Ve skladech dnes stále častěji vládnou roboti

Digitalizace, zapojení umělé inteligence, robotizace: to jsou pojmy, které se v dnešní době skloňují čím dál tím častěji. Jen málokdo pochybuje o tom, že průmysl prochází velkou změnou a přizpůsobit se jí budou muset všechny části výrobních a dodavatelských řetězců. A platí to i pro skladování. Ve skladech velkých firem jako je Amazon nebo u nás Alza se již roboti zabydleli, a nehodlají u toho skončit.

Výhody robotizace ve skladech

Stále více a více nákupů se děje online a dodavatelských i konsignačních skladů neustále přibývá. Zákazníci navíc požadují kromě velkého výběru zboží také co nejkratší dobu dodání. To ale znamená ve skladu okamžitě identifikovat konkrétní produkt, vyzvednout jej a přesunout k výdeji nebo expedici.

Roboti dokážou tuto práci vykonávat s vysokou efektivitou, jsou přesní, vyžadují pro svoji práci méně prostoru, což znamená více prostoru pro skladování, a v neposlední řadě dokážou fungovat v mnohem širším spektru podmínek než člověk, nemluvě o tom, že mohou pracovat v režimu 24/7. Nejde ale jen o samostatné dopravníky, které si pod pojmem robot ve skladu představíme nejčastěji. Ti mohou být jen součástí většího komplexního celku.

Regálové systémy nové generace

To, co je nazýváno jako průmysl 4.0 vyžaduje skutečně komplexní řešení. Dílkem do skládačky jsou i regály, které odpovídají 21. století a bez nadsázky je lze označit jako chytré. Díky důmyslnému a efektivnímu podávacímu systému jsou především schopné uskladnit větší objem na menší podlahové ploše. Mezi regály nemusí být uličky, lze je přizpůsobovat konkrétní situaci, položky snadno reorganizovat a mohou fungovat jak v kombinaci s lidskou obsluhou, tak s tou robotickou.

Chytré regálové systémy nacházejí uplatnění v mrazírnách stejně jako v prostředí se zvýšenou teplotou, mají velkou nosnost a dokážou nesmírně zefektivnit práci každého skladu. I proto jsou podobná řešení stále častější a stávají se standardem.

Zdroj náhledových obrázků: radioshuttle.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *