Existuje plno druhů stavebnic.

Nejznámější je stavebnice Lego nebo ikonický český Merkur.

V tomto článku bych ale rád představil i jiné, ať už známé nebo neznámé. Společné mají ale to, že rozvíjí dětskou představivost a motorické schopnosti.

Švýcarskou stavebnici Geomag možná znáte. Kovové kuličky spolu s plastovou tyčinkou, do které je vsazen silný magnet skýtá plno možností. Díky němu mohou děti stavět jak malé, tak velké konstrukce, od budov, přes postavičky až po stroje díky speciálním sadám. Ve školách jsou oblíbené jako učební pomůcka při hodinách chemie a fyziky, kde jsou ideální pro ukázku stavby molekul. Novinkou jsou příšerkové sady, kde je základem magnetická kulička, na kterou se zacvakávají speciálně tvarované dílky. YOU TUBE ukázka zde.

Další zajímavostí je jihokorejská stavebnice Magformers. Funguje na podobném principu jako Geomag, jen je neodymový magnet zatavený přímo do plastového pestrobarevného dílku, takže dítku nehrozí riziko spolknutí malých částí, jsou tedy doporučovány už od 1 roku.

stavebniceUpřímně, vyhraje si s ním i menší prcek, i kdyby jako kousátko nebo jen tak na bacání kolem sebe.  Geometrické tvary dílků různých velikostí a silné magnety udrží i velké hrady. Objekty se dají stavět i jedním tahem, pokud k sobě díly správně přiložíte. Jsou tedy oblíbené nejen v domácnostech, ale i ve školkách. Kde je dáte, tam o dítku nevíte.
Dílky se uplatní jako učební pomůcka při hodinách geometrie nebo při fyzice se speciální stavebnicí.

To máme stavebnice plastové. Ale najdeme i něco podobného například v dřevěné verzi? Určitě.

Oblíbenou magnetickou dřevěnou stavebnicí je značka Genii Creation.
Nemá sice tak široký sortiment, o to je ale zajímavější. Malé neodymové magnetky vsazené do malovaných dřevěných kostiček nadchnou nejen naše nejmenší. Svým zpracováním jsou totiž zajímavým designovým doplňkem. Jedna řada je určeny pro děti od tří let, pro začátek je vhodná malá stavebnička. Z pár dílků je možné vytvořit nepřeberné množství zvířátek. Pro ty starší je vhodnější řada iGeo, která rozvíjí logické myšlení na základě řešení rébusů.

Na českém trhu skoro neznámá jihokorejská stavebnice EQB je určena pro opravdové vyznavače dřeva. Masivní přírodní i barevné kousky skládačky na neobvyklý křížový závit stačí jen zacvaknout a můžete tak tvořit neomezené množství zvířátek, robotů či dinosaurů z jediné krabice o pár kouscích dřeva. Například Zvířátka jsou roztomilá a dětem pomohou s rozvojem motoriky a zručnosti.

Jako poslední bych rád představil zvláštnůstku z české dílny šikovných ručiček a nápadů – pěnovou stavebnici Puzzlock.
Na snadném nápadu je postaveno plno zábavy, pár kousků pěny skýtá nekonečné možnosti. Sadu o deseti kouscích můžete rozšířit na neomezený počet, díky jednoduchému tvaru k sobě všechny pasují. Stačí vymáčknout špuntík, prostrčit a na světe máte pejska, který díky své měkkosti neublíží ani těm nejmenším.

Je to jen zlomek toho, co najdete na našem trhu, tyto jsou ale originální, neokoukané a vaše dítka zaručeně zabaví. Pokud vás některé z nich zaujmou, více jich najdete na e-shopu Hračkomania.cz.

stavebnice z hračkománie

28 komentářů u „Z čeho mohou děti stavět?“

 1. vanicek222 napsal:

  Tak s touto stavebnicí jsem se poprvé potkal, když jsem byl cca před 2 roky na praxi ve školce, tak si s tím hráli hlavně kluci a tak jsem se k nim taky přidal a bavilo mě z toho vymýšlet různé tvary (stavby) a aspoň jsem dětem rozšiřoval fantazii. 😀

 2. eMisa napsal:

  Ještě že u nás doma jsme z toho už všichni vyrostli 😀

 3. vita1980 napsal:

  myslím, že starý dobrý MERKUR jen tak nic nepřekoná. Ne, že by třeba LEGO nebylo dobré pro učení tvořivosti a zručnosti dětí, ale není to prostě ono a cenově už vůbec ne.

 4. VancurovaH napsal:

  My kupujeme lego, u nás chtějí kluci hlavně Lego technics. Ale ty ceny, to je něco.

  1. radek napsal:

   občas bývají slevy na slevomatech, mrkněte přes Slevovník, třeba tam něco najdete.

 5. papadopulos napsal:

  magnetické stavebnice jsou super, ale u nás dáváme přednost klasickým

 6. devilscat napsal:

  jako správná teta jsem navštívila nejen internetové stránky, ale i kamenný obchod v Praze Butovicích a velmi doporučuji – nejen, že je zde velký výběr stavebnic, ale i spousta originálních dřevěných hraček, puzzle a všelijakých vychytávek pro malé princezny i princátka 🙂

 7. babka napsal:

  Vnoučata mám ještě malá, takže si vystačí se stavebnicí z kostek. 🙂 Ale uteče to jako voda a myslím, že budeme s jejich rodiči stát před rozhodnutím, kterou stavebnici koupit. Článek určitě rodičům přepošlu aby věděli, co je čeká.

 8. kvetinka5 napsal:

  Tuhle stavebnici se chystám koupit, i kdyz je dražší, ale malého strašně baví..

 9. pskrob napsal:

  Vnučka má u mě různý lega a taky stavebnici Seva pro holky a vyhraje si se všemi. Letos se ji chystám koupit i Magformers, tak doufám, že bude spokojená

 10. Rojak napsal:

  Synek má 11 roků a co dokáže se stavebnicí je opravdu obdivuhodné. V šesti letech dostal k Vánocům Lego technic. Byla to stavebnice džípu 4×4, Monster Truck na dálkové ovládání pro jedenáctileté kluky a on ji postavil v šesti letech.
  Já pamatuji Sevu, Merkura, ale v dnešní době je to už zase trochu dál a na trhu jsou opravdu zajímavé a technicky vyspělé stavebnice. Škoda jen těch cen za ně, to už bývá opravdu síla.

 11. coolnet napsal:

  Merkur byl super,i s Legem sem se vyřádil 😀 …no roky běží,ale když sem na “kafi” a zahlednu cos jako stavebnici,tak neodolam 😀 ….magneticke stavebnice maji také své kouzlo…. v dnešní době,bych ordinoval cokoli jen ne “tablety” 😀

 12. zdejanata napsal:

  dnes je velký výběr z mnoha druhů stavebnic což je někdy velký problém poznat jaká kterému dítěti sedne. má to své pro i proti.

 13. matylda napsal:

  LEGO, MERKUR, hrál si s nimi kdysi můj syn, nyní fascinují vnuka. U ostatních díky za typ

 14. pavlina69 napsal:

  vnučka je legomaniačka,duplo přeskočila a rovnou si hraje s friends

 15. blaju napsal:

  Vypadá dobře, ale my ji už nepotřebujeme.Když byl synátor malý kupovali jsme lego to se u nás ujalo ve velkém, pak ještě cheva a merkur dostal také, ale to ho nechytlo.

 16. MadameBijou napsal:

  Já měla kdysi tak v oblibě stavebnice. Hlavně ve školce. Teď už mě to opustilo, ale aspoň je fajn vědět, co od dob Lega a Merkuru je nového na trhu.

 17. Petulavpk napsal:

  Je dobře, že je takový výběr

 18. babicka11 napsal:

  Stavebnice Lego mají obě vnučky doma, na to, že jsou to holčičky, mají nejraději vláčkodráhu – každá jednu i dvě doma, další u nás, aby si tu měly s čím hrát, když tu jsou, další klučičí hračky – auta, autobusy, mašinky, semafory, každá plný kufřík, a skládačky se zvuky zvířátek, to už taky máme, teď jako nové knížky s magnetky a box s počítadlem. Co ještě nemáme, je stavebnice Magformers, ale myslím, že na ni taky dojde …

 19. jmckvak napsal:

  pár dílků Magformers máme doma, dovezli jsme si je z návštěvy Prahy.. paní prodavačka nám je doporučila a ubezpečila, že se prckovi nemůže nic stát.. jsou pestré a i když je malému 9 měsíců, tak ho fascinuje, jak se k sobě přitahují.. a když ne to, aspoň si je žužlá nebo poslouchá štěrkání magnetků 🙂

 20. bobalka napsal:

  Jů, stavebnice, ty byly u nás vždycky v oblibě, díky za tip. Určitě se bude hodit pro vnoučátka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *