Před několika dny byla vypsána jedna z nejvíce atraktivních dotačních výzev pro podnikatele. Výzva Úspory energie – Energeticky efektivní budovy umožní podnikatelům vystavět nové budovy či rozšířit stávající tak, aby plnily požadavek téměř nulové spotřeby energie. Výsledkem takové úpravy je samozřejmě značné snížení provozních nákladů.

Provozní náklady jsou u všech firem něco, s čím je třeba na jedné straně kalkulovat, na druhé straně co nejvíce snižovat z důvodu zachování konkurenceschopnosti. Dotace EU nyní dávají příležitost zásadním způsobem snížit energetickou náročnost budov a tím tak tyto prostředky ušetřit.

Dotace EU podporují výstavbu, přístavbu i nástavbu

V rámci dotačního programu je podporována výstavba nových budov, stejně tak přístavba ke stávajícím či nástavba. Reálně tak společnosti mohou vystavět nové výrobní i prodejní haly, popřípadě rozšířit stávající kapacity. Z podpory jsou však vyjmuty turistické a volnočasové objekty, výzkumné, vývojové a pilotní projekty, bytové a rodinné domy a také budovy sloužící pro zemědělskou výrobu.

Všichni ostatní žadatelé, kteří uspějí, se mohou těšit na dotace EU ve výši 60-80 % způsobilých výdajů, přičemž 80 % je určeno pro malé, 70 % pro střední a 60 % pro velké podniky. Podporována je nejenom výstavba dlouhodobého hmotného majetku, ale také pořízení nezbytného dlouhodobého nehmotného majetku, dále průkaz energetické náročnosti budovy, technický dozor investora nebo Blower Door Test.

Celková výše dotace je minimálně 200 tisíc Kč a maximálně 200 tisíc EUR. Program přijímá žádosti počínaje 17. 7. 2017 až do 17. 11. 2017. Je však pravděpodobné, že se množství alokovaných prostředků vyčerpá dříve.

Získání dotace EU má své podmínky

Pro získání dotace je nutné splňovat některé podmínky. Jsou jimi zejména potřeba plnit parametry téměř nulové budovy, nutnost získávat min. 5 % energie z obnovitelných zdrojů a některé další. Pokud vás možnosti této dotace EU zaujaly, specialisté z MIDA Consulting vám rádi pomohou s přípravou všech potřebných dokumentů.

 

 

 

 

 

 

17 komentářů u „Získejte dotace EU pro energeticky úsporné budovy“

 1. polivkovamaruska napsal:

  Dotacím moc nevěřím. Už samotný projekt je velmi finančně nadsazen. A nadsazeny jsou pak i samotné práce, montáž atd. Pro podnikatele je to něco jiného, ale když si najdu dobrou firmu tak jsem na tom lépe když si vše zaplatím.

 2. devilscat napsal:

  Takové dotace pro podnikatele jsou určitě fajn, ale stejně zase do toho mohou jít jen ti, co na to budou aspoň částečně ty peníze mít…. nebo to chce začít šetřit na těch správných místech 🙂

 3. Jana napsal:

  Pro podnikatele je to určitě fajn, pro normální je to asi trošku mimo, když se to netýká rodinných domů. U nás se syslí, nechceme si půjčovat. Po oknech a topení si dáme rok pauzu, zase něco dáme dohromady a pak se bude pokračovat. 🙂

 4. Lejdynka napsal:

  Já si taky myslím, že nic není zadarmo. Když se člověk snaží a rozumně o všem přemýšlí, tak je schopen si to zajistit za své peníze a zůstane to i příštím pokolením. Nikdy neuškodí použít selský rozum

 5. devilscat napsal:

  tohle neřeším, protože se mě to netýká, ale kdo se v tom vyzná, určitě tohle třeba využije….

 6. vita1980 napsal:

  taktéž se v těch dotacích nějak ztrácím …
  ale třeba se v tom někdo vyzná a ten je potom umí využít

 7. Evik napsal:

  Tady v tomhle se neumim orientovat…

 8. pavlina69 napsal:

  Také tomu nevěřím,všechny ty dotace mi přijdou pochybné.

 9. Radost napsal:

  Máme zateplený celý činžák bez dotací a zbytečných projektů, vyšlo to levněji. Principy dotací z EU jsou velmi neobjektivní. Často vidím, kolik zbytečných věcí se zaplatilo z EU a obce, které by opravdu potřebovaly pomoc, na tyto peníze nedosáhnou.

 10. Ivona napsal:

  Rovněž souhlasím s Rojakem. Evropské unii nevěřím ani nos mezi očima. Víc nemám co dodat.

 11. bobalka napsal:

  Souhlasím s Rojakem, nevěřím, nic není zadarmo, v poslední práci jsem dělala s dotacema z EU pro firmu a některé věci by zdravý selský rozum nepobral. Naštěstí už tam nedělám.

 12. veruska napsal:

  Já bych potřebovala dotaci na opravu celého baráku. Škoda, že nemám nějakého šikovného majetného příbuzného. Ale ten by stejně nic nedal.

 13. Plazmic napsal:

  Nějak se v celé eu a politice čr strácím asi jako sami zákonodárci a právníci, rodinný dům nemám, a podnikatel také nejsem a do bytu to nehrozí:))))))))))). Dík za info, cokoliv bych potřeboval dohledám si na různých konkrétních stránkách firem a institucí.

 14. Rojak napsal:

  Já evropské unii nevěřím ani co by se za nehet vešlo. Navíc nejsem podnikatel, takže se mě to netýká.

 15. babka napsal:

  My jsme s dílnou v pronájmu, takže se nás to, bohužel, netýká. Těm, kdo jsou ve vlastím, si to nejspíš vyplatí.

 16. babicka11 napsal:

  Dotace pro rodinné domy jsou z tohoto programu vyjmuty, ale hodně firem tuto úsporu uvítá. Podnikatelům se po prověření podmínek sníží náklady a pro výstavbu nových objektů to bude velký přínos.

 17. matylda napsal:

  Ony ty dotace jsou někdy na dvě věci. Před lety jsem se nechala nachytat na první “zelenou” vlnu. Nechala jsem si udělat projekt, a než jsem ho stačila odeslat, bylo to bez varování zastaveno. Zateplila jsem si barák bez dotací a s většími náklady o zbytečně vyhozené peníze za projekt. Tak jen věřím, že podnikatelé nyní dopadnou s touhle dotací líp 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *