Anglie a vaření

Nedávno jsme se mohli setkat s mladou ženou, která se rozhodla nám poskytnout rozhovor a přiblížit nám život v cizině. Nyní vám přinášíme náhled do anglické kuchyně a alespoň trochu nástin moderního stravování v Anglii.

V Čechách panuje dost silné rčení. Snídani sněz sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli.

Jak to vypadá v Anglii, máme to třeba podobné

Tak já bych řekla, že už ani pomalu v Čechách tohle neplatí. Je taková hodně uspěchaná doba a tak i to jídlo podle toho vypadá, bohužel. U nás je asi takto:

Snídaně – kde je více času, tak si dopřejí bohatou snídani, cereálie, vajíčka, slaninový sendvič,šunku,sýr, tousty. Je to hodně o té přípravě. My spíš na rychlo nějaký sendvič nebo cereální nápoj. K pití tu převládá káva a to převážně latte nebo cappuccino. Ze studených nápojů vítězí 100% džusy.

Oběd – nesmíte být překvapení, ale u nás nejsou tak velké pauzy na oběd, jako v České republice, tak to podle toho také vypadá. Rychle si dojdeme na sendvič, tortillu, pizzu ,nesmí chybět malý sáček brambůrků. Zvláštností je, že se tu spíš jedí něco jako octové chipsy. Při návštěvě v ČR jsem je již také viděla, ale chuťově je to veliký rozdíl. A nesmí chybět džus.

Večeře – každá část Anglie je specifická, takže v jednotlivých městech se preferují i různé druhy pokrmů. Setkáváte se tu právě s velkými porcemi jídla, které rozhodně nedáváme nepříteli. To se totiž většinou rodina sejde u jednoho stolu. Takže převažuje rýže a těstoviny, z masa hovězí, kuřecí, v některých oblastech skopové. Samozřejmě ovoce a zelenina se konzumují stále. Výhodou je, že tu máme pestré stánky s čerstvým výběrem od soukromníků, to opravdu oceňuji.

U nás máme pár oblíbených, tak zvaných národních pokrmů

Existuje něco takového i v Anglii?
Samozřejmě, myslím, že každý stát má to svoje nej…. Zde mezi národní pokrmy patří obalovaná ryba s hranolky, dále pak opékané maso s restovanými brambory.

Můžeš nám říct, jaké nápoje máte v oblibě

Tak spíš vám podám informaci o nealku, protože tady se ani tak moc tvrdý alkohol nepije. Můžete se tu setkat se značkou Caider, je to něco jako náš mošt, ale má mnoho příchutí. Pomeranč, mandarinka, jahoda, jablko, kiwi a další. Pak klasika voda, 100% džusy.

Z teplých nápojů je v oblibě cereální kakao, káva nejčastěji latte a cappuccino, ale i ledová káva a expresso. Čaje se zde pijí sypané a jsou to různé druhy ovocných a zelených čajů, černý čaj jen s mlékem.

Jak jsem zmínila alkohol, tak to se jedná převážně o značková vína a černé pivo.

Prozradíš nám co ty máš nejraději za jídlo

Já mám moc ráda kuřecí maso na různý způsob, zeleninu, ovoce, houby, gnochi se špenátem, tortilly. Ale nejsem vybíravá, takže ve finále jím všechno.

Co sladkosti, jaké se u vás pečou

Nejčastěji se zde setkáte s donuty a cupcake. Donuty se polévají různými polevami, od ovocných po čokoládové a i zdobení je různé. A cupcake, je vlastně muffínek, který je nazdobený krémem.

cupcakesZ dortů se tu nejvíce vyrábí Brownies.

To je hodně čokoládový dort a moc dobrý.

A pak Red velvet, ale ten znáte i vy v České republice.

Také ve velké oblibě jsou tu cheescake.

Samozřejmě v různých podobách podle chuti.

Vím, že některé potraviny se u vás vůbec nedají koupit.

Tak to je pravda. Některá jídla, která jsme dělali doma se vůbec nedají tady uvařit. Zkrátka na ně neseženete suroviny. Co mě osobně chybělo byla šlehačka na šlehání, různé druhy mouky, pudinkový prášek, tvaroh, mák, ocet, kysané zelí a další.

vaření v angliiA zase máme tady zvláštnost – to je samokypící mouka na pečení.

Zde se nemusí přidávat žádný prášek do pečiva ani droždí.

Teď už ale tady vznikají různé malé krámky, hlavně jsou to soukromní podnikatelé z ciziny, kde se dá některé zboží sehnat.

 

Ale třeba mák je braný jako opium a tak není dovolený jeho prodej.

Máte třeba také možnost si nechat přivézt jídlo až domů

Ano. Můžete si nakoupit běžný nákup na internetu a dovezou ho až domů, tak funguje hodně supermarketů. Nebo místní farmáři vám 1x týdně vozí namixovanou bedýnku podle vašich požadavků. Můžete mít ovoce, zeleninu, ale i jejich maso. Také tu funguje dovoz pizzy, jako v České republice.

Existují u vás slevové poukazy

Také existují, ale vztahují se jen na restaurace. Ono se dá dobře nakoupit před zavírací dobou, to se mnoho věcí zlevňuje, takže ty poukazy ani nepotřebujete.

Můžeš říct, která kuchyně je lepší

Tak na to se dá těžko odpovědět. Každá má to svoje. Česká je spíš taková hutnější a sytější. A jak se říká, všude je chleba o dvou kůrkách, jen ten český je asi chutnější J.

Děkujeme za rozhovor a ať se ti v životě i v kuchyni daří.

27 komentářů u „Jak se žije v Anglii – vaření“

  1. Ryba napsal:

    Zmiňovaný Brownies dort mám moc rád a občas si ho v jedné cukrárně dávám. Doporučuji. Donuty to jsou vlastně americké koblihy. Klasické české mi přijdou chutnější.

  2. Vegan napsal:

    Překvapila mě informace, že mák je braný jako opium a tak není dovolený jeho prodej. Jinak ta strava je evropská a nevidím v ní zásadní rozdíly.

  3. blondynka napsal:

    Hezký, děkuji za tento článek, škoda že ta samokypící mouka v česku není.

  4. simousek napsal:

    Pro mě je česká kuchyně to nejlepší. Co jsem z článku tak pochopila,tak v Anglii se nejvíc jí nezdravě,samý pizzy,hambáče nebo brambůrky. A tohle bych nemohla,to si dám radši svíčkovou s knedlíkem. 🙂 Ale tak je to o zvyku,oni tam jsou zvyklí na tuhle stravu,ale my tady ne.

  5. vita1980 napsal:

    na českou kuchyni nedám dopustit, byl jsem v několika zahraničních zemích. Jídlo bylo dobré, to nemohu říct, ale vždy jsem se těšil domů třeba na řízek, knedlo-vepřo-zelo nebo dobrou omáčku s knedlíkem.

  6. avokvag napsal:

    Kazdy ma doma svy oblibeny jidlo a stejny je to i tam taky by se naslo neco co by bylo oblibeny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *