Jakmile sluníčko svými paprsky rozehřeje poslední ledová znamení zimy, tak ani nám se moc nechce zůstávat sedět doma. Hřejivé paprsky nás doslova vytáhnou ven na procházky a také tak trochu na kontrolu našich zahrádek. Během chvíle se totiž opět stanou naším útočištěm před okolním světem. Bude třeba spoustu věcí opravit, a některá nově vybudovat.

Kdo má zahrádku, tak rozhodně ví, jak je důležité zde mít takové správné odpočinkové zázemí. K tomu potřebujeme najít nejen vhodné místo, ale především kvalitní zahradní nábytek, ten by samozřejmě měl být pohodlný a splňovat naše požadavky.

Zahradní nábytek je důležitou součástí každé zahrady

V dnešní době se dá na trhu zakoupit mnoho různých variant, které jsou nejen zajímavé, ale zároveň i praktické. Nabídka je skutečně široká. Židle, stolky, křesla, lavice, ale i houpací prvky, které také najdou své uplatnění. Vybírat se dá nejen v různém provedení a tvarech, ale především materiál je rozhodující. V nabídce je nábytek dřevěný, kovový, plastový, proutěný, ratanový, z různých slitin a také kombinovaný z různých materiálů. Stejné je to i s funkčností jednotlivého nábytku, můžeme ho různě skládat a polohovat.

Dřevěný nábytek

Z tuzemských dřevin je k dostání zahradní nábytek z dubu, smrku, borovice, jasanu nebo rychle rostoucího trnovníku akátu. Z cizokrajných dřevin pak můžeme vybírat z bambusu, severské borovice, banánovníku a velmi častou a poslední dobou snad nejvíce žádanou verzí teaku. Teak je tropický strom, který pochází z deštných pralesů a nevyrábí se z něho jen venkovní nábytek, ale je to zároveň materiál pro stavbu domů. Taková skutečnost již staví nábytek do velmi kvalitní pozice, jelikož bude daleko trvanlivější a zároveň odolnější vůči povětrnostním podmínkám. Má krásnou medovou až načervenalou barvu, tu ještě můžeme zvýraznit ošetřením pomocí teakového oleje. Výhodou tohoto zahradního nábytku je především možnost celoročního venkovního používání.

Stejným způsobem se lze spolehnout na severskou borovici, která pochází z tvrdých podmínek polárního kruhu, a tím pádem jí naše podnebí neuškodí. Zahradní nábytek vyrobený ze severské borovice  je cenově výhodnější než teakový nábytek.

Nábytek z výpletu

Ačkoliv má skutečně romantický vzhled, bohužel je jeho nevýhodou, že musí být chráněný před povětrnostními vlivy. Je spíše vhodný pro zastřešenou terasu nebo pergolu. Nejčastěji se setkáme s přírodním ratanem, prioritou takto vyrobeného nábytku je nízká hmotnost, tudíž se dá snadno přenášet. Podobně funguje i banánové listí, které se suší a vytváří se z něj provazy, jimiž se vyplétá kostra nábytku. Umělý ratan je skvělou napodobeninou a je odolnější než přírodní verze.

Plastový nábytek

Mezi jeho přednosti samozřejmě patří cena, svůj účel také splní, ale je třeba věnovat pozornost tomu, z jakého plastu je vyrobený. Příliš měkký plast není nejlepší volbou, doporučujeme vybírat nábytek vyrobený z tvrzeného plastu, který je odolnější.

Kovový nábytek

Dlouhá životnost, snadno se kombinuje s ostatními materiály, a navíc je téměř nezničitelný. Některé výrobky mají ochranný vrstvu, která ochrání nábytek před nadměrným zahříváním. Kovový nábytek ochráníte potahy z voděodolných materiálů, tudíž je pro venkovní použití naprosto ideální.

Zahradní domek

Součástí našich zahrad by měl být i zahradní domek na nářadí, který nalezne mnohé využití. Domek můžete požít pro uskladnění nářadí, které budeme používat během sezóny, ale zároveň i na uskladnění zahradního nábytku v době, kdy jej nepotřebujeme.. Při výběru bychom měli především dbát na velikost pozemku, členění zahrady, případně jaký je styl rodinného domu a jeho přilehlého okolí. I zde je možnost vybírat z různých velikostí a provedení, kde hlavní roli bude hrát dřevo nebo kov. Vzhledem k tomu, že zahradní domek bude součástí naší zahrady, je třeba volit tak, aby zapadl do celého konceptu.

4 komentáře u „Vybíráme vhodný zahradní nábytek pro dokonalou relaxaci“

 1. veruska napsal:

  Měly jsme velký slunečník alespoň 20 let. Ten byl opravdu bytelný. Ale nic nevydrží věčně, tak letos budu muset koupit nový. Bez něho to nejde.
  Asi před 5 lety jsem kupovala dřevěné polohovací židle a ty jsou výborné. Občas se musí dotáhnout šrouby, ale jinak jsou v pořádku.

 2. pskrob napsal:

  podle mě je nejlepší dřevěný

 3. Rojak napsal:

  Zahradní nábytek, se nabízí, z různých moderních i tradičních materiálů. Ať už je to hliníkový zahradní nábytek, kovový zahradní nábytek, zahradní nábytek z umělého ratanu, zahradní nábytek z textilenu a moderních venkovních látek, nerezový zahradní nábytek, teakový zahradní nábytek a dalších materiálů. Člověk si vybere to co se mu hodí a líbí.

 4. babicka11 napsal:

  Máme na zahradě ratanový nábytek, velký kulatý stůl, lavici, dvě křesla a dvě židle. Jsme spokojeni, snadná údržba. Navíc s velkým slunečníkem – v létě velká ochrana před sluncem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *