Chcete si koupit byt, ale při kontrole nemovitosti v Katastru nemovitostí jste v Listu vlastnictví (LV) našli poznámku, že je na nemovitosti zákaz zcizení a teď se obáváte, že to nějak ohrozí nákup nemovitosti a banka nebude chtít poskytnout úvěr? Není důvod k obavám. Jde jen o ochranu nemovitosti, která je nyní v zástavě oproti poskytnutému úvěru u některých bank. Ne každá si totiž tento způsob ochrany zadlužení uplatňuje.

Zákaz zcizení neboli zákaz zatížení

Přesně toto jsou pojmy, které zbytečně děsí zájemce o nemovitost a přitom jde o nyní již běžný stav, který umožňuje Nový občanský zákoník. Banky si takto chrání svoje peníze, které poskytli na hypotéce a oproti kterým byl poskytnuta nemovitost do zástavy. Pomocí tohoto zápisu v Katastru nemovitostí pak není bez souhlasu dané banky možné, aby její vlastník vložil na tuto nemovitost další zástavu do pořadí za první banku.

Co ale znamená zákaz zcizení pro majitele nemovitosti a pro kupujícího? V podstatě vůbec nic. Vy, jako kupující si necháte spočítat hypotéku, zařídíte si vše potřebné a poté dostanete uhrazením kupní ceny nemovitost do svého vlastnictví i s tímto záznamem, ale podle podmínek kupní smlouvy, kde se řeší vypořádání závazků na nemovitosti, budou Vaše peníze v potřebné výši zaslány bance, kde má původní majitel úvěrovou smlouvu. Ta potom do 30 dnů od úhrady dlužné částky odešle původnímu vlastníkovi souhlas s výmazem zástavního práva. Tím se zruší nejen zástavní smlouva zapsaná na Katastru nemovitostí, ale zároveň i zákaz zcizení nemovitosti.

Jak řešit zákaz zcizení při refinancování hypotéky

Zde je možné, že může zákaz zcizení mírně zkomplikovat refinancování hypotéky v jiné bance. Dříve se jen v nové bance vyřešilo refinancování hypotéky, na Katastr se odnesla nová zástavní smlouva a na základě potvrzeného návrhu na vklad se z nové banky poslaly peníze do původní banky, kde jste měli hypotéku. Původní banka zaslala souhlas s výmazem zástavního práva a tím pádem nová zástavní smlouva, která byla v pořadí jako druhá, se dostala na první místo a Vy jste splnili vše potřebné.

Pokud ale byl v původní zástavní smlouvě použit zákaz zcizení, tak Katastr nemovitostí vyžadoval souhlas původní banky s tím, že Katastr nemovitostí může přijmout novou zástavní smlouvu a zapsat jí jako druhou v pořadí. Co to znamená pro Vás? Pouze to, že refinancování hypotéky musíte začít řešit mnohem dříve a v původní bance si kromě vyčíslení zůstatku zažádáte i o souhlas se zápisem do Katastru nemovitostí.

Jak z toho všeho nemít velkou hlavu, stres a nervy? Jednoduše. Nechte to na profesionálech a ti zařídí vše potřebné. Správný profesionální hypoteční poradce pro Vás zařídí nejen porovnání nabídek u hypoték, ale hlavně i tyto drobné detaily, které mohou zásadně zkomplikovat nové hypotéky i refinancování hypotéky.

11 komentářů u „Co je to zákaz zcizení a čím mě to možná ohrozí“

  1. Barny napsal:

    Mě děsí jen přečíst a pochopit co jsem vlastně přečetla.Jaká je v tom právnická klička a někde nepochybit.

  2. Jana napsal:

    Napadlo mě jediné – to jsem z toho jelen. Přečetla jsem si to dvakrát a stejně nevím, která bije. Co jsem pochopila a co vím i z běžného života, tak je hypotéka věc složitá a její získání je mnohdy víc složité, než vyloupení banky 😀

  3. devilscat napsal:

    já o hypotéce vůbec nepřemýšlím, je to na mě moc velký závazek… doted jsem všechno bydlení řešila pronájmy a tak mi to vyhovovalo… jen ten domov důchodců pak bude pálka…

  4. polivkovamaruska napsal:

    Dnešní doba je na člověka náročná. Každý musí být ve střehu. Je mi z toho úzko. Řekla bych, že se má lepší každý podšívka. Radím si vzít vždy poradce z oboru.

  5. Evik napsal:

    super článek my zrovna řešíme refinancování. Zprva jsme obcházeli banky samy co nám nabidnou ale nakonec jsme dostali kontakt na hypoteční poradkyni od kamarada, který jí ma odzkoušenou a to ne jednou a jsem za to moc ráda. Vše vysvětlí a poradí!
    Určítě si nechat poradit od profesionala!!!

  6. veruska napsal:

    Určitě bych to nechala na profesionálovi. Jen to čtu a už mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě.

  7. Rojak napsal:

    To je zase slovíčkaření, kterému člověk, který s tím nepřichází do styku vůbec nerozumí a neví co to znamená.

  8. babka napsal:

    Dám to přečíst dětem – ty si chtějí vzít hypotéku. Aby někomu nenaletěly.

  9. babicka11 napsal:

    Tak naštěstí žádné takové problémy nemám a nemusím se s nimi zabývat. Bydlím ve svým a žádnou hypotéku jsem nikdy nepotřebovala. Myslím, že jsem si ušetřila spoustu nervů.

  10. bobalka napsal:

    Vypadá to docela složitě, asi bych se do toho sama nepouštěla a nějakého poradce bych využila. Ony ty právní kličky a jiné fígle dokáží obyčejnému člověku pěkně zamotat hlavu. Takto bych měla jistotu, že poradce nic neopomene a já budu v klidu.

  11. matylda napsal:

    Tak tahle formulace by mne taky vyděsila, mít ji u nemovitosti, kterou bych si eventuelně chtěla koupit. Ach, ty jazyku úřední….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *