Těhotenství je nejen dobou, kdy se rodiče těší na příchod nového člena rodiny, ale také dobou, kdy je třeba nakoupit spoustu věcí. Jednou z nejdůležitějších z nich je kočárek.

V našem přehledu vynecháme kočárky pro dvojčata a další speciální kočárky a budeme se primárně věnovat čtyřem základním typům, které se nakupují nejčastěji. Podvozky se prodávají buď se třemi, nebo čtyřmi kolečky. Ovládání tříkolečkového není úplně stejné a nevyhovuje každému. Před nákupem to vyzkoušejte a zvolte ten, který vám lépe sedí a nikoliv ten, který vám prodejce nabídne kočárek levně.

Základní typy kočárků

Hluboký kočárek provází miminko od narození do zhruba osmi měsíců jeho věku, tedy v době, kdy dítě převážně leží. Pohodlné ležení, a to vodorovně je velmi důležité pro správné držení těla a celkový vývoj dítěte. Jedná se vlastně o kompaktní mobilní postýlku (korbičku), v níž může miminko spát i pozorovat svět kolem.

Sportovní kočárek se používá pro děti zhruba od půl roku věku. Vývoj každého dítěte je odlišný, takže je to pouze orientační údaj. V tomto typu kočárku dítě může pohodlně sedět, ale je-li unavené, může se kočárek proměnit v pohodlné lůžko.

Golfové hole jsou určeny pro děti, které už chodí. Jejich rodiče takový kočárek používají jako jako pomoc při delších procházkách, nebo pokud je třeba se někam dostat rychle. Výhodou golfových holí je, že se dají snadno složit a protože jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje.

Trojkombinace je univerzálním kočárkem, který může dítě provázet několik let.

Jedná se o podvozek, který lze složit, a na něj připevnit buď korbičku hlubokého kočárku, sedačku sportovního kočárku, nebo autosedačku.
Stačí si vždy vybrat nejvhodnější variantu a upevnit ji na podvozek. Toto univerzální řešení je velmi oblíbené.
Pokud se rozhodnete pro trojkombinaci, důkladně si pročtěte, co vlastně kupujete, protože někteří výrobci dodávají vše v jednom, u jiných si některé prvky musíte dokoupit.

 

Bezpečnost dětí na prvním místě.

Kočárek by neměl být primárně krásný, ale hlavně bezpečný. Důležitá je stabilita, snadná ovladatelnost, kvalitní materiály i spolehlivé brzdy. Pozor na podezřele levné obchody a neznačkové výrobky. Věnujte pozornost i referencím daného výrobku a nikdy nekupujte kočárek, který není schválen pro evropský trh. Jinde totiž mohou být normy podstatně měkčí. Nemusíte kupovat zrovna nejdražší značky, ale každý kočárek musí odpovídat příslušné evropské normě (EN 1888). U trojkombinací musí být také potvrzeno, že normám odpovídá autosedačka. Mělo by tak na ní být uvedena norma ECE 44-03, případně novější ECE 44-04. Z kočárku se nikdy nesmí uvolnit malé části, které by mohlo dítě spolknout.

Jak se pozná kvalita.

Kvalita se skrývá v detailech, které usnadňují manipulaci a také převoz kočárku. K nim patří nastavitelné madlo, které se přizpůsobí tomu, jak je osoba tlačící kočárek. Pokud jde o kola, jezdíte-li častěji autem, jistě uvítáte, pokud jdou snadno sundat a nandat. Skvělé je taky, jsou-li odpružená, nejlépe všechna. Malá kola se hodí pro jízdu na asfaltu nebo jiných rovných površích, s velkými zvládnete i obrubníky či jiné překážky, případně i terénní nerovnosti. Pro každou maminku jsou také důležité úložné prostory. Obvykle se do nich potřebujete dostat rychle pro plenku či jiné potřebné věci, ale ne u každého typu to jde snadno. Vyzkoušejte si to také před nákupem.

7 komentářů u „Výběr nového kočárku. Jak zvolit ten správný kočárek?“

 1. pskrob napsal:

  Kočárek musí být hlavně pohodlný pro dítě, a splňovat požadavky na na manipulaci. Pokud je krásný je to bonus navíc

 2. matylda napsal:

  Doba se mění a s ní i móda a tvary dětských kočárků. Ale stejně si myslím, že je škoda Liberty

 3. polivkovamaruska napsal:

  Některé kočárky jsou sice velmi hezké, ale prostorově malé. Osmiměsíční děti se do hlubokých kočárků, poznámka ne všech, skoro nevejdou. Je třeba myslet při nákupu kočárků, že ne vše hezké, je i praktické.

 4. Rojak napsal:

  Výběr kočárku je trochu podobný výběru auta. Málokdo kupuje auto jen podle toho, že se mu nějaké líbí, ale ptáme se i na dostupnosti náhradních dílů, jak daleko je nejbližší servis a v neposlední řadě také to, že ho nekupuji na krátkou dobu, ale na několik let. A je rozdíl jestli ho kupuje maminka do města, nebo mimo město.

 5. Evik napsal:

  Ja kupovala kočarek u dcery a jsem sním naprosto spokojena nyní bude sloužit i našemu druhému potomku. Je dostatečně velký, bezpečný a cenově byl výborný!

 6. veruska napsal:

  Syn se snachou koupili krásný kočárek, ale bohužel se moc nevyvedl. Dvakrát ho museli reklamovat.

 7. babicka11 napsal:

  Rodiče obou holek měli kočárky – trojkombinaci s podvozkem se čtyřmi kolečky. Holky chodily dost brzy, a hlavně chodit chtěly, tak kočárky zůstaly jako nové :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *