Vánoce v klidu, pohodě, ale hlavně s celou rodinou.

Jde to, nebo ne? Jaké jsou Vaše Vánoce

Nevím, záleží na každém z nás, ale hlavně na tom, jak tyto svátky prožíváme a s kým.

Sebík si určitě Vánoce supr užije s mamkou, tatínkem, tetou i ostatními v rodině. Jeho rozzářené oči u stromečku jsou tím nejlepší dárkem dospělákům a to jsou asi ty pravé Vánoce. Celá předvánoční doba, pečení, úklid, zdobení stromku a další budou plné práce a těšení na Štědrý den.
Znám to, i já měl dceru malou, tak vím, že do určitého věku se člověk na Vánoce těší už jen z tohoto důvodu.

On a ona budou trávit Vánoce sami doma, připraví si slavnostní večeři a svátky budou prožívat spíš jako slavnostní den. Budou u toho chybět ty rozzářené dětské oči. Přesto si svátky užijí. Je uklizeno, vyzdobeno, napečeno, uvařeno a v 18.00 bude nová pohádka. Další radost přijde s návštěvou dětí, rodiny nebo na návštěvě u nich.

Babička se svým dědečkem budou mít o Vánocích asi trochu frmol.
Terezka s Nikolkou dají zabrat a k babičce se jistě těší. Doma budou mít podobné Vánoce jako Sebík, ale Ježíšek chodí i jinam a babička umí svým dárkem často překvapit. Je to prostě jiný dárek, než od rodičů. Babička vaří a peče jinak než mamka, dobroty neomezuje a nehlídá snězené množství 😀

pískování u babičky

pískování u babičky

Mohl bych napsat i další, trochu vás už všechny znám, ale o tom tento článek není.

Spíš by mě zajímalo, jak se na Vánoce připravujete vy?
Jak řešíte slavnostní Vánoční výzdobu, nákup dárků, samotné dárky, tradice a zvyky u stromečku a další inspirace z vaší domácnosti.

Tento rok jsem zvolil vánoční téma dřív než supermarkety, ale vím proč.
Inspirace a nové věci k vyzkoušení se vždy hodí a mohou takové chvíle více zpříjemnit.

Možná i vy vyzkoušíte něco nového co si v komentářích přečtete.

19 komentářů u „Začíná velká příprava na vánoční svátky“

 1. pavlina69 napsal:

  letos budeme u mladých, tak se těším hlavně jak budu učit vnučku vánoční zvyky

  1. radek napsal:

   ZDE najdete článek pro inspiraci o Vánocích z minulého roku.

 2. polivkovamaruska napsal:

  I když na Vánoce ještě nemyslím, nemělo by se zapomínat na osamělé lidi a už teď začít přemýšlet, koho okolo sebe máme tak samotného. Souseda, člověka kterého potkáváme v parku, děti bez rodičů, prostě je jich mnoho. A kdyby každý z nás, jim o Vánocích dal jeden malý dáreček, byly by tyto svátky určitě hezčí nejen pro ně, ale i pro nás.

 3. Evik napsal:

  Vanoce od narozeni dcery prozivame uplne jinac nez kdyz jsme byli samy. Snazim se aby dcerka mela co nejhezci Vanoce s tradicemia hlavne s peknyma vzpominkama. Tak jako ja. Takze nejake to cukrovi, kapr a krasna vyzdoba musi byt! Hlavne pohoda

 4. Barny napsal:

  Já začínám v listopadu péct a zdobit vánoční perníčky a chaloupky.Vyrábím si i perníkové pohlednice pro lidi,které mám moc ráda a před vánocemi již obdarovávám.Vnoučata se těší na chaloupky.Ale nejkouzelnější jsou vánoce s malými dětmi .

 5. devilscat napsal:

  Moc pěkně napsané 🙂 já začínám kupovat dárečky někdy o prázdninách – člověk občas narazí na něco, co by tomu druhému udělalo radost. Jinak, u nás doma se taky řeší to zdravíčko letos, tak snad ty vánoce vyjdou opravdu ´šťastné a veselé´…

 6. veruska napsal:

  Já dávám věneček na venkovní dveře, na záclony mašličku se zvonečkem, do vázy jedlové větvičky, které nazdobím a těsně před vánocemi dělám svícny z jablek. Ze spodu 4 párátka nebo kousky špejlí, aby jablko stálo, pak místo štopky důlek, tam se šoupne svíčka a jablíčko zdobím rozinkami, hvězdičkami, které si dopředu vykrájím z pomerančové kůry a také napíchám třeba půlky oříšků atp. Ke svíčce přišpendlím mašli. A nesmím zapomenout na pomeranč! Ten vyzdobím hřebíčkem, aby vše krásně provoněl.
  Stromeček máme menší umělý.
  Pravé vánoce pro nás budou až 25.12., až přijede vnučka a bude rozbalovat dárky. Už se těším!

 7. Plazmic napsal:

  I smutné příběhy přináší život, držím všem palce ať to zdravotně dopadne co nejlépe.

 8. Jana napsal:

  Krásný článeček 🙂 Loni Sebíkovi svítila očka fascinací, co tam svítí a co se děje, letos to bude stejné a těším se na to. Aspoň to je na Vánocích to pěkné. Dárky kupuji průběžně už nějak od srpna, do města se moc nedostanu, tak si to nechávám poslat. Postupně, když je korunka volná a narazím na něco, co by se mi líbilo jako dáreček pro někoho. Ale nějak se na to letos netěším. Mamka má jít na operaci s kolenem a pustit ji mají před svátky, tak se psychicky připravuji na shon. Moc cukroví asi nebude, já moc péct neumím, tedy ne z těsta, s masem mi to jde líp. Kapra snad kuchne manžel, pokud se utrhne z práce, teď před svátky bude víc tam než doma.. Stromeček umělý, objevila se u mně alergie, takže vytáhneme uměláka, světýlka, aby měl Sebulka na co koukat a pořádně ho ověsím čokoládou, ať si nacpe pupíka, žížala naše. 🙂 Jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne.. Snad dobře..

 9. babka napsal:

  Letos, stejně jako bobalka, taky nějak na Vánoce nemám náladu – mám těžce nemocnou maminku a doktoři nedávají naději. Takže zatím tohle jde okolo mne. Pár dárků mám nachystané pro vnoučata, děti odbudu letos obálkou a muž si něco koupil sám. Cukroví začnu péct až začátkem prosince a stromek kupím tak den před Štědrým dnem.

 10. bobalka napsal:

  Vánoce, nějak na ně vůbec nemám náladu, manžel včera prodělal infarkt, a tak teď vůbec vánoce neřeším. Je po zákroku a vypadá to, že bude vše v pořádku, jen jsem musela teď převzít i starost o zahradu a zvířenu. Tak je toho pro mě hodně. Jedno vím ale určitě, žádné honění, žádné lítání po obchodech a tahání tašek, oba máme velké zdravotní problémy a tak si vánoce užijeme v klidu. Věřte, kdyby u nás nebydlela malá, tak ani vánoce neslavíme. Já si většinou skoro všechno nachystám den před Štědrým dnem, salát, řízky, kapra, na Štědrý den jen řízky a kapra osmažím, nachystám mísy s cukrovím a ovocem a užíváme si klidu. Jinak je veliká pravda, že vánoce dělají ty krásné rozzářené dětské očka a na ty se těším každý rok.

  1. babicka11 napsal:

   To je pravda bobalko, nemít vnoučata, tak nám taky stačí větev do vázy. Věřím, že jste bez nálady, ale zase bude líp. Letos měl manžel taky problém, plicní embolii a byl přes týden na Jipce, pak další týden ještě v nemocnici. Bylo to tu divné …, najednou sama a i když zvířata nemáme, stejně jsem měla víc práce. Dostal se z toho a ještě leze po střeše s anténou… ten Váš bude taky v pořádku, nebojte se… držím palce, ať si užijete klidné Vánoce.

   1. bobalka napsal:

    Děkuji babicko 11 za podporu, už mu je lépe.

 11. polivkovamaruska napsal:

  Na Vánoce ještě nemyslím. Zkrátil by se mi rok o 2 měsíce a tak teď užívám podzim na zahradě. Honba za dárky, dobrůtkami a vánočního úklidu je pro mě ještě daleko.

 12. Radost napsal:

  Čím jsem starší, tím více se těším na období adventu. Už se nehoním, ale chodíme na adventní koncerty, na setkání s bývalými spolupracovníky a kamarády.Chodíme na náměstí zpívat koledy a popíjet vánoční punč.
  Najkrásnější vánoce jsou s dětmi. Ty naše se odstěhovaly daleko a rodiče už nemáme.Nějaký den se s dětmi sice vidíme, ale už je to jen návštěva.
  Jeden svátek se setkáváme s širší rodinou.Štědrý den je nejsmutnější – to chodíme rozsvítit svíčky na hřbitov a pak vzpomínáme na časy dávno minulé.

 13. matylda napsal:

  Jako dítě nebo matka s malými dětmi jsem Vánoce milovala. Ale teď už ne, jsou na můj vkus až příliš komerční. Vánoční poezie se dávno někam vytratila

  1. babicka11 napsal:

   matyldo, musíte si je udělat podle svého – já taky nekoukám po Santovi , ani po různých cingrlátkách, přeplácaných domech elektr. svíčkami, v obchodech na soby atd., stačí jen udělat si doma příjemno, aby se člověk cítil dobře. 🙂

 14. Rojak napsal:

  Já měl Vánoce jako každé dítě hrozně rád, ale dnes už se na ně dívám trochu jinak. To honění a ten frmol po obchodech bych si klidně odpustil a užil si pouze ten Štědrý večer. Dárky raději kupuji v průběhu druhé poloviny roku. nepochopím jak může někdo shánět dárky až na Štědrý den. Ale taková je holt doba.

 15. babicka11 napsal:

  Přesně jste to vystihl, jak je to u nás – trochu frmol :-), na Vánoce se už těšíme. Výzdoba začíná na vchodových dveřích věnečkem, v chodbě nad dveřmi girlandou, v kuchyni na okně kovovým “stříbrným řetězem”, malým stromečkem na mikrovlnce, andělským zvoněním se svíčkami na stole, s řetězy na poličkách, v obýváku visí na stěně velká látková punčocha s ořechy, ozdobené okno, svíčka “v kostelíčku”, různé zápichy v květináčích. Vždycky jsme měli stromek až do stropu, když byly děti malé, vešlo se tam mimo dvou krabic ozdob i osm kolekcí!, pak byly děti velké, tak jsme koupili stromek umělý, o něco menší, no a teď už zas kupujeme velký živý. Nejraději borovici, tam se dárků vejde hodně :-). Dárky v podobě “měkkých” dárků už mám doma, teď jsou na řadě hračky. Kupuji dost předem, Vánoce prožíváme v klidu a pohodě. Tradičně rozkrajujeme jablka, pouštíme lodičky ze skořápek ořechů, voní tu purpura i “františek”. Jídlo, pití nakoupeno, navařeno, napečeno – žádné honění. Bude to zase určitě fajn jako každý rok. Vánoce s malými dětmi jsou ty nejhezčí a holky jsou ve věku, kdy si to opravdu užíváme. Jejich radost je naše radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *