Dnešní mládež si pomalu ničeho neváží.

V době mobilů, tabletů, her na počítači neovládají českou mluvnici, jsou povrchní a je jim jedno, jakou si dělají vizitku svým vulgárním vyjadřováním nejen na ulici, ale i v MHD, v restauracích. Oni snad ani vůbec neumí se správně česky vyjadřovat.

Když vidím v parku hlučnou partu takových mladých, raději park obejdu, abych se nevystavovala zbytečně situacím, kdy na mě budou pokřikovat a třeba i okrást, což se tu také už stalo, v pravé poledne. Nemají žádnou úctu k druhým, natož ke starým lidem, postrádám u nich takt a ohleduplnost k druhým lidem. Nechtějí pracovat, nepomáhají rodičům tak, jak jsme byli zvyklí my, všechno za ně udělají, vždyť i vyndat nádobí z myčky je problém.

Maminka navaří, synáček se odkulí k televizi a s košem jde tatínek. Je to vidět, kolik otců chodí s košem a dětem se raději nic neřekne, stejně by odpověděli „no, jó“. Trávení volného času v různých kroužkách skončilo, kam je rodiče roky vozily a teď spíš vysedávají po parcích. Rostou z nich zbabělci, kteří jsou prostě neschopni cokoli udělat. Je prostě jednodušší něco někde rozbít jen proto, aby se jim ulevilo. Neumí se vypořádat s vlastním problémem. Musí si stále dokazovat svoji nadřazenost. Není divu, že se setkáváme se šikanou. Cigarety nahradily drogy, psaníčka SMSky.

Samozřejmě že výjimky existují, ale člověk si všímá těch negativních věcí, protože ty nás ovlivňují. Každá generace prodělává mnoho změn a hlavně v chování. Životní tempo se stále zrychluje a lidé se mění a většinou změní své myšlení až ve chvíli, když už neví kudy kam. Myslím, že by se chovali lépe, kdyby se lépe chovali i jejich rodiče. Říká se, jiná doba, ale výchova by měla být stále stejná. Pokud není tolerantní rodič, nebude tolerantní ani dítě.

Kousek od nás bydlí jedna paní učitelka, která se dá občas do řeči, jaké ty děti ve škole jsou. Jejich rodičům je jedno, jaké nosí známky, hlavně, že postoupí do další třídy. Pokárat dítě se také nevyplácí, to si hned děti doma stěžují a rodiče si zase stěžují na učitele, právě autorita učitelů je minimální nejen u dětí, ale i jejich rodičů. Za nás tohle nebylo, učitel měl autoritu, sotva vešel do třídy, bylo ticho, že by byl slyšet spadnout i špendlík. A ani bychom si nedovolili udělat něco špatného a za pohlavek od učitele bychom nežalovali, protože bychom dostali ještě jednou doma. To se dnes už nevidí.

A tak doufejme, že dnešní mladí nejsou jen flákači, vždyť to samé říkaly už naše babičky. A také nemůžeme všechny házet do jednoho pytle a je jen na rodičích, jak začnou vychovávat svoje děti.

Co vy na to?

39 komentářů u „Dnešní mládež – úvaha“

 1. Kavon napsal:

  Každá minca má dve strany a som presvedčený, že tých slušných mladých ľudí je viac.

 2. Ivona napsal:

  Taky se přikláním k tomu názoru. Bývala větší úcta, slušnost. Dnešní doba je hnusná. Všemu vládnou jenom peníze. Řekla bych, že slušný člověk nemá ani zastání v tomto zkorumpovaném státě. Znám ale i mládež co se snaží, je slušná. Tak snad je ti fracci nepřeválcují.

 3. babicka11 napsal:

  Pochopitelně, že jsou i starší lidé nevychovaní a drzí, vídám třeba 4 bezdomovce, no – říkám jim tak, otravují lidi u obchodu, chtějí drobné peníze a nestydí se říct o ně docela vehementně, také tu jedna zvonila, že by chtěla půjčit peníze, druhý pán chtěl půjčit mobil, že by si potřeboval nutně zavolat, další paní, že se jí líbí naše růže, že by potřebovala na hřbitov … nestačím se divit, s čím se člověk může setkat … taky tu dvě holčiny vybíraly na nějakou charitu – 1) nepozdravily 2) nepředstavily se 3) rovnou se zeptaly: nechtěla byste přispět nějakou korunou? – odpověděla jsem, že nechtěla – přišlo mi to nevychované, pokud ani nevím, na co to je, prostě nereaguji … píši jen moji zkušenost.

  1. anddy napsal:

   Usoudila jsem, že tohle je Vaše reakce na můj příspěvek…samozdřejmě máte pravdu, jak mezi mladýma tak i starýma jsou lidi slušní, ale taky ne… byl to jen můj názor-opravdu si na mládež ve svém okolí nemůžu stěžovat…:))

 4. anddy napsal:

  Nemyslím si, že by mládež byla až tak špatná…asi máte s nimi špatné zkušenosti, nebo je soudíte podle party v parku, která se nechová nejlíp…ale myslím si, že nezáleží na tom, jak je člověk starý….když se člověk rozhlédne, zjistí, že je spousta mladých slušných a těch starších slušně řečeno nevychovaných…ale je to věc názoru a třeba zrovna v mém okolí jsou mladí v pohodě…:))

 5. blaju napsal:

  Zapoměla jsem na jednu důležitou věc je to jen můj názor.

 6. blaju napsal:

  Pskrob, vyloženě s vámi nesouhlasím, že je vina jen na rodičích.Mám hodně příkladů, tak třeba jeden z nich, maminka prodavačka v penny , když má odpolední tak děti vidí tak akorát ráno jak je vypravuje, protože má odpolední a z práce příjde v 21.30hodin večer a to se bavíme i o víkendech, jo abych nezapoměla je to samoživitelka.Děvčata nějaké kroužky samozdřejmě mají, ale jen takové a tolik na jaké maminka má peníze.A takovému dítěti nenaplánujete každou minutu po příchodu ze školy.

 7. bobalka napsal:

  Ou, takový negativní názor, s tím nemohu souhlasit. Mladí se svými problémy, hlučností, náladami a názory existují, ale předpokládat, že všichni jsou špatní prostě nemohu. Vychovala jsem 3 kluky i s jejich kamarádama, sídlištní partička puberťáků, kteří dělali rachot, blbosti a spoustu jiných průšvihů. Většina sousedů na ně nadávala, nemohla jim přijít na jméno, věčně někdo zvonil a stěžoval si. A dnes jsou z nich tátové od rodin, kteří ctí tradice a pro svoje děti dělají první poslední. Hlučnost, drzost a frajeření k mladým prostě patří. Oni z toho vyrostou. Já jsem s mladými nikdy problém neměla, když se mi něco nelíbilo, co vyváděli, svolala jsem celou jejich partu a vyřešili jsme to. Vždycky férově a v klidu. A oni věděli, že když mají problém, že můžou kdykoliv za mnou přijít a promluvit si. Moji kluci i jejich kamarádi a kamarádky. Někdy trošku pochopení pomohlo víc, než pořádný výprask.

 8. lgku990 napsal:

  Já si myslím, že základem výchovy jsou jen a jen rodičové, jak svoje dítě vychovají, takové je, měly by svoje dítě vést k nějaké zájmové činnosti, aby nemělo čas na lumpárny, já vím , počítače, internet, mobily, to dnes frčí, to nejvíce zajímá dnešní mládež a ne nějaký sport anebo jiná užitečná aktivita, Toto téma je na dlouhé psaní, ale dnešní mládež nemá žádnou úctu, jsou vulgární, čím vulgárnější, tím si myslí, že jsou zajímavější, rádi všechno rozbíjejí, kord před děvčaty, atd. Samozřejmě, že všichni nejsou stejní, ale těch špatných je mnohem víc.

 9. vita1980 napsal:

  s názorem v podstatě souhlasím, ale samozřejmě najdou se výjimky. A doufejmě, že jich je víc, než těch, o kterých zde bylo psáno.

 10. Rojak napsal:

  Vše co je napsáno je pravda. Dnešní mládež si většinou neumí ničeho vážit a myslí si, že budou mít všechno zadarmo. Je to ale vše způsobené touto dobou a vina je i na nás dospělých. Nechci házet všechny do jednoho pytle, ale je to tak.

 11. pskrob napsal:

  Pravda je jen jedna, pokud rodiče nemají na děti čas, nechají je sedět u PC aby se jim nemuseli věnovat, nebo jim vše vynahrazují penězi, tak děti jsou pak takové. Ničeho si neváží, nic je nebaví, často se chytnou nevhodné party a pak následují další problémy. I to, jak se chovají ve škole je vizitka rodičů, protože pokud jim vše projde, tak se jejich nevhodné chování jen stupňuje.

 12. blondynka napsal:

  Jasný, někteří mladí jsou i slušný a pracují. Jenže když je člověk v pubertě, myslí si že je jeho svět. Sami jsme nebyli lepší, i když je pravda že my jsme nic nerozbíjeli, ani neubližovali ostatním lidem. Ani neokrádali a nesprejovali po panelácích, ani jsme nerozbíjeli lavičky v parku, to vážně přehání.

 13. Jana napsal:

  No, je to tak, i není.. Někteří mladí ještě pozdravit a pracovat umí.. Znám i starší ročníky, kteří nepracují, místo toho chlastaj, nadávaj a ani nezabučí na pozdrav. Vliv u mladých na to má televize a seriály a zprávy, i počítačové hry plné krve. Nejlepší je dát děti do kroužku, to, že tam ale nechodí, je i chybou dnešní uspěchané a drahé doby, kdy rodiče musí být neustále v práci, aby rodinu uživili a nemají tak čas na děti. Otázkou ale zůstává, co může za nevychovanost těch starších lidí?

 14. babicka11 napsal:

  Jistě, že jsou i slušní mladí lidé, já jen psala o těch horších a těch je taky dost. To, že mají buď vyholené hlavy, nebo nagelované vlasy, chodí jak hastroši, mi nevadí, mě vadí jejich chování a nemusím chodit daleko. Kousek od nás je park, kde jsou věčně rozbité lavičky, vysypané koše, v kašně naházené odpadky, plechovky, petlahve, neustále rozbitá dlažba a stále opravovaná u kašny, vyrvané řetězy kolem atd. Jejich pokřikování po lidech, co jdou okolo a navíc pěkně sprostě a to jsou mezi nimi i děvčata hodně vulgární. Slovo pr… je nejslabší. Ne nadarmo se říká, že “šaty dělaj´ člověka” – kdyby se rodiče líp starali, co dělají jejich děti ve volném čase, asi by se divili ….nechala bych je všechno zaplatit, třeba by to pomohlo, i když – kdo ví.

 15. evca napsal:

  vše je pravda co je tdnapsáno
  v dnešní době mají děti jen počíč a telefon

  1. blondynka napsal:

   Přesně tak, naše generace toto neměla a jak jsme mohly byly jsme stále venku. Hrály různé hry. Dnes málo kdy se vidí děti sánkovat a nebo vozit panenku.

 16. pavlina69 napsal:

  je to vizitka dnešní uspěchané doby,nemáme na nic čas a na vlastní děti také ne

  1. blondynka napsal:

   To je také pravda, pracovat se musí a v dnešní době to není jen tak jednoduché.
   Chtělo by ale ty děcka trochu zaúkolovat, aby neseděly jen u pc, ale aby měly též povinnosti.

   1. blondynka napsal:

    Pc za odměnu.

 17. blaju napsal:

  Vlastně máte pravdu, ale doopravdy je to dobou.Kdysi maminka pracovala 8 hodin a pak měla kromě poviností čas i na děti, to samé byl i tatínek. Dnešní doba je taková kdy rodiče mající pravidelnou pracovní dobu tak stejně musí zůstat v práci déle, protože je to potřeba, jednou můžete říct že né, ale vícekrát ne, protože jste nespolehlivý a s takovými se musíme rozloučit. To pak už nezbývá čas na děti a řeší se to penězi, pak jsou z nich poflakující sobci ktěří nemusí hnout brvou a ke všemu příjdou jednoduše od rodičů.To pak můžete vychovávat jak chcete slušně, ale aby měli kamarády tak se mohou chytnout špatné party a problém je na světě.V dnešní době už i děti musí mít ostré lokty (jak se říká).

 18. bobi napsal:

  …přesně tak,jak to popisujete…můj názor….ani pozdravit neumí,čekají,až pozdraví starší mladšího…je to smutné…

 19. matylda napsal:

  uch, babička, to je pesimistické. Ano, jsou takoví, a je jich dost, ale já znám i jinou mládež. Když jsem byla letos v Praze, překvapilo mne, kolikrát mi mladí uvolnili místo k sezení. Bez říkání, sami od sebe. Když jsem se dostala do houfu při nastupování, nikdo do mne nestrkal a spíš mi uvolnili cestu. A snad až tak staře ještě nevypadám (nebo tak agresivně). Ano, chodí jinak oblečení, mají jiné priority, než jsme měli my. Jsou o hodně drzejší, průbojnější, nenechají se snadno okřiknout. Připadá mi, že s nimi mlátí puberta mnohem déle, než to bylo za našeho mládí. Je opravdu jiná doba. Kdyby ty děti a mladí byli tak poslušní, jako jsme byli k poslušnosti vedeni my, vůbec by se neprosadili. Protože – je jiná doba. Že by je jejich rodiče měli vychovávat jinak? A proč je tedy vychovávají jinak? Vždyť ty rodiče jsme vychovali my, copak od nás nedostali ty správné základy?
  My jsme do práce chodit museli, oni si mohou dát klidně pár měsíců volna. Nemyslím tím vyžírky rodičů a různé bezdomovce. Jen ty normální mladé. Můj vlastní syn nebyl spokojený v práci, říkal, že ho to po letech už neuspokojuje. Dal výpověď a pár měsíců hledal práci novou. Našel si to, co mu vyhovuje a teď je velice spokojený. Na tu přechodnou dobu bez zaměstnání si vytvořil finanční rezervu, ode mne nedostal ani korunu. Naopak, když jsem potřebovala, ještě mne založil.
  V čem souhlasím bezpodmínečně, je škola. Děti jsou drzejší, a učitelé se nesmějí nijak bránit. Učitel nyní není žádná autorita. Tady velice není něco v pořádku – a mám pocit, že kromě nás a učitelů samotných to nikomu nevadí.
  Babička, tohle je jen můj názor k polemice, nijak nechci snižovat ten váš.

 20. veruska napsal:

  Bohužel vše co je zde napsané, je pravda.
  Já jsem se s dětmi poctivě učila a když ve škole zlobily a přinesly poznámku, tak jsem to s nimi probrala a samozřejmě jsem jim vyhubovala. Dnes si rodiče ničeho nevšimnou a jen nadávají na učitele.
  Nejhorší je na tom to, že jací jsou rodiče, takové jsou děti.
  Naštěstí ne všichni rodiče na všechno kašlou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *