Otázku, zda umělý nebo živý vánoční stromeček si klade hodně domácností.

Jestli preferujete spíše umělý stromek, kvůli tomu že nebudete ničit naše lesy tak z tohohle hlediska se nemusíte vůbec obávat. Jelikož Vánoční stromky se pěstují přímo na plantážích speciálně na Vánoce nebo se používají stromky z lesa, které zabírají místo nebo vadí jiným stromům v růstu.

Je pravda, že za umělý stromek dáte první větší investici a pak máte na další roky vystaráno. Další plus je že s umělým stromkem ušetříte čas, nemusíte lítat po trzích a tahat se sním každý rok domu.

Ale kdybyste byli přece jen pro ten živý tak tady pár rad jak si vybrat správně.

Živé stromky nakupujte zásadně venku. Správný prodejce má trvale napsané ceny, se stromečkem je schopný vám poradit a říct jak se o něj doma postarat. Je schopný vám i seříznout kmen nebo Vám ho frézou upravit. Ale pozor po seříznutí frézou stromky rychleji usychají.

Stromeček si pořádně prohlédněte jestli není polámaný a jakou má barvu. Měl by být krásně zelený!

Aby neopadávalo příliš jehličí, a když by byl moc od smůly taky není dobře.

Stromeček si nechte zabalit do sítě. Je to určitě lepší pro převoz domů, aby se zbytečně nepolámaly větve.

Než ho dáte do stojanu, je lepší ho dát někde na chladnější místo třeba garáž nebo chladnější předsíň, aby se stromeček trošku aklimatizoval.

Doma by měl být umístěn na světle místo co nejdál od topení.

Nejlepší je, když si na něj pořídíte stojan s možností nádržky na vodu, vlhký písek, perlit čí zelenou aranžovací hmotu. A vodu stále doléváme, když je možnost tak i rosíme.

Nejnáročnější na vodu je smrk, naopak jedle zas tak náročná není. Borovice má také větší trvanlivost.

Takže se o své stromečky starejte co nejlépe a budou vám dělat radost co nejdéle.

18 komentářů u „Živý nebo umělý vánoční stromek?“

 1. MadameBijou napsal:

  Rady a tipy jsou rozhodně užitečné. My jsme měli živý stromeček jen několikrát. Většinou máme jen ten náš malý umělý, celoročně ozdobený, co mi stojí v ložnici na skříni. Vlastně mám tak Vánoce po celý rok. 🙂

 2. devilscat napsal:

  Pamatuji si, že několikrát jsme měli živý stromeček, ale většinou a dodnes už máme stromeček umělý. Nejen, že člověk nemusí vysávat jehličí, ale je použitelný spoustu Vánoc 🙂

 3. polivkovamaruska napsal:

  Živý stromek jsme měli, když byly děti malé. Nyní umělý, ale vždy ve vázách živé větvičky, aby bylo provoněno.

 4. Barny napsal:

  Mám ráda pravé stromečky,ale od té doby co jsou děti pryč tak si zdobím jen větev.Tu mi vozí sousedi z chalupy.Krásně voní a na pravý stromeček se jdu podívat při procházce na náměstí,

 5. Kavon napsal:

  Kým boli deti malé mávali sme každý rok živý stromček, teraz už dlhé roky máme umelý.

 6. Odalv napsal:

  Umelá jedlička to už dlhé roky istí, ale keď sme boli so sestrou ešte deti, tak sme mali každý rok živú jedličku.

 7. bobalka napsal:

  Jako malá jsme měli živý stromek, umělé snad ani v té době neexistovali, když jsem se vdala, tak náš první společný stromek byl živý asi 20 cm vysoký, stál v prázdné lahvi, v skoro prázdném bytě. Nastěhovali jsme se 9 dnů před Štědrým dnem. Další rok jsme koupili umělý stromek, byla to tenkrát velká móda a u toho jsme už zůstali. Každý rok také zdobím do vázy pár větviček, jen pro vůni.

 8. Radost napsal:

  Živý stromeček je nádherný na pohled i pro vůni.Bohužel máme na něj místo jen u ústředního topení, tak zdobíme umělý. Když svítí je taky krásný.Jehličnaté větvičky si dávám do truhlíků na balkon a do svícnu, ty také nádherně voní lesem.

 9. veruska napsal:

  Vždycky jsme měli na Vánoce živý stromek. Když jsem byla malá, tak jsme ho chodili uříznout do lesa. Uloupit! Ale později jsme ho kupovali.
  Umělý jsem si pořídila, až když se synové odstěhovali. Mám stromek asi metrový a to nám stačí.

 10. pskrob napsal:

  vždy kupuji živý stromek, u nás je zahradnictví, kde pěstují stromky přímo jen pro vánoční prodej, mám rád tu vůni živého stromku

 11. Jana napsal:

  Když jsem byla malá, mívali jsme živý stromeček z našeho lesíka. Dnes by to asi neprošlo, většina stromů už má i 5 metrů 😀 Teď už ani nové jehličnany nesázíme, sázíme spíš užitkové listnáče. Takže nám o Vánocích obývák zdobí umělý stromeček. Je to i lepší pro alergiky, borovice v teple bývají aromatické a mohou se objevit i pyly, což někdy dokáže potrápit.

 12. matylda napsal:

  Živý stromek je prostě živý stromek. Voňavý, úplně jinak zelený, přivolávající vzpomínky na dětství vlastní i mých dětí…. 🙂

 13. babka napsal:

  Když jsme ještě byli malí, tak jsme měli živý stromek. Ale v paneláku moc dlouho nevydržel. Takže jsme pak museli koupit umělý stromek. Na druhé straně je fakt, že ten umělý nás nejspíš přežije a uděláme tím něco pro přírodu.

 14. babicka11 napsal:

  Moje babička mi kdysi vyprávěla o své kamarádce. Ta měla vánoční stromek v tzv. parádním pokoji pro hosty, kde se zatopilo, jen když přišli. Tak jim vydržel stromek až do Velikonoc :-). Stál prý uprostřed pokoje, hodně ozdoben a byl prý opravdu moc krásný. Babička tam prý jen nahlédla, aby se podívala. Jinak tam bylo spíš chladno a tak seděli všichni v kuchyni, kde se zase topilo hodně. (Byla z Litoměřic a dokonce si ještě pamatuji, i po 55 letech, její jméno:-)).

 15. Rojak napsal:

  Na tu chvilku je škoda ničit přírodu. Umělý stromek na ty vánoční svátky úplně vystačí.

 16. lgku990 napsal:

  My už máme nějaké ty roky umělý stromek, je to spíše hlavně o pohodlí a taky trochu o penězích, pamatuji, že jsme vždycky mívávali borovici, krásně voněla, jako děti jsme jí rády zdobily, pak jsme potají brali ze stromku zavěšené čokolády a jiné sladkosti, hlavně jsme se moc těšily na dárečky, jó, to byly bezstarostné časy.

 17. Plazmic napsal:

  Tak každý má jiný náhled a potřeby někdo upřednostní živý stromek, který tím zabije a někdo upřednostní umělý, který je vyroben z umělotin, které zabíjí planetu, takže prašť jak uhoď, články o ničem.

 18. babicka11 napsal:

  Pamatuji, jako malá – jsme měli vždycky smrček, jako vdaná jsme měli zase vždycky velkou borovici, koupenou od lesníka. Ještě nám dával potvrzení o koupi, kdyby nás stavěla policie, dost se to tenkrát hlídalo. Poslední dva roky máme stromek umělý, který jsme dostali. Stejně ale mám cukání koupit živý. Syn mívá velkou borovici a dcera jedličku. Všechny stromečky jsou ale hezké, když jsou ozdobené a hlavní je, co najdou hlavně děti, pod ním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *