Na tři krále o krok dále říkají tradice

Kdo to jsou – tři králové

Tři Králové – Kašpar, Melichar, Baltazar – K+M+B (tři křížky nejsou plus, ale symbolizují Nejsvětější Trojici – Otce, Syna a Ducha Svatého). Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.
Stará tradice, kdy chodí tito tři Králové a “nosí” klid do našich obydlí.
Také se tento den odstrojuje stromeček.

Proč se slaví tento den?

Protože tito muži navštívili Ježíše po jeho narození a dali mu dary – zlato, kadidlo a myrhu.

Co to znamená – o krok dále

Na tři Krále – o krok dále – Na Hromnice – o hodinu více, atd.. …. prodlužuje se den.
Je to stará pranostika – na tři Krále by měl být den asi o 8 minut delší než na Nový rok.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Zde můžete mít reklamu napořád za 80 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

13 komentářů

 1. Stále více se propagují Tříkrálové sbírky, ale po všech těch vytunelovaných charitativních projektech na pomoc chudším a nemocným, se mi snad ani přispívat nechce. Kdoví, kde naše pracně vydělané peníze končí. Letos mě v Táboře oslovila jakási “madam” a se slovy – Hele, přispěj mi taky – mi strčila pod nos jakousi umolousanou krabici s pár drobnými. Jen jsem špitla – Já už přispěla – a prchala jsem jako Šemík k Neumětelům. Jen jsem se modlila, aby nás odněkud nepozorovali její, stejně nepřizpůsobiví, příbuzní. Radši vozím věci přímo na Charitu nebo je dávám do kontejneru k tomu určenému.
  Staré pranostiky a zvyky se třemi králi spojené se mi také líbí. Je o tomto tématu i několik filmů různě zpracovaných a zasazených i do různých časových údobí, ale tu hlavní myšlenku, obdarování nově narozeného miminka a ten pocit klidu a míru ve vánočním období, ten je snad ve všech filmech zachován.

 2. tak já včera potkal 3 krále před domem,ale ani se u nás nezastavili, ani netuším proč, chtěl jsem přispět a nic…

 3. Jo děcka byli u nás zazpívat a stromek jsme také odstrojili.

 4. Velmi zdařilé a poučné. Ty plusy jsem opravdu nevěděla a jsem omalinko moudřejší. Dnes jsem odstrojila stromeček a hodila Vánoce za hlavu.

 5. Pěkné a zajímavé čtení.

 6. No prosím, jak jsem stará, tak jsem…., já toho o nich tak málo vím 🙂

 7. Už u nás včera byli a dostali nadílku. Stromeček, ale zatím stojí dál. Neopadává a tak zatím stojí. Jeden můj kamarád ze školy ho jednou měl až do Velikonoc. To byl zatím rekord.

 8. Nevím jak kde, ale tady u nás jsem K+M+B viděla jen na jedněch dveřích ale koledníky za celý svůj život jsem tu nezažila.

 9. ještě doplněk k první větě:
  nemělo by se plést to, že iniciály K+M+B nejsou iniciály jejich jmen, ale jsou to zkratky “Christus mansionem benedicat” – přeloženo do češtiny “Kristus ať žehná obydlí” a třetí křížek se psal na konci spolu s aktuálním rokem – proto v dnešní době by měl být nápis správně: K(C)+M+B+2018

 10. U nás stromeček odstrojený, na tři krále tady chodí lidé z charity přestrojení za 3 krále, vždy dostanou do kasičky pár penízků a kdo chce na dveře napíší K+M+B, pro rodinný klid a pohodu v domě. Že se prodlužuje den jsem si všimla, sluníčko nezapadá v 16,00 ale až v 16,08 hodin. 😀

 11. Je to znát, že se den prodlužuje, už se stmívá trochu později než v prosinci, tyto pranostiky jsou pravdivé.

 12. Dnes jsme tu tři krále měli! Dostala jsem cukřík a kalendářík. Ode mě dostali peníze do sbírky.
  Je to pěkné, když sem přijdou. Na dveře nám napsali K+M+B 2018.

 13. Tři Králové – Kašpar, Melichar, Baltazar – K+M+B (tři křížky nejsou plus, ale symbolizují Nejsvětější Trojici – Otce, Syna a Ducha Svatého). Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.
  Stará tradice, kdy chodí tito tři Králové a “nosí” klid do našich obydlí.
  Také se tento den odstrojuje stromeček.
  A proč se slaví tento den? Protože tito muži navštívili Ježíše po jeho narození a dali mu dary – zlato, kadidlo a myrhu.
  Na tři Krále – o krok dále – Na Hromnice – o hodinu více, atd.. …. prodlužuje se den. Je to stará pranostika – na tři Krále by měl být den asi o 8 minut delší než na Nový rok.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *