Hlavní stránka Fóra Od uživatelů Cizí jazyky

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 příspěvků - 1. až 8. (celkem z 15)
  • Autor
    Příspěvky
  • #6169
    MadameBijou
    Účastník

    Tohle téma jsem založila, jelikož mě velmi zajímá, jak jste na tom s cizími jazyky. Ovládáte nějaký jiný kromě angličtiny či němčiny? A který jazyk vám krásně zní? Pro mě to byla vždycky španělština. A již několik let toužím po tom být polyglotkou a proto hledám neustále nové a nové techniky na učení se cizím jazykům. I proto jsem začala číst knížku Ovládněte svůj mozek od Libora Činky.

    Aktuálně jsem se vrhla na němčinu, i když jsem tento jazyk nikdy moc nemusela. Ale začíná se mi moc líbit. Je celkem zábavné sledovat, kolik slov z němčiny existuje v češtině. A sledování seriálu Kommissar Rex na Youtube mi učení hodně ulehčuje. Byl to vždycky můj oblíbený seriál a v češtině jsem ho viděla mockrát. Ale odjakživa miluju originály, takže došlo už i na Rexe. 🙂

    Sledujete na Youtube filmy či seriály v cizích jazycích? Já aktuálně sleduju starou známou Esmeraldu kvůli španělštině a Rexe kvůli němčině. Zatímco v Esmeraldě už skoro všechno rozumím, v němčině teorve začínám sbírat slovní a větnou zásobu. Ale každým dnem je to lepší a lepší.

    #6170
    radek
    Správce

    Česky slovem i písmem, slovenšky rozumím, němčina a ruština pasivně.

    #6171
    Petulavpk
    Účastník

    Je pravdou, že i já osobně se lépe učím v praxi. Buď v kontaktu s lidmi nebo jak už jste uvedla na filmu nebo na něčem, co mě zajímá. Na základní škole jsem chodila na jazykovku a tam jsme měli lektory na ruštinu a angličtinu. Také ty hodiny byly zábavnější a více jsme se naučili. Takže já osobně umím snad česky 😀 slovensky, rusky a teď oprašuji angličtinu.

    #6174
    babicka11
    Účastník

    já mám jazykovou školu, ruština, angličtina, němčina, španělština, francouzština, italština – učila jsem se všechno najednou – nic se mi nepletlo a moc mě to bavilo….chtěla jsem překládat knihy, ale pak jsem stejně dělala něco jiného… myslím, že bych se i dnes domluvila, ale jak to člověk nepotřebuje, tak slovíčka zapomene… i když třeba nepravidelná slovesa, spojky a počítání umím i po probuzení v noci 🙂 – pomáhá mi to hlavně, když není někde napsán návod, tak to si přeložím…ještě jsem se učila maďarsky – kniha pro samouky – jen tak, že mě to zajímalo ….no a slovensky? to mě chybí například bývalé pondělky, tam dávali dřív různé inscenace a člověk věděl hned, co je to ťava nebo čučoriedky 🙂

    #6178
    MadameBijou
    Účastník

    radek: Ja viem celkom dobre aj písať po slovensky. Veľmi ma to baví. Kedysi som si aj na internete písala s jedným Slovákom a chcela som po slovensky, aj keď mi samozrejme po česky rozumel. Môj otec je pôvodom Slovák a mám skoro celú rodinu na Slovensku, takže viem čítať aj písať po slovensky celkom prirodzene. A keď viem aj myslieť v tomto jazyku, je možné, že by som vedela aj slušne hovoriť, ale nikdy som to neskúšala. Len tak občas.
    Jinak kdysi jsem se učila azbuku, ale většinu jsem zase zapomněla, jelikož to nepoužívám. No a
    s němčinou po letech znovu začínám a tentokrát ve velkém. 🙂

