Za elektřinu můžete ušetřit i správným nastavením distribuční sazby

Cena elektřiny v posledních dvou letech výrazně vzrostla, a tak není divu, že nejen domácnosti hledají všechny možné způsoby, jak udržet účty za energie pod kontrolou. Na některé ze způsobů se podíváme.

Topíte elektřinou? Snižte teplotu

Používáte-li elektřinu také k vytápění – třeba ve formě elektrického podlahového topení nebo žebříčku v koupelně – dávejte si pozor na to, abyste tento zdroj tepla nepoužívali až příliš. Je obecně známo, že pro vytápění není elektřina úplně vhodná, vytápění elektřinou je nákladné. Proto elektrické podlahové topení zapínejte až večer před koupelí, nebo jej načasujte tak, aby se zapínalo ráno před vaším probuzením. Také žebříček využívejte především ve chvíli, kdy si chcete nahřát ručníky a župan nebo něco usušit.

Obecně také platí, že snížením pokojové teploty o jeden stupeň snížíte výdaje na vytápění o několik procent.

Máte správnou distribuční sazbu?

Na to, jakou cenu vám dodavatel za elektřinu fakturuje, má značný vliv distribuční sazba. Platí to zejména v případech, kdy máte nárok na tzv. nízký tarif (dříve nazývaný jako noční proud). Na některé výhodnější distribuční sazby mají nárok majitelé elektrických bojlerů, elektrického topení, tepelných čerpadel, nebo dokonce elektromobilů.

Pokud jste si tedy například v poslední době koupili nový elektromobil, možná můžete přejít na jinou distribuční sazbu s nízkým tarifem. Kromě toho, že nízký tarif využijete právě pro dobíjení svého vozu, jej můžete využívat i pro všechny jiné elektrické spotřebiče, ať už jde o pračku, sušičku, myčku, svícení, televizi, nebo třeba dobíjení notebooků, telefonů a tabletů.

Nezapomeňte také na to, že některé spotřebiče lze nastavit tak, aby se automaticky zapínaly pouze v časech nízkého tarifu. Typicky to platí pro bojlery, ve kterých si můžete ohřívat vodu v čase výhodnějšího tarifu. Nízký tarif totiž zpravidla nemáte garantovaný po celý den, ale jen po část dne – typicky mimo špičku, nejčastěji tedy v noci. Informujte se u svého dodavatele energie o tom, ve kterých hodinách spadá do nízkého tarifu vaše domácnost.

Vyměňte staré spotřebiče za nové

Zejména pokud vlastníte 15 nebo 20 let staré spotřebiče (televizi, lednici, pračku, světla a žárovky, stolní počítač…), zpravidla můžete snížit své pravidelné výdaje tím, že tyto spotřebiče vyměníte za nové, které budou výrazně úspornější. Vyměňte především ty starší spotřebiče, které používáte opravdu často a nižší spotřeba se tak bude mít šanci na vyúčtování projevit.

Snižte jas, sviťte méně

Pomoci si můžete i drobnými úspornými kroky. Můžete například snížit jas na televizi, monitoru či displejích. Stejně tak můžete, kromě zmíněné výměny osvětlení, světlem obecně méně svítit. Pomoci můžou i praktické vychytávky, jako je senzor pohybu, díky kterým se světlo automaticky zhasne, když třeba v předsíni zrovna nikdo nechodí.

Zdroj obrázku: Lumppini / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *