Znáte rozdíl mezi cukrovkou 1. a 2. typu? Obojí hrozí vážnými následky pro vaše zdraví

Cukrovka patří aktuálně k nejrozšířenějším civilizačním chorobám. Je velmi nevyzpytatelná, jelikož se může objevit u kohokoliv a prakticky kdykoliv. Zpočátku se navíc obtížně diagnostikuje, neboť nevyvolává bolest ani jiné patrné projevy, nicméně její následky jsou skutečně ničivé. Ve zkratce řečeno – při cukrovce je narušena tvorba inzulínu, což má vážné následky pro celý organismus. Pacienti musí dodržovat jídelníček pro diabetiky a ohroženy mohou být i další orgány a funkce těla.

Rozdíl mezi 1. a 2. typem

Zejména u 1. typu hraje významnou roli genetika. Projeví se často již v dětství, zatímco cukrovka 2. typu se rozvíjí obvykle až v dospělosti a velký podíl na tom má životní styl. Pokud se inzulin v těle vůbec nevytváří, jde o těžší stav, cukrovku 1. typu. Buňky v těle nezískávají dostatečnou výživu, protože cukr se sice hromadí v krvi, ale ony jej nedokážou využít. Tělo se s touto situací nedovede samo vypořádat, a proto nemocný většinou výrazně hubne a postupně dochází k metabolickému rozvratu. Nemocným je nutné podávat pravidelné dávky inzulinu.

U cukrovky 2. typu si inzulin neplní svou funkci správně. Tkáně na něj nereagují a v krvi se hromadí glukóza. I když příznaky nejsou skoro vůbec patrné, přesto zvýšená hladina cukru pomalu a potichu ničí cévy a nervy – někdy i celé roky, dokud není nemoc odhalena. Tento typ je běžný zejména u starších a obézních lidí, ale vhodná léčba a změna životosprávy může stav výrazně zlepšit. Hodně pomoci může jídelníček pro diabetiky, inspiraci můžete hledat například na fitdia.cz.

Co pacientům hrozí?

Pokud je hladina cukru v krvi dlouhodobě vysoká, dochází k vážnému poškození cév a nervů. I proto může nevhodně léčená nebo vůbec neléčená cukrovka vést k vážným zdravotním komplikacím. K nim patří poškození oční sítnice, selhání ledvin, poškození nervů nebo vznik diabetické nohy. Diabetici mají také vyšší riziko onemocnění srdce i cév a ohroženi jsou také rakovinou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *