Hlavní stránka Fóra Od uživatelů Cizí jazyky

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 9. až 15. (celkem z 15)
  • Autor
    Příspěvky
  • #6456
    matylda
    Účastník

    Moc let a opakovaně jsem měla snahu se něco naučit. Vrazila jsem do toho spoustu peněz, času i úsilí. Němčina, angličtina, francouzština. Nejdále jsem se dostala v angličtině, kdy jsem dokázala přečíst stránku a porozumět textu. Ale NIKDY jsem nerozuměla mluvenému slovu, hlavně plynulé větě. Asi mám nějakou poruchu, tak jako jsou dyslektici a pod. Teď už jsem to vzdala.

    #6459
    MadameBijou
    Účastník

    blaju: Nemyslete si, že jste poleno na jazyky. Chce to jen lepší učební metody než ty, které nám poskytuje náš vzdělávací systém. Učit se dá i hravě. Všimněte si, že díky škole si spousta lidí dneska myslí, že nemají talent na jazyky. A to je hloupost největší. To jen ve škole nevědí, jak je učit. Není to vina studentů.

    Petulavpk: To moc ráda slyším. To je aspoň důkaz, že to opravdu jde i jinak a mnohem lépe. Přeji hodně úspěchů v dalším studiu jazyků.

    matylda: Já Vám mohu jedině říct, abyste to nadobro nevzdala. Mám otázku.Jakým způsobem a kde jste se dosud jazyky učila? Pokud jen ve škole nebo na jazykovce, je možné, že tam neznají ty správné metody pro učení cizích jazyků. Pokud mi nevěříte, přečtěte si třeba knihu Libora Činky Ovládněte svůj mozek, kde jasně popisuje, jak (ne)funguje náš vzdělávací systém. A uvidíte, že chyba není určitě ve Vás.
    A zkoušíte třeba sledovat filmy nebo seriály v originále? Je to velmi účinná pomůcka pro trénink porozumění. Jak jste si mohla přečíst výše, mně to hodně pomáhá a mám spíš problém s mluvením než s porozuměním. Troufám si říct, že španělsky rozumím opravdu už skoro všemu. Jen je třeba to dopilovat a rozšířit slovní zásobu.
    Najděte si seriál, který máte ráda a denně si pusťte jeden díl a jednoduše poslouchejte a sledujte, co se tam odehrává. Jakmile zachytíte něco, čemu jste porozuměla, zapište si to. Postupně zjistíte, že jste schopná toho rozumět mnohem více. Chce to jen trénovat a trénovat. A hlavně to nevzdávat. Já dodnes neumím moc mluvit, ale pomalu už rozeznávám i jednotlivé věty v němčině, jelikož se Komisaři Rexovi věnuji denně. Bavím se a k tomu se učím. Ideální kombinace.Tak směle do toho a přeju mnoho úspěchů. 🙂

    #6465
    matylda
    Účastník

    MadameBijou – zkoušela jsem to se soukromou učitelkou, jako samouk, kurzy, týdenní výuka jazyků atd. Ale spíše mám opravdu nějakou poruchu vnímání sluchem, protože až časem jsem si sama uvědomila, že mi dělá potíže zachytit někdy i mluvené slovo v češtině. Už jako mladá v práci jsem často odkývala, že udělám, co je nařízeno, a pak jsem si šla upřesnit psané pokyny, co to vlastně mám dělat. Samozřejmě že hrubému obsahu jsem rozuměla. Už jsem ale v důchodu, tak to neřeším:-) Přes tuto svou porozumívací indispozici jsem byla v práci většinou velmi dobře hodnocena, možná právě proto, že jsem ji měla a tak jsem vždy pátrala po tom, co mám udělat a neunikaly mi drobnosti. 🙂

    #6472
    MadameBijou
    Účastník

    Matylda: Našla jsem k Vaší indispozici nějaký materiál. Jen tak pro zajímavost si ho přečtěte. Třeba si ujasníte, jak to s Vámi je.
    http://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogick%C3%BD_lexikon/S/Sluchov%C3%A9_vn%C3%ADm%C3%A1n%C3%AD

    #6473
    MadameBijou
    Účastník

    Dneska tu mám pro vás další dvě španělská slovíčka. Tak si je užijte. Příběhy k nim si v duchu představte a prožijte je. Čím více smyslů zapojíte, tím lépe si budete pamatovat.

    DUCHA – sprcha
    – vyslov DUČA

    VIDÍM DUCHA VE SPRŠE.

    U tohoto slovíčka mě celkem snadno napadlo, že bych si mohla pomoci trochou nadpřirozena. Jak to myslím? Slovo DUCHA mi připomnělo slovo DUCH. A jak to spojit se sprchou? Úplně jednoduše. Představte si, že jste hrdinou či hrdinkou nějakého hororu, je pozdě v noci, venku řádí bouřka a vy se právě sprchujete. V tom se silně zablýskne a vy se hrozně leknete, jelikož se vám zdá, že jste ve sprše zahlédla tajemnou postavu ducha. Zkuste to v duchu opravdu prožít a uvidíte, že již nezapomenete, že slovo DUCHA znamená sprcha.

    REGALO – dárek
    vyslov regalo

    DÁREK NA REGÁLE

    Znáte to. Někdo z vašich blízkých má svátek nebo narozeniny, či se blíží čas vánoční a vy sháníte dárky. Někteří dokonce na poslední chvíli. V obchodech je plno věcí a vy nevíte, co vlastně koupit. Dobře, říkáte si, jak mi to ale pomůže zapamatovat si slovo REGALO? Podívejte se na to takto. Jste v nákupním centru plném dárků. A tyto dárky jsou jeden vedle druhého naskládány na regálech. Už chápete tu souvislost? Slovo REGALO se velmi podobá našemu výrazu REGÁL. A hned máte větší šanci, že si toto slovíčko zapamatujete.

    #6486
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    Děkuji za pozitivní reakce, takže bych se do toho pustila?
    No ještě uvidím, na tu knihu se podívám, ale sledovat nějaké seriály v cizím jazyce to není můj šálek kávy, protože televizi využivám jen na relax.

    #6487
    MadameBijou
    Účastník

    blaju: Rádo se stalo. A určitě doporučuji, abyste se do toho pustila. Samozřejmě je jen na Vás, jak se budete učit. Já jen říkám, co funguje mně. Televizi já nesleduji vůbec. Jedině občas doma, kam jezdím jednou za cca čtvrt roku. Jinak na koleji televizi nemám a nechybí mi. Já jako relax využívám Youtube a v češtině jsem se už dlouho na nic nedívala. Zabíjím dvě mouchy jednou ranou. Každý den se těším na další díl a taky na to, co se zase nového přiučím. Přeji hodně vytrvalosti a zábavy při rozšiřování znalostí z cizího jazyka.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 9. až 15. (celkem z 15)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.