    Petulavpk: Já na jazykovce nikdy nebyla. Všechno, co umím ze španělštiny jsem nastudovala jako samouk a na vysoké jsem měla akorát dva semestry. Angličtinu jsem se učila od 4. do 9. třídy a pak na střední. Od té doby ne. Jen pak sama. A musím říct, že španělsky umím mnohem líp, i když můj známý
    z Indie, co si s ním někdy píšu anglicky přes Facebook, mi psal, že prý umím anglicky psát bez problémů. Tak potom nevím. 🙂

    babička11: Tak to klobouk dolů. To byl vždycky můj sen ovládat tolik jazyků. Ale co není, může být. A maďarština mě taky moc zajímá. Mám i maďarské příjmení. Snad každý druhý Slovák ho má. 🙂 A maďarsky umím třeba Köszönöm – děkuji nebo egy pohár bor – sklenice vína. Taky mě zaujalo, že ačkoliv na první pohled je slovenština a maďarština naprosto odlišná, mají některá společná slova. Například ten již zmíněný pohár.
    A čučoriedka mi vždycky říkávala jedna z mých slovenských tet. A v oblibě mám slovenské filmy a taky ty československé. Třeba můj oblíbený herec je Štefan Kvietik, co hodně hrával třeba s Radkem Brzobohatým. Byli fajn dvojka.

    #6394
    MadameBijou
    Účastník

    Kdo by chtěl získat nějakou španělskou slovní zásobu, kterou si zapamatujete mnohem hravěji než ve škole, může se přijít učit do této diskuze. Jelikož mám rozepsanou jednu knížku o španělské slovní zásobě, podělím se s vámi o nějaká slovíčka.

    PIRULETA – lízátko
    vyslov – piruleta

    UDĚLEJ PIRUETU A DOSTANEŠ ZA TO LÍZÁTKO.

    Představte si, že jste hodně mlsná baletka. Nejvíc ze všeho vám chutnají lízátka. A jelikož jste jedna z nejlepších baletek, chtějí si vás v divadle udržet i přes váš rozmar. A tak vám slíbí, že za každou piruetu, kterou uděláte, dostanete jedno lízátko. Já vím, hodně nepravděpodobný příběh, ale pro nás velmi vhodný. Podobnost slov pirueta a piruleta je očividná a vy si tak díky naší baletce zapamatujete nové slovíčko.

    HABA – bob
    vyslov aba

    SKUPINA ABBA MĚLA K VEČEŘI BOB.

    Víte, co je bob? Já jej znám díky mojí slovenské tetě. Moc mi chutná a občas ho pěstujeme na zahrádce. Jedná se o luštěninu. Všimněte si však, jak se slovíčko HABA vyslovuje. Aba. Co vám to připomíná? Mě jako první napadla hudební skupina ABBA. A s tím se dá nějak pracovat. Představte si třeba, jak skupina Abba po jednom ze svých vystoupení usedá ke společné večeři. A jako jeden z chodů je právě vařený bob. Nevím, jak moc je bob známý ve světě nebo jestli ho kdy skupina Abba měla opravdu k večeři, pro naše účely zapamatovat si slovíčko HABA to však stačí, co myslíte?

    Dvě pro začátek stačí. Chtěla jsem vám jen ukázat, jakým způsobem se lze učit cizí jazyk.
    Budu ráda, když se připojíte do diskuze a napíšete mi, co na to všechno říkáte.

    #6415
    Anonymní uživatel
    Neaktivní

    V dnešní době je vlastně nutnost umět cizí jazyky, ješte že jsem dříve narozená, protože co se týká cizích jazyků jsem jak poleno taktak jsem zvládla ruštinu, ale zase mi šly technické předměty, každý to máme jinak.

    #6418
    Petulavpk
    Účastník

    Také se tak učím jazyky tím, že si je dokážu s něčím spojit 🙂 je to zábavnější a zapamatovatelnější forma

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 příspěvků - 1. až 8. (celkem z 15)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.