuzi je k tomu otevřené téma.

37 komentářů u „Jakou si přečíst v létě knížku?“

 1. Benula napsal:

  Raději čtu v zimě anebo když se nehodí jít ven. Léto trávím většinou venku při jakékoliv činnosti, práce na zahradě, kolem domu, jízda na kole, plavání, a tak nabírám energii na zimu.

 2. veruska napsal:

  Já čtu přes zimu, v létě je dost práce okolo baráku.
  Dříve jsem četla pořád. Dočetla jsem jednu knihu a po dočtení jsem se vrhla na další. Když už čtu, tak většinou nějakou detektivku, nebo román.
  Ale měla bych se polepšit, dojít si alespoň do knihovny a nějakou tu knihu si půjčit.

 3. Petulavpk napsal:

  Je škoda, že se v dnešní době již tolik nečte klasická kniha. Myslím, že díky častému čtení jsme se zdokonalovali v českém jazyce. Bohužel uspěchaná doba a instantní výrobky, které šetří čas hrají hlavní prim v našem životě. Relax u knihy je super, ovšem nesmí být člověk moc unavený, to většinou jistí jen první stránka….

 4. jmckvak napsal:

  Když knížka, tak klasická, papírová a k ní vana plná pěny a klid.. 🙂 S fantasy knížkami od anglického spisovatele Terryho Pratchetta jsem vyrostla a už se těším, až je vyměním za pohádky a budu je číst i prckovi, aspoň z něj bude pořádný chlap. 🙂

 5. Ivona napsal:

  Pro mně je knížka pouze ta klasická. Elektronickou podobu neuznávám, asi jsem staromódní.Miluju detektivky a dobrodružné romány. Ale ani historie mi není cizí pokud je v ní nějaké napětí. U nás se vždycky hodně četlo, když jsem dostala coby dítě pod stromeček knížky- bez toho to nešlo-, byly všechny přečtené, než se šlo do školy. V poslední době jsem se čtením trochu na štíru,ale dcera mi nedává pokoj.Teď momentálně čtu knížku od Roberta T. Kiyosakiho ” Bohatý táta, chudý táta”. trošku se vzdělávám ve finanční gramotnosti, jak se chovat k penězům. Posezení s knížkou je parádní odpočinek. Je mi jedno jestli je léto nebo zima. Opékat se na sluníčku, v tom nic nevidím. opálím se při práci na zahrádce. Čtu když mám chuť a ne podle ročního období.

 6. coolnet napsal:

  už nečtu v klasicke knizni podobe nic.
  a ekniham sem neprisel na chut.

  ale na netu toho prectu dost,…zrejme sem už tezce zguglovatel ,….

 7. Rojak napsal:

  Já už na čtení moc nejsem a nebo si spíš neumím najít čas.

 8. pavlina69 napsal:

  Já miluju čtení,když nemám žádnou knihu tak ze zoufalství bych přelouskala telefonní seznam.Mým favoritem ke kterému se pořád vracím je Betty McDonaldová.

 9. babka napsal:

  Od mala byly knížky můj svět. Nejdřív jsem musela prosit staršího brášku nebo rodiče o přečtení pohádek ale když jsem se naučila ve škole číst, už to jelo. Do dnes si neumím, snad kromě dovolené, představit den, kdy bych alespoň kousek knihy nepřečetla. Oblíbený spisovatel – Dick Francis – detektivky od koní. Jinak mi nedělá problém se začíst do historie, sci-fi také miluji, i cestopis si jednou za čas přečtu ale co opravdu nemusím je červená knihovna.
  Jen se bojím, co bude na stará kolena, až oči přestanou sloužit. 🙁

 10. pskrob napsal:

  v létě čtu jen časopisy a luštím křížovky. Jinak čtu především historické romány hlavně z období starého Říma a z Francie

 11. lgku990 napsal:

  Já se přiznám dobrovolně, že četba není už pro mě zrovna to pravé ořechové, dříve, to už je hodně dávno, jsem čítal rád, oblíbená kniha byla – Egypťan Sinuhet od autora Mika Waltari – historický román, který zachycuje život egyptského lékaře.

 12. bobi napsal:

  také ráda hodně čtu,zaměřuju se na dobrou detektivku nebo kriminální příběhy,ale přečtu si i pěkný román…ve výběru knih člověk hodně váhá,jakou koupit,protože knihy není levná záležitost…

 13. blaju napsal:

  Nejraději mám historické romány, a to hlavně českou historii, ale nepohrdnu i jiným žánrem. Teď v létě toho moc nenačtu, není na to tolik času, tak maximálně cestou do práce a zpět.

 14. bobalka napsal:

  Čtení je moje oblíbená činnost v zimě, v létě. Zatím co v zimě ráda čtu historické romány, v létě sáhnu většinou po Harlequinkách nebo louskám krimipříběhy. Jsou to knížečky, které můžete vzít k vodě, na zahradu prostě kamkoliv a velice dobře se čtou.

 15. blondynka napsal:

  Přes léto se moc nevěnuji čtení ale docela jiným věcem jako jsou výlety, jízda na kole, vycházky v přírodě, koupání na koupališti. Velká škoda na to zavřít se nikde s knihou a číst si, to raději až v zimě, v létě si užívat sluníčka.

 16. anddy napsal:

  Čtu vlastně celoročně, ovšem kromě dovolené. To opravdu na čtení nemám čas…:)) Dovolenou mám v létě jenom dva týdny, týden trávíme na chalupě-tam zvládnu maximálně časopis s křížovkou a druhý týden -to už jde manžel do práce- zvelebuji domácnost..

 17. Evik napsal:

  V létě jsme pořád venku a někde lítáme takže na čtení není čas a když se najde chvilka třeba u opalování tak maximálně na časopis.

 18. matylda napsal:

  Miluji detektivky a různé romány. Nemyslím tím jen ty pro ženy. A čtu celoročně 🙂

 19. babicka11 napsal:

  V létě upřednostňuji čtení různých časopisů, protože stále odbíhám a nelze se tudíž řádně soustředit na četbu, jinak mám ráda historické romány. Přečtu si ráda cokoliv, co upoutá moji pozornost – mimo hororů a sci-fi.

 20. MadameBijou napsal:

  Já se bez čtení a knih neobejdu. Od roku 2005 si dokonce vedu poctivý seznam všeho, co jsem přečetla. Aktuálně čtu knížku od Heinricha Manna Zrání krále Jindřicha IV. Mám vydání z roku 1951. Mám slabost pro francouzské dějiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *