Na tři krále o krok dále říkají tradice

Na tři krále o krok dále říkají tradice

Kdo to jsou – tři králové

Tři Králové – Kašpar, Melichar, Baltazar – K+M+B (tři křížky nejsou plus, ale symbolizují Nejsvětější Trojici – Otce, Syna a Ducha Svatého). Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.
Stará tradice, kdy chodí tito tři Králové a „nosí“ klid do našich obydlí.
Také se tento den odstrojuje stromeček.

Proč se slaví tento den?

Protože tito muži navštívili Ježíše po jeho narození a dali mu dary – zlato, kadidlo a myrhu.

Co to znamená – o krok dále

Na tři Krále – o krok dále – Na Hromnice – o hodinu více, atd.. …. prodlužuje se den.
Je to stará pranostika – na tři Krále by měl být den asi o 8 minut delší než na Nový rok.

 

13 komentářů

 1. Stále více se propagují Tříkrálové sbírky, ale po všech těch vytunelovaných charitativních projektech na pomoc chudším a nemocným, se mi snad ani přispívat nechce. Kdoví, kde naše pracně vydělané peníze končí. Letos mě v Táboře oslovila jakási „madam“ a se slovy – Hele, přispěj mi taky – mi strčila pod nos jakousi umolousanou krabici s pár drobnými. Jen jsem špitla – Já už přispěla – a prchala jsem jako Šemík k Neumětelům. Jen jsem se modlila, aby nás odněkud nepozorovali její, stejně nepřizpůsobiví, příbuzní. Radši vozím věci přímo na Charitu nebo je dávám do kontejneru k tomu určenému.
  Staré pranostiky a zvyky se třemi králi spojené se mi také líbí. Je o tomto tématu i několik filmů různě zpracovaných a zasazených i do různých časových údobí, ale tu hlavní myšlenku, obdarování nově narozeného miminka a ten pocit klidu a míru ve vánočním období, ten je snad ve všech filmech zachován.

 2. tak já včera potkal 3 krále před domem,ale ani se u nás nezastavili, ani netuším proč, chtěl jsem přispět a nic…

 3. Jo děcka byli u nás zazpívat a stromek jsme také odstrojili.

 4. Velmi zdařilé a poučné. Ty plusy jsem opravdu nevěděla a jsem omalinko moudřejší. Dnes jsem odstrojila stromeček a hodila Vánoce za hlavu.

 5. Pěkné a zajímavé čtení.

 6. No prosím, jak jsem stará, tak jsem…., já toho o nich tak málo vím 🙂

 7. Už u nás včera byli a dostali nadílku. Stromeček, ale zatím stojí dál. Neopadává a tak zatím stojí. Jeden můj kamarád ze školy ho jednou měl až do Velikonoc. To byl zatím rekord.

 8. Nevím jak kde, ale tady u nás jsem K+M+B viděla jen na jedněch dveřích ale koledníky za celý svůj život jsem tu nezažila.

 9. ještě doplněk k první větě:
  nemělo by se plést to, že iniciály K+M+B nejsou iniciály jejich jmen, ale jsou to zkratky „Christus mansionem benedicat“ – přeloženo do češtiny „Kristus ať žehná obydlí“ a třetí křížek se psal na konci spolu s aktuálním rokem – proto v dnešní době by měl být nápis správně: K(C)+M+B+2018

 10. U nás stromeček odstrojený, na tři krále tady chodí lidé z charity přestrojení za 3 krále, vždy dostanou do kasičky pár penízků a kdo chce na dveře napíší K+M+B, pro rodinný klid a pohodu v domě. Že se prodlužuje den jsem si všimla, sluníčko nezapadá v 16,00 ale až v 16,08 hodin. 😀

 11. Je to znát, že se den prodlužuje, už se stmívá trochu později než v prosinci, tyto pranostiky jsou pravdivé.

 12. Dnes jsme tu tři krále měli! Dostala jsem cukřík a kalendářík. Ode mě dostali peníze do sbírky.
  Je to pěkné, když sem přijdou. Na dveře nám napsali K+M+B 2018.

 13. Tři Králové – Kašpar, Melichar, Baltazar – K+M+B (tři křížky nejsou plus, ale symbolizují Nejsvětější Trojici – Otce, Syna a Ducha Svatého). Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.
  Stará tradice, kdy chodí tito tři Králové a „nosí“ klid do našich obydlí.
  Také se tento den odstrojuje stromeček.
  A proč se slaví tento den? Protože tito muži navštívili Ježíše po jeho narození a dali mu dary – zlato, kadidlo a myrhu.
  Na tři Krále – o krok dále – Na Hromnice – o hodinu více, atd.. …. prodlužuje se den. Je to stará pranostika – na tři Krále by měl být den asi o 8 minut delší než na Nový rok.

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.