Klimatizace versus otevřená okna a větráky.

Ještě teď mám v živé paměti loňské letní parno. Slunce, vysoké teploty, dusno, nedýchatelno a je úplně jedno, jestli je den a nebo noc. Je mnoho způsobů, jak se poprat s horkem. Většinou začínáme zastíněním bytu. Vybíráme vhodné žaluzie. Radíme se o možnosti instalace a řešíme barvu a materiál.

A z vlastní zkušenosti mohu říci, že jako prvotní řešení je vhodné.
Jenomže pokud slunce vyhřívá každý den a to v poměrně vysokých teplotách, začíná být toto řešení nedostačující. Teplo se protáhne všemi možnými skulinkami.

Co teď?

Platit poměrně drahou klimatizaci se nikomu moc nechce, tak většinou se začínáme poohlížet od obyčejných větráků, které stojí několik stokorun, přes levné mobilní klimatizační jednotky až po nejdražší s pevnou instalací. Ráda bych se u jednotlivých způsobů trochu pozastavila. Rozhodli jsme se pro větrák, ovšem ten se stal nedostatkovým zbožím, snad neexistoval žádný obchod, který by ho měl skladem, později jsme byli i rádi, že jsme ho nekoupili. Pojďme si o nich něco málo povědět.

Větráky

Dají se pořídit za poměrně levnou cenu. Co se vlastně děje při spuštění větráku? Pomáhají nám, nebo spíš škodí? Dělí se do další skupin, ale nejznámější jsou stolní a stropní.

Stolní větrák – je cenově dostupný snad pro všechny. Musíme si ale přiznat, že tento způsob není zrovna šťastnou volbou. Při zapnutí, vzduch uvede do pohybu. Proudící vzduch dá tělu pocit, že ho ochlazuje. Jenomže co alergici? Pro ně je to velmi nevhodný způsob, protože se s tím víří i prach se všemi alergeny. A ve finálním výsledku nedochází ani k ochlazení místnosti.

Navíc při výběru je opravdu důležité dbát na to, aby byly větráky dokonale kryty mřížkou. Otvory do mřížky by měly být malé, aby jimi děti neprostrčily prstíčky a nedošlo k úrazu.

Stropní větrák – jedná se dražší cenovou relaci, ale zato se musím zmínit i o možnosti, že nejen v létě rotuje vzduch, ale dá se v zimě přepnout na zimní provoz a tím vám promísí teplý vzduch po místnosti. Odborníci odhadují, že zde můžete ušetřit až 30% nákladu na vytápění.

Jak vidíme tak větrák má sice svoji funkci, ale není nejvhodnějším řešením. Možná bude lepší se porozhlédnout po klimatizaci, která funguje tak, že ochlazuje a může i případně filtrovat vzduch v místnosti, dále upravovat jeho vlhkost, případně se dá využít i jako možnost přitápění v zimě.

Mobilní klimatizace – je nouzové řešení. Ovšem má svoje skulinky. Je cenově dostupnější, i když řádově dražší, než větráky. Ochladí vzduch a sama o sobě se dá přenášet do místností, které zrovna potřebujeme ochladit. Výhodou je určitě to, že výrobek zakoupíte, přinesete domů a můžete fungovat. Ale co ty skulinky? Tak hlavní je to, že si uvědomíme, že potřebujeme někam dát hadici, kterou se odvádí horký vzduch ven. Někteří prodejci doporučují oknem, někteří zase přes otvor ve fasádě. Hodně záleží na typu stavby, proto je lepší konzultace s odborníkem. Další takovou nepříjemností je, že kompresor je hlučný a tím se může stát taková klimatizace nepoužitelná v noci, kdy potřebujeme vydatný spánek. Daleko lepší, ale podstatně dražší je jiný druh přístroje.

Pevná klimatizace – se skládá z vnitřní a venkovní části, které jsou propojeny potrubím pro odvod a přívod chladiva. Dále jejich propojení musí být dalšími kabely na přívod elektřiny a ovládání.

Vnitřní klimatizační jednotky – montují se uvnitř místnosti a veškeré vybavení je umístěno v plastové skříňce. Naleznete zde tepelný výměník, ventilátor, motor, filtry a další elektroniku pro ovládání klimatizace

Venkovní klimatizační jednotky – se montují zvenčí budovy na konzolu, střechu nebo stěnu domu. Skládá se z kompresoru, tepelného výměníku s ventilátorem a motorem. Samozřejmě nesmí chybět další propojovací materiál a ventily. Opět je vše umístěno v chráněné skříni.

Rozhodně stojí za to investovat do kvalitní klimatizace, proto doporučuji konzultaci s odborníkem, který vám určitě doporučí nejvhodnější způsob pro váš byt nebo dům.

35 komentářů u „Klimatizace v bytě a domě. Ano či ne?“

 1. irinkamil napsal:

  Letos prý bude ještě větší vedro, než vloni, tak to se máme na co těšit. Bydlím přímo pod střechou, ale v pronajatém bytě, takže klimatizace jako taková pro mě nepřipadá v úvahu, to by mi pan domání nepovolil. Zaujal mě ale stropní větrák, viděla jsem ho u kamarádky a nejenže dobře vypadá, ale hlavně je funkční na léto i zimu. Ještě je nějak propojen se světlem, no vypadá a funguje úžasně. Zatím jsem na větrácích stolních a na nožce, pak také tzv. teplítka se v létě dají využít též jako větráky. Ale kdybych mohla mít klimatizaci, to by bylo…

 2. Odalv napsal:

  Klimatizáciu nepoužívam, nerobí mi dobre. Okrem toho klimatizácia zvyšuje teplotu, lebo odobraný teplý vzduch z miestnosti sa odvádza von, takže všetci čo používajú klimatizáciu vlastne prispievajú k tomu, že je vonku ešte teplejšie ako by bolo keby sme klimatizáciu nepoužívali. Teplotný rozdiel medzi vnútrajškom a vonkajškom, ktorý je doporučovaný cca. okolo 5 – 6 °C sa dá poľahky dosiahnuť pokiaľ máte cez deň zatemnené okná a vetráte až v noci, keď poklesne teplota. Treba si zvykať, teplota sa bude zvyšovať a masové používanie klimatizácií nie je riešenie.

 3. MadameBijou napsal:

  Já používám v ložnici ventilátor, když je opravdu děsné horko. Ale docela vrže a tak se u něj trochu hůř spí. Tak nevím, jestli radši horko nebo ten hluk. 🙂

 4. papadopulos napsal:

  Klimatizaci jsem nikdy nepotřeboval, mám rád teplo

 5. babula napsal:

  Já naštěstí tento problém nemám. Byt mám v suterénu a i v tom nejparnějším létě je v něm velice příjemná teplota,že se ke mně chodí všichni chladit. Horší je to ovšem na jaře nebo podzim,to musím pro změnu déle ,či dříve začít topit , aby mi nebyla zima. Ale přitopit se dá lehce,takže vlastně pohoda.

 6. lgku990 napsal:

  My bydlíme v paneláku, okna máme na jižní straně, takže v létě přímo nádhera, máme na oknech žaluzie, když se nechají zavřené, samozřejmě musí být i zavřená okna, tak to ještě docela jde, o klimatizaci doma jsem nikdy neuvažoval, zatím jsme to vždycky přežili, i když spaní bývá někdy hrozné.

 7. pskrob napsal:

  Já mám okna na severozápad, v zimě je to sice nevýhoda, ale v létě je aspoň v bytě k vydržení. A když už je takový horko, že se nedá v noci spát, tak si vezmu karimatku a jdu lehnout na zahradu. Klimatizaci používám jen v autě.

 8. jmckvak napsal:

  souhlasím s tím, že větráky jsou krapet na nic.. už vidím, jak by do nich malej strkal prstíky a dokumenty a papíry by byly všude možně.. klimatizace je fajn, ale je to opravdu drahá sranda jak jsem koukala.. 🙁 u nás se to řeší tím, že uděláme hafo ledu a děláme si tak ledové čaje nebo nanuky.. a nebo si zajdeme do sklepa, tam je krásný chládek.. na rozdíl od půdy, tam se můžeme přes léto chodit saunovat 😀

 9. coolnet napsal:

  klima je super,hlavně v aute 🙂

  vetraky doma nesnasim,hučí-ten pruvan na oci,taky nic moc. fakt jen jako nouzovka.

  stropni vetraky super(lustr s vetrakem),to prestanou i muchy litat 🙂 este dodam,ze znam stropni vetrak/svetlo co fuka obema smery,jak prod vzduchu dolu,tak i nahoru.

  mobilni klima-respektive osvežovače vzduchu jsou lena pomoc v parnech,sice to žere dost vody,ale parada.

  klima v dome bezkonkurencni…vzime lza stim i vytapet. no ale cenove uz to je jinde-ze? 😀

  ovšem vychlazena dvanactka nebo sifon ma taky sve kouzlo 😀

 10. babka napsal:

  Klimatizaci nemáme doma, byt máme na JZ, takže tepla si užijme. Ale o jejím pořízení neuvažujeme. Muž ji v autě používá ale já ji nemám prostě nějak v oblibě.

 11. VancurovaH napsal:

  My jsme loňské léto přežili díky půjčenému větráku. Jak to bude letos ještě ani nepromýšlíme. Ale asi si pořídíme nějaký menší větrák, aby se dal lehce přenášet. Ten stropní větrák mi přijde jako celkem zajímavý nápad.

 12. matylda napsal:

  Klimatizace v bytě je dobrá věc. Samozřejmě má své mínusy, ale ty jsou přece všude. Loni v létě jsme velice litovali, že jsme si ji svého času nenechali nainstalovat, manžel ji na starém domě měl. Chce to rozumně regulovat teplotu. Její výhodou bylo i to, že v zimě u ní obrátil chod (nechtějte, abych to vysvětlila) a domek jí vytápěl. Měl teplo během doslova pár minut a ušetřil.

 13. blaju napsal:

  Klimatizaci máme v autě a používáme ji, samozdřejmě hodně rozumně, protože syn je alergik tak to nejde moc dohromady, a doma máme kombinaci klimy s čističkou vzduchu a tu používá syn a je hodně spokojený.

  1. blaju napsal:

   Ještě jsem zapoměla máme i dva ventilatory, ale ty nepoužíváme máme totiž psa a ten pořád pouští chlupy tak by se to jen rozvířilo.

 14. pavlina69 napsal:

  my máme pouze větrák a zatím to stačilo.Když je mi velké vedro jdu se opláchnout vodou ale ne úplně studenou protože tělo se začne okamžitě zase zahřívat

 15. Rojak napsal:

  Klimatizaci máme pouze v autě a když jí pustím, tak manželka za chvíli řekne ať to vypnu, že jí z toho bolí v krku a to dávám rozdíl v teplotě maximálně vždy o čtyři stupně.

 16. anddy napsal:

  Že má být letos ještě větší horko jsem taky slyšela…jestli to tak bude, tak to asi se upečeme….někde venku u lesa nebo vody se dá snad přežívat, ale ve městě. v práci,kde klimatizace není …..už loni jsem myslela,že nepřežiju…

 17. veruska napsal:

  My máme velikou výhodu v tom, že máme starší dům, kde jsou silné zdi a v létě je v domě příjemně chladno. Nesmíme ale dovnitř pouštět teplo z venku. Jenom ráno, dokud není ještě takové horko.
  V práci používáme stolní klimatizaci.

 18. babicka11 napsal:

  My jsme docela vybaveni na vedra, máme žaluzie, ventilátor stolní i stojací a vloni jsem dostala k narozeninám mobilní klimatizaci. Nebyla zrovna levná, ale jsou i dražší. Tahle byla za 10 tis. Kč. Výhodou je, že ochladí vzduch v té místnosti, které chcete a na jakou teplotu nastavíte. Hadici na odvod horkého vzduchu zandaváme na schodiště na půdu, kde je otevřené okno. Hlučná není a pokud zchladíte místnost na noc 16°, vystačí až do rána.

 19. Evik napsal:

  Klimatizace je určitě fajn ale asi bych ji nechtěla. Myslím si že z ní je hodně nemoci a to z důvodu z vychlazeného bytu do letního počasí. A nad stolním větrákem jsme začali uvažovat tak ještě uvidíme.
  Ale super info!

 20. Petulavpk napsal:

  Tak jsem slyšela, že letos má být ještě větší horko, než minulý rok, tak to jsem na to zvědavá ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *