Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný.

Rok s rokem se sešel a opět jsou tu Velikonoce. Podle různých názorů se jim nepřikládá taková významná událost jako Vánocům. Přesto mají svoji historii. Ráda bych vám alespoň okrajově zmínila jejich původ.

Velikonoce mají připomínat tak zvanou velkou noc, při které izraelský národ za dob Mojžíšových, vyšel z egyptského otroctví

Pro ně to byla veliká událost, která se spojovala s obětí beránka. Právě o Velikonocích měla každá izraelská rodina přinést beránka do chrámu a zabít jej. Jeho krev byla donesena k oltáři. Stažený beránek byl pak doma upečen na ohni a pojídán s nekvašeným chlebem a hořkými bylinami. Z této tradice zůstává pravděpodobně pečení beránka v dnešní podobě, jak je nám již známo.

Ovšem biblické dějiny se znovu přihlásily k Velikonocům v době ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Tím se Ježíš stal spojencem mezi Bohem a člověkem. A to je ten důvod, proč se Velikonoce považují za významný křesťanský svátek.

Pojďme si připomenout nějaké zvyky, které jsou spojené s jednotlivými dny

Škaredá středa – dle Bible byl právě v tento den Ježíš Kristus zrazen Jidášem. Podle tradic docházelo k vymetání komínů. Dále se říkalo, že když se v tento den budete mračit, budete se pak mračit každou středu po celý rok.

Zelený čtvrtek – podle Bible se v tento den konala poslední večeře Ježíše Krista. Také se naposledy rozezní zvony a jejich zvuk bude až do Bílé soboty nahrazen řehtačkami a klapačkami.
Hospodyně vstávaly velice brzo ráno. A vymetaly obydlí, aby se v domě nedržely blechy.
Kdo ráno posnídal pečivo namazané medem, byl chráněn před uštknutím hadů a vosími žihadly.

Hospodyně připravovaly zelené pokrmy, jako je hrách, špenát a zelí, to mělo člověku zaručit zdraví po celý rok.
Dále se pekli Jidáše – velikonoční kynuté pečivorecept najdete zde

Velký pátek – tento den připomíná smrt Ježíše Krista. Proto je ve znamení smutku, ticha a rozjímání.
Na Velký pátek drží křesťané půst. Nesmělo se vůbec prát prádlo, protože bylo považováno, že místo do vody bylo namáčeno v Kristově krvi.

Bílá sobota – končí 40-ti denní půst a hospodyně začaly s pečením mazanců a beránků. Muži pletli pomlázky a dívky zdobily kraslice.

Velikonoční neděle – v tento den vstal Ježíš Kristus z mrtvých, proto je to pro křesťany jeden z nejvýznamnějších svátků celého roku.

Velikonoční pondělí – muži a chlapci vyráží po domácnostech a šlehají ženy a dívky pomlázkou z vrbového proutí. Muži musí pronášet při šlehání koledy. Pomlázka je symbolem zájmu mužů o ženy. Velikonoční vyšlehání zaručí každé dívce, aby po celý rok byla veselá, pilná a zdravá.

Jako odměnu dostávají zdobené vajíčko. To v mnoha kulturách znamená symbol plodnosti, života a vzkříšení.
V lidové tradici vznikl zvyk jej malovat.
Na mém  Blogu o vaření se dočteme něco o zdobení a přípravě vajec.

Musím ještě dodat, že se traduje, pokud je přestupný rok, tak je dovoleno, aby děvčata šupala chlapce. Ale ještě jsem se s tím nesetkala. Spíš mi přišlo, že si žádný mužský neodpustí vyšupnout ženskou, když to má oficiálně povoleno.

Občas se hoši i předhání, jak dlouhou a jak nazdobenou mají pomlázku, mám pro vás tip jak na to.

O Velikonocích se setkáváme ještě s dalšími symboly jako je třeba zajíček

Tato tradice je převzata z Německa. Je velice oblíbená, a to hlavně u dětí. Velikonoční zajíček totiž nosí dětem dárečky a sladkosti.  Ať už jsou to vajíčka klasická či čokoládová, nebo různé druhy bonbonů a dobrot. Děti pak hledají tyto ukryté poklady. Pamatuji si, jak mi babička schovávala něco nového na sebe, aby mě prý nepokakal J.

Hospodyně vystrojují domy různými dekoracemi a všechny se považují za symboly jara

Proto často vidíme s kuřátka, jehňátka, zajíčky, ale i se zelenými větvičky a květinky. Zkrátka dáme sbohem zimě a očekáváme jaro. Na e-shopu SvětCukrářů.cz, kde nakupuji některé suroviny najdete nejen velikonoční vykrajovátka.

Další nápady a inspiraci na výzdobu a Velikonoční recepty můžete najít na  ZDE

Přeji všem krásné a pokojné Velikonoce. Petra

54 komentářů u „Velikonoce se blíží“

 1. devilscat napsal:

  jako dům, plný ženských, jsme velikonoce nijak neslavili…. snad s příchodem švagra a synovce přijde změna. bylo by to pěkné.

  1. Petulavpk napsal:

   tak to vám moc přeju 🙂 každá změna je super

 2. jmckvak napsal:

  letos po x letech peču mazanec.. zkusím, v obchodech jsou drahé..a tím snad Velikonoce končí.. do našich končin se stejně nikomu nechce už od dob, kdy jsem chodila na základku.. a že by mi to chybělo se říct nedá.. víc to hrotí spíš babička..

  1. Petulavpk napsal:

   pošlete mi fotku, jak se vám podařilo dílko, ráda ji přidám i s receptem do mého blogu

 3. bobalka napsal:

  Velikonoce nemám moc ráda, kdysi na vesnici, to bývala sranda, hlavně na velikonoční zábavě, kdy hned po půlnoci chlapi vytáhli pomlásky a my ženské se mazaly schovat na WC. Kdo se nevešel, měl smůlu. Ale byla legrace. Nyní, co bydlím ve městě, už je tady hodně málo vidět kloučky s karabáčem. Spíše se chodí jen po rodině, posedí a poklábosí.

  1. Petulavpk napsal:

   já vyrůstala ve městě a tam se nikdy nic takového nedělo….

 4. babula napsal:

  No já prožívám Velikonoce prostřednictvím vnuků. Je to hezké a milé ,když mne přijdou trochu vyšlehat ( někdy i s trochou zlomyslnosti přitlačí) ,abych prý byla celý rok zdravá a měla dobrou náladu. Je dobře ,že se aspoň někde ještě zachovávají staré zvyky a tradice.Je to vlastně kulturní dědictví našich předků a to bychom si měli zachovávat.

  1. Petulavpk napsal:

   Tak to máte pravdu kdo jiný to může předat než my 🙂

 5. Ester445 napsal:

  Přijde mi, že ten svátek upadá… Jak jsem byla menší, tak vždycky když jsem se o Velikonocích podívala ven, tak jsem viděla spousty kluků s pomlázkami, ale teď už skoro nikoho nezahlédnu.. I k nám už chodí čím dál tím méně příbuzných a kamarádu na koledu.

  1. Petulavpk napsal:

   je to všude hodně podobné…

 6. eMisa napsal:

  Taky jsem se Velikonoc vždycky hrozila 😀 když jsem byla malá, tak jsem před pomlazkami brala nohy na ramena, později, to už to nebylo co dříve, chodili hodovat už jen mali kluci, před nimi jsem utíkat nemohla a bylo mi trapně jen stát s vyspulenym zadkem a dnes, když kluci berou Velikonoce jen jako příležitost se opít už je sabotuji úplně.

  1. Petulavpk napsal:

   taky jsme si vycpávaly zadky polštářem 😀

   1. radek napsal:

    marně-:)

   2. eMisa napsal:

    Jedna starší sousedka mi vyprávěla, že kdyz byla malá a s holkama se snažily klukům utéct, mebo se před nimi schovat, tak se jim pak kluci pomstili tím, že je házeli do rybníka 😀

 7. matylda napsal:

  Tak u nás se Velikonoce už drží jen komerčně. Dětem koupit zajíčka či vajíčka z čokolády, koledníkům přidat dvacetikorunu. No jo, časy se mění.

  1. Petulavpk napsal:

   to je pravda čas nezastavíme….

 8. imro napsal:

  my se na velikonoce těšíme, protože u nás na vesnici se ještě tradice dodržuje. je pravda, že jen u známých, ale jsou to pěkný svátky

  1. Petulavpk napsal:

   tak vám přeji i nádherné Velikonoce v letošním roce 🙂

 9. kvetinka5 napsal:

  Velikonoce sem jako malá neměla ráda , a v dnešní době už to není co to bývalo , i kdyz syn má z toho radost a to je nejdůležitější.

  1. Petulavpk napsal:

   to rozhodně 🙂

 10. marketa219 napsal:

  my bydlíme také na vesnici a tradice se drží někteří chodí i do kostela, ale letošní velikonoce budou pro nás výjímečné protože náš syn bude letos chodit s tatínkem poprvé :-)nevim jestli je to i u vás ale až tady na moravě jsem zažila že děti chodí s hrkačkama po ránu a vibírají penízky

  1. Petulavpk napsal:

   u nás taky tak trochu to někde je….

 11. pskrob napsal:

  U nás se velikonoční tradice a koledy pořád drží. Už se těším až bude vnouček větší a budeme spolu chodit na koledu.

  1. Petulavpk napsal:

   Tak to je vzácnost 🙂 a tiše závidím 🙂

 12. pavlina69 napsal:

  je škoda že ve městech se to moc nedrží,syn na koledu nechce chodit prý nebude žebrat

  1. radek napsal:

   bohužel je to tak, já to měl jedodušší. “Tenkrát” to byla tradice a tuto otázku jsme neřešili.

 13. Roxana napsal:

  U nás na Vysočině se kupodivu tradice drží, spíš bych řekla,, že i obnovují staré! Jen to počasí mne štve, letos jsou velikonoce brzy, ale ať jsou kdy jsou, vždy bývá spolehlivě ošklivé počasí, většinou i padá sníh, který pro změnu není o vánocích. 🙁

  1. Petulavpk napsal:

   to je pravda, teď je fakt bláznivé počasí, ale třeba vám to letos vyjde dobře 🙂 Dejte pak vědět 🙂

 14. veruska napsal:

  Já bydlím na vesnici a tady je to paráda. Chodí koledníci, my pro ně máme přichystané nějaké malé pohoštění, hlavně slivovičku. A dětem malovaná vajíčka a také jim dávám čokoládová vajíčka a zajíčky. Je to krásný svátek!

  1. Petulavpk napsal:

   ty joooo já chci taky 😀 😀 tak ať se vám daří 🙂

 15. babicka11 napsal:

  po přečtení článku – jako věčný optimista se nikdy nemračím, tudíž mě Škaredá středa nemůže zaskočit, na Zelený čtvrtek bude knedlo-vepřo-zelo, nebo špenát, což taky splním a odpoledne dělávám jídášky.. na Velký pátek půst nedržíme, většinou dělám bramboráky a o Bílé sobotě peču beránka a mazance, v neděli jsou na programu vejce, barevná s obtisky, samolepkami, nebo s bylinkami …. ale nepřeháním to, moc dětí hodovat nechodí a ti, co chodí, mají radši čokoládová vajíčka, nebo penízky 🙂

  1. Petulavpk napsal:

   důležité je si to v klidu a v pohodě užít 🙂 žádný stres.

 16. coolnet napsal:

  někdy mam pocit,že tento svatek upada…..nebo starnu 😀

  1. Petulavpk napsal:

   je to tak, upadá. Za našich mladých let…. 😀

 17. MadameBijou napsal:

  Velikonoce jsou krásné svátky. Jen posledních několik let na Velikonoce z Prahy nejezdím. Možná je to škoda, ale mně to až tak moc nechybí. Když jsem byla menší, tak to bývalo trochu jiné. Pro děti je to větší zábava. 🙂

  1. Petulavpk napsal:

   Přesně tak pro děcka to bývala dříve taky zábava, ale teď spíš chtějí peníze a vajíčka pak najdete různě poházená 🙁 Ale je fakt, že u nás má jedna rodina z Prahy domeček a jejich děcka chodí pravidelně pro koledu, tak ti si to tu užívají 🙂

 18. Misa1990 napsal:

  Velikonoce na vesnicích jsou krásné,dodržují se tradice,ve městě se to až tak nedodržuje. My každý rok na Velikonoce upečeme beránka a jedeme k babičce na vesnici a tam si užijeme ty pravé Velikonoce…

  1. Petulavpk napsal:

   Ani u nás už to není co to bývalo. Bohužel, některé tradice byly fajn 🙂

 19. Rojak napsal:

  Velikonoce jsou krásný a tradiční svátek. Já už ho tak neprožívám, ale pro děti to je oblíbená tradice plná radosti, šlehání a koledy. U těch nejmenších potom
  hledání ukrytých pokladů od zajíčka.

  1. Petulavpk napsal:

   Taky mi babička schovávala balíček od zajíčka a my jsme to ještě předali dětem a ti…. no ještě uvidíme nějak nechvátají nás povýšit na dědečka a babičku 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *