Dopravní nehoda, jak se zachovat?

Někoho dopravní nehoda potká několikrát za život a jiného nikdy.

Dopravní nehoda je nepříjemná událost ať už se jedná jen o ťukanec nebo o závažnou dopravní nehodu. V televizi a v motoristických magazínech je spousta informací o tom jak správně řešit situaci v případě, že k dopravní nehodě dojde.

Je nutné zde uvést, že to všechno jsou univerzální informace, přičemž těch základních situací je několik a každá má zcela odlišné řešení. Málokterý řidič totiž skutečně ví, co v případě dopravní nehody dělat. Nebudu zde uvádět základní úkony jako poskytnutí první pomoci, zavolání záchranné služby atd… Tyto činnosti vyplývají ze samotného reflexního jednání každého člověka.

Uvedu nejběžnější typ dopravní nehody.

Jedná se o dopravní nehodu, při které došlo ke škodě pouze na jedoucích automobilech. Žádná další škoda nevznikla a nedošlo ani k újmě na zdraví. Co v takové chvíli dělat a jak jí řešit?

Dva řidiči se střetli.
Třeba v nějakém větším městě. Jeden například mohl nabourat do druhé zezadu. Po střetu, když si oba řidiči uvědomili, že nejsou zraněni a nic dalšího nepoškodili tak je třeba jako první dát pozor, kde stojíte. Pokud stojíte na rušné křižovatce a vystupujete z vozidla (ať s reflexní vestou nebo bez ní) dejte pozor, aby jste nebyli přejeti dalším vozidlem. Ostatní řidiči a účastníci provozu totiž mají z vaší nehody senzaci a všichni ji nutně potřebují hned nafotit na mobilní telefon a sdílet na facebooku.

V případě, že se ve zdraví dostanete z vozidla tak zkuste místo nehody označit výstražným trojúhelníkem. Ne vždy ta možnost je. Na rušné křižovatce těžko umístíte výstražný trojúhelník do středu křižovatky. To ho můžete rovnou roztřískat na kusy, neboť za pár okamžiků by to stejně udělal jiný řidič koly svého vozu. Pokud ovšem stojíte někde za zatáčkou či horizontem, dejte ho tam. Nevolejte hned zbrkle Policii.

Pokud jste nešli s autem desetkrát přes střechu a nemáte zrovna nejnovější model Mercedesu (tím chci naznačit, že na žádném voze není škoda přes 100.000 Kč) nevolejte Policii. Ovšem nemusíte být znalci a netroufnete si částku odhadnout. Nezoufejte, pojišťovna se z toho nezblázní, že řeší škodu 200.000,- Kč, kde nebyla Policie.

Dalším krokem je, si s druhým řidičem určit kdo nehodu zavinil.

Zde je třeba se hodně ovládat a opravdu objektivně se na situaci podívat a v případě, že to byla vaše vina, tak jí prostě uznat. Škoda na druhém vozidle bude nahrazena z vaší pojistky, ne z vaší kapsy. Od toho si přece pojištění ta dlouhá léta platíte!

Když jste se na zavinění shodli nic nebrání tomu, aby jste nyní vzali tzv. Záznam o dopravní nehodě a společně vyplnili. Je to takový ten barevný papír, který dostanete např. na vaší pojišťovně, a který řidiči většinou nevozí, neboť jim se nemůže přece nikdy stát, že by bourali.

Vyplňte dokument o dopravní nehodě.

Nehledejte v tom žádné složitosti. Záznam o dopravní nehodě byl vytvořen tak aby to zvládl vyplnit každý! Jen hloupě odpovídáte do kolonek – Jméno: Karel, Příjmení: Novák, adresa, registrační značka vozidla, rok výroby atd., atd. Opravdu nepanikařte a vše a řádně v klidu vyplňte. Zásadní věcí, kterou nikdo nedělá je to, že na konci dokumentu musí viník uvést, že je viníkem dopravní nehody a podepsat se. Druhý řidič zase napíše, že je poškozeným a podepíše se.

Tímto kouzlem na pojišťovně vše výrazně urychlíte

Po vyplnění formuláře si z něho každý odtrhněte jeden výtisk (jsou tam většinou 2 v českém jazyce, 1 v anglickém a 1 v německém a jsou propisovací). Nafoťte si poškozená vozidla. Své i to druhé. Podejte si s druhým řidičem ruku a rozlučte se. Pokud je pojízdné ale třeba nehodou máte poškozené světlomety tak dojeďte opravdu jen někam kousek, kde auto necháte stát. Tam si pak zařídíte opravu nebo odtah.
Neuapomeňte schovat výstražný trojúhelník.

Do 15ti dní pak s formulářem zajděte na pojišťovnu viníka ( jeho pojišťovna bude přeci platit, ne vaše), kde nehodu nahlásíte. Pokud jste vytížený bussinesman tak by mělo nahlášení stačit i telefonicky, či mailem s naskenovaným formulářem.

Jaké jsou možné komplikace?

Aniž byste volali Policii tak na místo přece jen přijedou (většinou to nahlásí nějaký aktivní kolemjedoucí).

Ve vší slušnosti policistům řekněte, že jste je nevolali a že si mezi sebou nehodu vyřídíte sami. Nebo můžete říct, že když už jsou tam, že to mají řešit oni. To neni problém ale pro viníka samozřejmě z toho vyplývá pokuta a pokud jsou obě vozidla poškozená trochu více může se stát, že viníkovi i poškozenému Policie zadrží tzv. malý techničák a pak máte o starosti postaráno. Znamená to dělat po opravě vozidla znovu STK a to i v případě, že jste z ní zrovna jeli.

Jeden z účastníků u sebe nemá zelenou kartu (doklad o tom, že má vozidlo pojištěné).

V tom případě na místo hned volejte policii. Nemůžete přece vědět, zda jí jen zapomněl, nebo jede bez pojištění. Stejně tak pokud jeden z řidičů nemá žádné osobní doklady tak také hned volejte Policii. Pokud z řidiče cítíte alkohol, volejte policii.

Pokud jste se na začátku nedokázali dohodnout na tom, kdo nehodu zavinil (což se stává a poměrně často, protože vždycky všichni jedou na zelenou) volejte policii.

Ve složitějších situacích můžete využít právních služeb advokátní kanceláře.

To je vše k té neobyčejnější nehodě, která může nastat.

Máte někdo za sebou dopravní nehodu?

24 komentářů u „Dopravní nehoda, jak se zachovat?“

  1. babula napsal:

    Velice užitečné informace,ale chvalabohu neřídím. Jednu nehodu jsem taky zažila,to když se mi malá vnučka vytrhla z ruky u přechodu a vlítla na silnici. Naštěstí i když ji srazilo auto to dopadlo dobře. Ale ten šok to nepřeji nikomu. A přiznám se,že jsem v tu chvíli vůbec nevěděla co dělat.

  2. blondynka napsal:

    Toto je ten největší problém, proč nemám řidičák, bojím se dopravní nehody a nikdy nejdu do auta někomu, když nevím jak moc dobře řídí. Proč nemám řidičák je i ten, že mi bývá v autě i autobusu špatně, raději preferuji vlakovou dopravu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *