Klimatizace versus otevřená okna a větráky.

Ještě teď mám v živé paměti loňské letní parno. Slunce, vysoké teploty, dusno, nedýchatelno a je úplně jedno, jestli je den a nebo noc. Je mnoho způsobů, jak se poprat s horkem. Většinou začínáme zastíněním bytu. Vybíráme vhodné žaluzie. Radíme se o možnosti instalace a řešíme barvu a materiál.

A z vlastní zkušenosti mohu říci, že jako prvotní řešení je vhodné.
Jenomže pokud slunce vyhřívá každý den a to v poměrně vysokých teplotách, začíná být toto řešení nedostačující. Teplo se protáhne všemi možnými skulinkami.

Co teď?

Platit poměrně drahou klimatizaci se nikomu moc nechce, tak většinou se začínáme poohlížet od obyčejných větráků, které stojí několik stokorun, přes levné mobilní klimatizační jednotky až po nejdražší s pevnou instalací. Ráda bych se u jednotlivých způsobů trochu pozastavila. Rozhodli jsme se pro větrák, ovšem ten se stal nedostatkovým zbožím, snad neexistoval žádný obchod, který by ho měl skladem, později jsme byli i rádi, že jsme ho nekoupili. Pojďme si o nich něco málo povědět.

Větráky

Dají se pořídit za poměrně levnou cenu. Co se vlastně děje při spuštění větráku? Pomáhají nám, nebo spíš škodí? Dělí se do další skupin, ale nejznámější jsou stolní a stropní.

Stolní větrák – je cenově dostupný snad pro všechny. Musíme si ale přiznat, že tento způsob není zrovna šťastnou volbou. Při zapnutí, vzduch uvede do pohybu. Proudící vzduch dá tělu pocit, že ho ochlazuje. Jenomže co alergici? Pro ně je to velmi nevhodný způsob, protože se s tím víří i prach se všemi alergeny. A ve finálním výsledku nedochází ani k ochlazení místnosti.

Navíc při výběru je opravdu důležité dbát na to, aby byly větráky dokonale kryty mřížkou. Otvory do mřížky by měly být malé, aby jimi děti neprostrčily prstíčky a nedošlo k úrazu.

Stropní větrák – jedná se dražší cenovou relaci, ale zato se musím zmínit i o možnosti, že nejen v létě rotuje vzduch, ale dá se v zimě přepnout na zimní provoz a tím vám promísí teplý vzduch po místnosti. Odborníci odhadují, že zde můžete ušetřit až 30% nákladu na vytápění.

Jak vidíme tak větrák má sice svoji funkci, ale není nejvhodnějším řešením. Možná bude lepší se porozhlédnout po klimatizaci, která funguje tak, že ochlazuje a může i případně filtrovat vzduch v místnosti, dále upravovat jeho vlhkost, případně se dá využít i jako možnost přitápění v zimě.

Mobilní klimatizace – je nouzové řešení. Ovšem má svoje skulinky. Je cenově dostupnější, i když řádově dražší, než větráky. Ochladí vzduch a sama o sobě se dá přenášet do místností, které zrovna potřebujeme ochladit. Výhodou je určitě to, že výrobek zakoupíte, přinesete domů a můžete fungovat. Ale co ty skulinky? Tak hlavní je to, že si uvědomíme, že potřebujeme někam dát hadici, kterou se odvádí horký vzduch ven. Někteří prodejci doporučují oknem, někteří zase přes otvor ve fasádě. Hodně záleží na typu stavby, proto je lepší konzultace s odborníkem. Další takovou nepříjemností je, že kompresor je hlučný a tím se může stát taková klimatizace nepoužitelná v noci, kdy potřebujeme vydatný spánek. Daleko lepší, ale podstatně dražší je jiný druh přístroje.

Pevná klimatizace – se skládá z vnitřní a venkovní části, které jsou propojeny potrubím pro odvod a přívod chladiva. Dále jejich propojení musí být dalšími kabely na přívod elektřiny a ovládání.

Vnitřní klimatizační jednotky – montují se uvnitř místnosti a veškeré vybavení je umístěno v plastové skříňce. Naleznete zde tepelný výměník, ventilátor, motor, filtry a další elektroniku pro ovládání klimatizace

Venkovní klimatizační jednotky – se montují zvenčí budovy na konzolu, střechu nebo stěnu domu. Skládá se z kompresoru, tepelného výměníku s ventilátorem a motorem. Samozřejmě nesmí chybět další propojovací materiál a ventily. Opět je vše umístěno v chráněné skříni.

Rozhodně stojí za to investovat do kvalitní klimatizace, proto doporučuji konzultaci s odborníkem, který vám určitě doporučí nejvhodnější způsob pro váš byt nebo dům.

35 komentářů u „Klimatizace v bytě a domě. Ano či ne?“

 1. Plazmic napsal:

  Na klimatizaci vzpomínám z přímořských letovisek, není to špatná věc, do míst kde je celoroční teplo a v létě vedro, sem je to tak do luxusních bytů či domů pro lidi co si to mohou dovolit a jinak do automobilů, ale může to být zase o zdraví neustále využívat klimatizaci.

 2. Ryba napsal:

  Klimatizaci bych v bytě nevyužil. I v létě se tu dá dost dobře vydržet. Naopak v zaměstnání jsem jednu dobu využíval u PC malý větráček, který člověka v tropických dobách příjemně zchladil.

 3. Vegan napsal:

  Klimatizaci u nás v bytě nevyužiji. S klimatizací mám především spojenou dovolenou u moře, kdy si vybírám pokoj vždy s tímto zařízením. Také v automobilu nemůže chybět.

 4. blondynka napsal:

  Máme stropní větrák a jsme spokojeni v létě sníží teplotu a v zimě ohřeje.

 5. simousek napsal:

  My bydlíme v podkrovním bytě,takže léta jsou tady strašný. Plánujeme si koupit právě jen nějaký ten stolní větrák,protože to není náš byt takže neá cenu sem dávat na trvalo klimatizaci.

 6. kata napsal:

  mame byt hned nad sklepem takze vlete prijemny chladek horsi je to v zime to musime hodne topit 🙁 nemam radaklimatizace zpusobuji pak hodne chripky a anginy

 7. jaru napsal:

  nepoužívám , mám docela chladný byt

 8. devilscat napsal:

  při čtení článku jsem si vzpomněla na své minulé léto – asi v polovině prázdnin jsem si koupila snad poslední větrák v Opavě…jo, sice jen větrák, protože řeším finance, ale jak to s ním bylo fajn 🙂

 9. vita1980 napsal:

  já bych klimatizaci doma nechtěl, jak už psali ostatní přede mnou, prudké změny teplot (z klimatizované místnosti do horka venku) nejsou vůbec dobré. Ani na dovolené v teplých krajích jsem nikdy klimatizaci nepoužíval. Holt se to musí nějak přežít, dát si studenou sprchu, vychlazené pivko….

 10. radka konecna napsal:

  Máme starší domek, tak tu máme přes léto celkem chladno, ale když byli minulé léto 40cítky, tak nepomohl ani ventilátor . Hold jsme to museli přečkat.

 11. Radost napsal:

  Klimatizaci jsme měli v práci ve velké kanceláři.Byla přičinou neustálých hádek a sporů mezi kolegy.Také jsme si díky ní předávali bacily. Rozhodně není dobré přecházet z tepla do zimy a naopak.Raději si zajdu do přírody,tam vždycky najdu místo, kde je příjemný chládek.

 12. bobalka napsal:

  Já vám nevím, ale ty moderní vychytávky mě nějak neberou, pro mě je nej otevřít okno na všech stranách a lehce zatáhnout žaluzie, tak na půl. Klimatizace pro mě není.

 13. Kavon napsal:

  Klimatizáciu nepoužívam, mám rád teplo.

 14. Ivona napsal:

  klimatizaci bych doma nechtěla. když jste v klimatizované místnosti a vyjdete ven ,do slunečního žáru, jsou to velké šoky pro organismus, které mu vůbec neprospívají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *