Otázka, kterou si za život položí každý z nás. Bydlení samo o sobě je začarovaný kruh. V podstatě se dá říci, že doby, kdy přístřešek nad hlavou poskytoval jen úkryt před špatným počasím a místo na přespání, je dávno pryč. Dnešní generace vyžaduje poměrně víc a má vyšší nároky na svoje bydlení. Ovšem jedna věc je touha, sen a druhá realita, která je ale dost tvrdá.

Pokud chci svoje vlastní bydlení a zrovna nemám na svém kontě dostatek finančních prostředků, tak se pravděpodobně s něčím takovým mohu jen rozloučit. A to je případ nejednoho z nás. Nejsem výjimkou. Koupit si vlastní byt nebo vyhlídnutý domeček by asi problém nebyl, ale musela bych mít ještě našetřenou poměrně dost velkou finanční rezervu, to už je podstatný problém, jinak nedostanu ani hypotéční úvěr. Pak další překážkou je nedostatek bytů v lokalitě, která by mi vyhovovala a také byla jednou dostupná k základním věcem. Lékař, škola, školka, obchod atd. A upřímně celý život trávit v mnohdy předraženém podnájmu nebo levné ubytovně to také nechci.

Návštěva Žižkova

Až nedávno jsme zavítali s přáteli na starý známý Žižkov. Pochází odtud tolik známých historek, že jsme si chtěli projít část této Prahy. V jedné kavárně jsme se zastavili na šálek kávy a výborný medovník. Vedle našeho stolečku seděl velmi elegantně oblečený pán s mladým manželským párem. Nešlo přeslechnout, že se baví o bytové situaci a to zrovna zřejmě v této lokalitě, protože ukazoval v katalogu byty na Praze 3. Jakmile se člověka situace jen trochu týká, tak vždycky nastraží svoje uši. Prý se bude jednat o nějakou novou výstavbu. Takže zase stejný kolotoč, byty budou dávno prodané, než se k nim člověk vůbec dostane.

Pokračovali jsme s přáteli v našem rozhovoru a plánu na večer, přesto se mi stále vracel rozhovor o nových bytech. Často jsem od rodičů slýchávala, že pokud to nezkusím, tak to nemám vzdávat, abych jednou nelitovala. Rozhodnuto. Jestli bude nová výstavba, tak o tom musí být někde zmínka. Zítra se podívám na internetové stránky.

Projekt Byty na Vackově

Druhý den jsem skutečně zasedla k počítači a světe div se, skutečně, výstavba nových bytů. Prohlížím si projekt a je uchvacující, bydlení Na Vackově nejen že vypadá dost dobře, ale zároveň je zde v nabídce dostatečný výběr. Nadšení se střídá s protichůdnou myšlenkou, že na hypotéční úvěr u těchto nemovitostí těžko dosáhnu, takže sen zůstane nejspíš snem. Ale přesto si opisuji kontakt, že přece za zeptání nic nedám.

V práci jsem několikrát lísteček otočila v prstech. No co, když mě odmítnou, alespoň budu vědět, na čem jsem. Vytáčím číslo a za chvíli mám již smluvenou schůzku s makléřem. Jsme zvědavá, jestli to bude zrovna ten, co jsem ho viděla včera. Zklamaná jsem rozhodně nebyla, nejen že to byl ten samý makléř, ale zároveň se mnou probral dokonale celou situaci výstavby a financování nového bytu. Nakonec to nebude tak hrozné, jak jsem si myslela. Díky jejich působení na trhu a možnostem, se stanu majitelkou nového bytu, který bude pro mě vytvořený přesně podle mých představ. Jak jsem v duchu děkovala za zlaté rady rodičů, to si nikdo nedovede představit. Nevzdávat se, když boj ještě není ani započatý. Můj sen se začíná naplňovat.

5 komentářů u „Vlastní bydlení – pouhý sen nebo realita?“

 1. matylda napsal:

  Byty krásné – ale ta cena! Jsem moc ráda, že já už tohle řešit nemusím

 2. lgku990 napsal:

  V tomto případě za takových to podmínek to řeší asi jedině hypotéka, pochybuji, že by měl obyčejný člověk, pokud není milionář, peníze v hotovosti, základ je být mladší, kvůli délce hypotéky a mít hlavně stálý, slušný příjem, pak by to už neměl být problém.

 3. Evik napsal:

  Tohle nebude bydleni pro normální lidi s klasickým platem,

 4. babicka11 napsal:

  Všichni milionáři určitě nejsou, jen se upsali na 30 let splácet 20 tisíc měsíčně. A to nejsou jen byty přímo v Praze, ale i 10 km od Prahy 🙁

 5. Rojak napsal:

  V Praze kupovat byt a ještě ho k tomu zařídit, to už je jen pro milionáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *