Dopravní nehoda, jak se zachovat?

Někoho dopravní nehoda potká několikrát za život a jiného nikdy.

Dopravní nehoda je nepříjemná událost ať už se jedná jen o ťukanec nebo o závažnou dopravní nehodu. V televizi a v motoristických magazínech je spousta informací o tom jak správně řešit situaci v případě, že k dopravní nehodě dojde.

Je nutné zde uvést, že to všechno jsou univerzální informace, přičemž těch základních situací je několik a každá má zcela odlišné řešení. Málokterý řidič totiž skutečně ví, co v případě dopravní nehody dělat. Nebudu zde uvádět základní úkony jako poskytnutí první pomoci, zavolání záchranné služby atd… Tyto činnosti vyplývají ze samotného reflexního jednání každého člověka.

Uvedu nejběžnější typ dopravní nehody.

Jedná se o dopravní nehodu, při které došlo ke škodě pouze na jedoucích automobilech. Žádná další škoda nevznikla a nedošlo ani k újmě na zdraví. Co v takové chvíli dělat a jak jí řešit?

Dva řidiči se střetli.
Třeba v nějakém větším městě. Jeden například mohl nabourat do druhé zezadu. Po střetu, když si oba řidiči uvědomili, že nejsou zraněni a nic dalšího nepoškodili tak je třeba jako první dát pozor, kde stojíte. Pokud stojíte na rušné křižovatce a vystupujete z vozidla (ať s reflexní vestou nebo bez ní) dejte pozor, aby jste nebyli přejeti dalším vozidlem. Ostatní řidiči a účastníci provozu totiž mají z vaší nehody senzaci a všichni ji nutně potřebují hned nafotit na mobilní telefon a sdílet na facebooku.

V případě, že se ve zdraví dostanete z vozidla tak zkuste místo nehody označit výstražným trojúhelníkem. Ne vždy ta možnost je. Na rušné křižovatce těžko umístíte výstražný trojúhelník do středu křižovatky. To ho můžete rovnou roztřískat na kusy, neboť za pár okamžiků by to stejně udělal jiný řidič koly svého vozu. Pokud ovšem stojíte někde za zatáčkou či horizontem, dejte ho tam. Nevolejte hned zbrkle Policii.

Pokud jste nešli s autem desetkrát přes střechu a nemáte zrovna nejnovější model Mercedesu (tím chci naznačit, že na žádném voze není škoda přes 100.000 Kč) nevolejte Policii. Ovšem nemusíte být znalci a netroufnete si částku odhadnout. Nezoufejte, pojišťovna se z toho nezblázní, že řeší škodu 200.000,- Kč, kde nebyla Policie.

Dalším krokem je, si s druhým řidičem určit kdo nehodu zavinil.

Zde je třeba se hodně ovládat a opravdu objektivně se na situaci podívat a v případě, že to byla vaše vina, tak jí prostě uznat. Škoda na druhém vozidle bude nahrazena z vaší pojistky, ne z vaší kapsy. Od toho si přece pojištění ta dlouhá léta platíte!

Když jste se na zavinění shodli nic nebrání tomu, aby jste nyní vzali tzv. Záznam o dopravní nehodě a společně vyplnili. Je to takový ten barevný papír, který dostanete např. na vaší pojišťovně, a který řidiči většinou nevozí, neboť jim se nemůže přece nikdy stát, že by bourali.

Vyplňte dokument o dopravní nehodě.

Nehledejte v tom žádné složitosti. Záznam o dopravní nehodě byl vytvořen tak aby to zvládl vyplnit každý! Jen hloupě odpovídáte do kolonek – Jméno: Karel, Příjmení: Novák, adresa, registrační značka vozidla, rok výroby atd., atd. Opravdu nepanikařte a vše a řádně v klidu vyplňte. Zásadní věcí, kterou nikdo nedělá je to, že na konci dokumentu musí viník uvést, že je viníkem dopravní nehody a podepsat se. Druhý řidič zase napíše, že je poškozeným a podepíše se.

Tímto kouzlem na pojišťovně vše výrazně urychlíte

Po vyplnění formuláře si z něho každý odtrhněte jeden výtisk (jsou tam většinou 2 v českém jazyce, 1 v anglickém a 1 v německém a jsou propisovací). Nafoťte si poškozená vozidla. Své i to druhé. Podejte si s druhým řidičem ruku a rozlučte se. Pokud je pojízdné ale třeba nehodou máte poškozené světlomety tak dojeďte opravdu jen někam kousek, kde auto necháte stát. Tam si pak zařídíte opravu nebo odtah.
Neuapomeňte schovat výstražný trojúhelník.

Do 15ti dní pak s formulářem zajděte na pojišťovnu viníka ( jeho pojišťovna bude přeci platit, ne vaše), kde nehodu nahlásíte. Pokud jste vytížený bussinesman tak by mělo nahlášení stačit i telefonicky, či mailem s naskenovaným formulářem.

Jaké jsou možné komplikace?

Aniž byste volali Policii tak na místo přece jen přijedou (většinou to nahlásí nějaký aktivní kolemjedoucí).

Ve vší slušnosti policistům řekněte, že jste je nevolali a že si mezi sebou nehodu vyřídíte sami. Nebo můžete říct, že když už jsou tam, že to mají řešit oni. To neni problém ale pro viníka samozřejmě z toho vyplývá pokuta a pokud jsou obě vozidla poškozená trochu více může se stát, že viníkovi i poškozenému Policie zadrží tzv. malý techničák a pak máte o starosti postaráno. Znamená to dělat po opravě vozidla znovu STK a to i v případě, že jste z ní zrovna jeli.

Jeden z účastníků u sebe nemá zelenou kartu (doklad o tom, že má vozidlo pojištěné).

V tom případě na místo hned volejte policii. Nemůžete přece vědět, zda jí jen zapomněl, nebo jede bez pojištění. Stejně tak pokud jeden z řidičů nemá žádné osobní doklady tak také hned volejte Policii. Pokud z řidiče cítíte alkohol, volejte policii.

Pokud jste se na začátku nedokázali dohodnout na tom, kdo nehodu zavinil (což se stává a poměrně často, protože vždycky všichni jedou na zelenou) volejte policii.

Ve složitějších situacích můžete využít právních služeb advokátní kanceláře.

To je vše k té neobyčejnější nehodě, která může nastat.

Máte někdo za sebou dopravní nehodu?

24 komentářů u „Dopravní nehoda, jak se zachovat?“

 1. Radost napsal:

  Řídím několik desítek let, tak jsem pár nehod zažila. Nikdy jsem nebyla viníkem,ale škodu jsem utrpěla. Moc děkuji za tento článek, měl by si ho přečíst každý.

 2. Vegan napsal:

  Řídím každý den a za ty dlouhé roky bez vážnější nehody (musím zaťukat). Případ, kdy mě řidič mírně naboural zezadu před kruhovým objezdem jsem zažila a přesně popisovaným způsobem řešila. Vše bez problému. Není se čeho bát.

 3. vita1980 napsal:

  jakožto neřidič s tímto nemám zkušenost, ale ač je potřeba v této situaci vědět, co a jak dělat, nikomu to nepřeju. A to ještě nelze pominout případný šok a poté jsou všechny předem naučené postupy k ničemu.

  1. blondynka napsal:

   Zdravím i já jsem ročník 1980

 4. Evik napsal:

  Řidičák mám už dlouho ale zatím ho neviužívám. To brzo zkončí protože si pořizujeme auto. Takže i takové starosti nás čekaji ach jo.

 5. devilscat napsal:

  kdysi jsem jela s kamarádem autem jako spolujezdec, už jsme byli skoro doma a spoza kontejnerů bez rozhlédnutí vletěla do silnice holka, rovnou na přední sklo. byla to šílená situace, musela se volat záchranka (i když nakonec se nepotvrdilo, že by holka byla vážně zraněná, naštěstí), maminka dotyčné v eifru mi vzala z ruky mobil a hodila ho na silnici – ještě, že už jsme měli vše obvolané. bylo to šílené, ze snad hezkého odpoledne s kamarádem noční můra, ale jsem na sebe hrdá, že jsem aspon té holčině dokázala pomoct, ač nemusím krev, prostě to někde v člověku je…..

 6. Odalv napsal:

  Zopár dopravných nehôd mám za sebou, jednu som zavinil ja v ostatných som bol poškodený. Veľmi dobrá vec je keď máte auto poistené aj havarijne a využijete to aj v prípade, keď ste boli poškodený a škodu si uplatníte z havarijného poistenia. V takom prípade bude vo väčšine prípadov vaša škoda uhradená poisťovňou na 100 %, alebo zaplatíte max. výšku vašej spoluúčasti a plnenie nebude znížené o žiadnu amortizáciu ako je to v prípade, keď si škodu uplatňujete zo zákonnej poistky vinníka dopravnej nehody. A vzhľadom na skutočnosť, že dopravnú nehodu ste nespôsobili Vy, tak sa Vám vaše havarijné poistenie nebude zvyšovať o malus.

 7. Kavon napsal:

  Za 59 rokov čo jazdím som nemal dopravnú nehodu s iným vozidlom, len raz v zime som dostal šmyk a zišiel som s autom mimo vozovku do poľa a raz som dostal mikrospánok a s autom som sa obrátil na strechu vedľa cesty, našťastie sa mi nič nestalo len si to odniesli plechy auta, ale to sa opravilo. Posledných 12 rokov už moc nejazdím, veď som sa najazdil už dosť, a keď potrebujem tak ma vozia deti.

 8. bobalka napsal:

  Je dobré si to zopakovat, jezdím zatím bez nehod, ale vím, že s druhým řidičem není tak jednoduché se domluvit. Před pár lety bylo řízení auta pro mě potěšení, jezdila jsem moc ráda, ale poslední dobou už to nevyhledávám. Jezdím pořád, ale jen když není vyhnutí, když musím.

 9. Rojak napsal:

  Řádku let jsem jezdil a mám za sebou pár nehod. Opravdu nic příjemného.

 10. Benula napsal:

  Ráda jsem si článek přečetla, jsou to cenné informace na které se rádo zapomíná a až je to potřeba, tak už není čas na zjišťování informací.

 11. Jana napsal:

  Osobně jsem nehodu nezažila, (zaklepávám na dřevo) ale na naší ulici to není nic výjimečného.. Máme tady rušno, hlavně na křižovatce, tam se někdo srazí co chvíli, je tam už i pomníček.. Stejně jako máme pomníček před naším domem, kde auto srazilo přecházejícího klučinu.. Šel tehdy ze stužkováku, maturity už se nedožil.. Bohužel, vina to byla očividně jeho, šel za tmy, nebyl vidět a bylo to.. Jsou bohužel ty smutné případy, které se vám opět vybaví, kdykoliv nějaký křížek vidíte.. 🙁 Pro chodce i cyklisty jsou prostě reflexní prvky základ..

 12. veruska napsal:

  Já jsem měla nehodu. Starší pán jel z vedlejší silnice ve městě a napálil mi s autem zadní blatník. Tenkrát /už je to asi 20 let/ jsme policii volali. Měla jsem totiž auto půjčené od švagra. Ten tenkrát koukal, co mu to vracíme za vrak!

 13. blaju napsal:

  Dopravní nehodu jsem neměla, ale ty informace je potřeba si neustále opakovat, aby člověk věděl jak se pak zachovat a né začít zmatkařit.

 14. Ryba napsal:

  Dopravní nehodu s jiným účastníkem provozu jsem ještě nezažil. Jen před pár lety jednou v noci se do cesty postavilo divoké prase a chudák to bohužel schytal. Plechy se opraví, ale toho prasete mi bylo líto.

 15. babka napsal:

  Tak vida, já bych byla asi ta zbrklá, co hned volá Policii! 🙂 Vím, že do 10.000 se to nemusí hlásit ale co já vím, jak velká je ta škoda. V tom nemám nejmenší odhad. Takže díky za tuto informaci.

 16. Ivona napsal:

  Řidičák mám, ale dávno jsem předala řízení manželovi. V dnešní době bezohledných hulvátů bych se bála. Někdy mám strach i na straně spolujezdce.Nemusí to ale být pouze člověk. Také srnky jsou velmi nebezpečné. Kdysi nám vstoupil do vozovky opilec, ale opilci mívají štěstí, takže to dobře dopadlo, pouze odřeniny.No a potom ta výše zmíněná srnka.Taky naštěstí s dobrým koncem.

 17. babicka11 napsal:

  Řídíme s manželem oba, zatím bez nehody. Syn asi před 20ti lety nehodu měl, předjížděl auto, a byl zároveň taky předjížděn. To auto ho vlastně vytlačilo a on nechtěně taky vytlačil to, které předjížděl. To skončilo v příkopu, synovo auto se 5x otočilo na poli a dopadlo na všechna čtyři kola. Byl připoutaný a jen měl ruce na stropu auta, když se točil, aby nebyl moc pomlácený. Ještě i zavolal, že je v pořádku a čeká na odtahovku. Auto přivezli, ale bylo na odpis. Plechy, zlomený sloupek, druhý nalomený …. Měl veliké štěstí, že měl jen pár modřin a taky, že proti zrovna nic nejelo.

 18. Jurkypat66 napsal:

  Raz do mna tiez tukla jedna pani ale bolo to len zkrabnute tak sme sa dohodli na mieste kedze skoda nebola velka. Este mi dala aj viac ako som dal za opravu.

  Ale samozrejme pokial su skody vedsie treba volat policajtov. Len aby sa nikomu nic nestalo. Lebo vzdy sa opitemu nic nestane a odbesie si to ten druhy vodic

 19. matylda napsal:

  Tak i když se to možná zkušeným nezdá, je to potřebný článek. Díky za něj. nedávno do mne jeden ťukl na křižovatce, naštěstí se nic nestalo, ale stejně jsem z toho byla vyděšená. A ten viník ještě víc 🙂

 20. coolnet napsal:

  neřídím…ale par sem jich videl…i na dalnici a muzu rict,ze je to fakt pecka/rana…kazdy nejedna vzdy podle predpisu,prece jen je to šok. Lovci nehod je taky docela mazec…slysel sem mnoho,a nevim,zda opravdu pomahaji-ale asi ano.

  v článku ovsem chybí zmínka o aute tretí osoby-tzv. sluzební,pujcene-byť od manželky 😀 nebo se pletu?

  1. radek napsal:

   berte to jako informaci, co dělat s běžnou DN dvou řidičů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *