Adventní neděle, začínají Vánoční svátky

Vánoce jsou tady, vánoce přícházejíííííííííííííí.

Vidina sladkých perníčků, vanilkových rohlíčků, pusinek a lineckého cukroví se bude co nevidět stávat realitou a určitě se vám už při pomyšlení sbíhají sliny na všechny ty dobroty.

Jestli napečete pět druhů nebo deset, na tom zas tolik nesejde, hlavně ty tři, čtyři, které má rodina nejraději. A raději jich upečte víc, víte, jako to vždy dopadá, když vám je nejen děti chodí ujídat z krabice.
Myslím, že právě toto je tím pravým oceněním, že chutnají.

Venku už počasí za moc nestojí, tak bychom si mohli sami připravit i adventní věnec, udělá víc radosti, než kupovaný. Když použijeme přírodní materiál, který lze najít v každém lesíku, bude navíc ještě voňavý a určitě originální. Rády při tom pomohou i vaše děti.

3. prosince si zapálíme první svíčku ze čtyř, neboť adventní neděle jsou čtyři. Každou neděli jednu zapálíme, a když všechny vyhoří, máme tu Vánoce.
Obřadní barva je fialová, která představuje čekání a pokání. Proto barva svíček by měla správně být fialová.

V adventu slavíme i tradiční svátky. 4. prosince si připomeneme „barborku“ , utrhnutím větviček z třešňového stromu, či zlatého deště, které necháme ve váze vykvést.

Další svátkem hlavně pro děti je svátek svatého Mikuláše, který probíhá již večer 5. prosince. Vzpomeneme ještě na jednu starou tradici, kdy byl tento den vyhrazený pro ženy, měly odpočívat.
Určitě to není špatná tradice a to bychom my ženy mohly přece dodržovat i dnes.

Doba adventu se mění, místo klidu a rozjímání se hlavně shání dárky a obchody se všemožně snaží zaujmout svým zbožím.

vánoční dárky

Na ten pravý vánoční úklid ještě chvíli zapomeneme a zajdeme za přáteli nebo je pozveme k nám domů na svařené víno.

Svařené víno mezi naše tradice také patří, a když přidáme nejen skořici a hřebíček, ale i pomerančovou kůru a badyán, raději uděláme více porcí, každý si bude chtít přidat.

Měli bychom se vydat i na vánoční trhy, kde vládne ta správná vánoční atmosféra.

Doma si ji můžeme vykouzlit alespoň purpurou na plotně.

Na Staroměstském náměstí v Praze bude slavnostní rozsvěcení velkého vánočního stromu 26. listopadu v 17.30

A co vy, byli jste hodní?

Nezapomněli jste napsat dopis pro Ježíška?

18 komentářů: „Adventní neděle, začínají Vánoční svátky

 • 19.11.2017 (7:58)
  Permalink

  těším se, že pojedu na Vánoce za vnoučaty, doma Vánoce už nijak neslavím. Stromek koupím jen kdyby vnučka přijela ke mě. Jinak Štědrý večer strávím s rodiči a bratrem a hned 25. 12. pojedu za vnoučaty do Brna. Tam buď strávím pár dní, nebo si odvezu vnučku na pár dní k sobě. Záleží na tom jak se domluvíme s jejími rodiči. Vnuk je ještě malý ten zůstane určitě doma.

  Reagovat
 • 15.11.2017 (23:45)
  Permalink

  Pořád jsem si říkala, ještě ne, ještě ne. Nechtěla jsem myslet na vánoční shon. Bohužel už je to tady a tak chodím po obchodech, vymýšlím dárky a začínám leštit okna. Ale to vše se změní a z toho předvánočního blázince bude pak pohoda, klídek a nohy v teple. Tak už aby to bylo.

  Reagovat
 • 14.11.2017 (12:58)
  Permalink

  Ja už se těším letos to bude zase něco jiného mala už vníma co se děje kolem ní takže to bude krasné až se ji rozzáři očička.
  Jinač adventni věnec dělám každy rok sama ty kupovane jsou šileně drahé navic si ho udělam podle sebe a moc mě to baví. Na vanoční vyzdobu se už taky těším až budu chystat.

  Reagovat
 • 14.11.2017 (11:33)
  Permalink

  Ještě měsíc a půl do Vánoc, to máte předstih:)))

  Reagovat
 • 13.11.2017 (22:44)
  Permalink

  Dejte pokoj s vánocemi, kdyby u nás nebydlela vnučka, klidně bych je vypustila. Udělala bych jen něco dobrého pod zub a stulila se do křesla a koukala na pohádky, ty mám z Vánoc nejraději. No jo, ale ty dětské rozzářené oči nejde vypustit. 😀

  Reagovat
 • 13.11.2017 (20:57)
  Permalink

  já už se na Vánoce moc těším, ted si užiju pár dní předvánoční pohody v Praze ( chci hlavně zajít do Hračkománie a vybrat tam nějaké dárečky ), těším se na kamarádky…. Pak začne shon a skončí až na Vánoce, ale o to víc si je, doufám, užiju 🙂 a na Ježíška mám jediné přání, zdravíčko…

  Reagovat
 • 13.11.2017 (18:29)
  Permalink

  I když jsem už starší, tak mám Vánoce stále rád, je to taková jiná atmosféra, člověk se o svátcích schází s rodinou, napečené cukroví, prostě pohoda.

  Reagovat
 • 13.11.2017 (15:58)
  Permalink

  Vánoce jsou zážitkem a radostí hlavně pro děti. Z toho má člověk radost, ale to honění okolo, to už bych si klidně odpustil.

  Reagovat
  • 13.11.2017 (17:37)
   Permalink

   A proč se honíte?? :-), ten můj se tedy vůbec nehoní. Předem všechno nakoupím, navařím, napeču, zabalím dárky, spolu jen ustrojíme stromek … není důvod ke shonu 🙂

   Reagovat
 • 13.11.2017 (15:30)
  Permalink

  Na vánoce se těším jenom kvůli vnučce. Jinak by ani nemusely být.
  Ke štědrovečerní večeři usedáme s přítelem a mojí maminkou. Vnučka přijede až druhý den a na ten se těším.
  Upeču asi jenom vanilkové rohlíčky, ty mají všichni rádi. Možná kvůli vnučce upeču ježky.

  Reagovat
 • 13.11.2017 (15:26)
  Permalink

  Krásně jsem se tímto článkem naladila.Venku je pošmourno a zima, tak mám trochu času na čtení. Několik dárků už mám ve skříni. Sama si ze všeho nejvíc přeji, aby nás bylo pod stromečkem víc než dva.No, uvidíme, jak to Ježíšek zařídí.

  Reagovat
 • 13.11.2017 (12:20)
  Permalink

  Vánoce už nějak nemám ráda. Ano, každý z rodiny má ode mne nějaký dárek, napeču cukroví, připravím vše na Štědrý den ale kdyby vánoce nebyly, tak bych se nezlobila.

  Reagovat
 • 13.11.2017 (2:27)
  Permalink

  Vánoce mají největší kouzlo,když jsou malé děti.Pak.když napadne sníh a to se stává čím dál méně.To kouzlo aspoň mně se tak trochu začíná vytrácet snad i proto,že mi malé děti již chybí .

  Reagovat
 • 12.11.2017 (21:25)
  Permalink

  Nějak zjišťuji, že už nemám na Vánoce vůbec náladu. Letos to bude hektické. Takže pochybuju, že se nějak dostanu k jehle. Budu ale muset, slíbila jsem to. Už teď ale myšlenkami přeskakuji zimu a chystám se na jaro. Vánoce mě prostě stresují a deprimují. Reklamy už od října, všude šílenství. Chjo, chci klid 🙁

  Reagovat
  • 13.11.2017 (7:46)
   Permalink

   Zažeňte chmury a deprese, pomůže třeba i hlíva ústřičná – zrovna 60+60tbl zdarma (je i s rakytníkovým olejem), a hlavně více optimismu, který je prý lékem sám o sobě :-).

   Reagovat
   • 13.11.2017 (21:32)
    Permalink

    moc tabletky nemusím, jen to, co je nutné a jako doplněk jedině hořčík na křeče.. deptá mě to, že nic nestíhám :/ ale chválím volbu Magformers, se 30 už se toho dá plno stavět.. náš malý si se stavebnicí hraje od roku 🙂

    Reagovat
 • 12.11.2017 (19:12)
  Permalink

  Když ty Vánoce jsou nyní tak komerční. Úplně ztratily kouzlo z mých dětských let. Asi proto, že už nejsem dítě .-(

  Reagovat
 • 12.11.2017 (18:44)
  Permalink

  Na Vánoce se těším hlavně proto, až budou holky dárky rozbalovat. Jedna určitě uvítá něco, co ještě nemá, ta druhá bude nakukovat a radit, protože to už doma má. A co to je?
  Magformers 30 Rainbow – magnetická stavebnice

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *