Co letos Češi najdou pod stromečkem? Většinou to, co si nepřejí

I letos se sedm z deseti Čechů chystá svým blízkým nadělit pod stromeček nějakou kosmetiku. Přitom, jak vyplynulo z průzkumu společnosti Cetelem, si kosmetický dárek přeje jen každý desátý Čech. Podobné je to i s penězi, které chce darovat pětina Čechů a stojí o ně jen každý osmý Čech.

Proč ten shon, nákupní horečka, masírování reklamou a nabídkou dárků již od října?
Proč slavíme vánoce?

Jako malé dítě jsem měl Vánoce rád, věřil na Ježíška a těšil se na dárky. Psal jsem si o dárky, maloval…
Pak jsem se dozvěděl kdo nosí dárky, zdobí stromeček. Přesto se dál těšil na sváteční vánoční dny.

Role se obrátila. Byl jsem otec, měl dceru a připravoval Vánoce pro ni, snažil se vytvořit klid pohodu a její radost.

To byly pravé Vánoce

Pečení cukroví, shánění stromečku, koupit kapra/jsem rybář, toto mě netrápilo-:)/ Nákup dárků, balení a těšení se na ozdobení stromečku.

Potom přišli Vánoce. Po večeři zazvonil zvonek/ soused u nás, já pak rychle u nich/ a hurá k rozsvícenému stromečku. Teď pominu:  noční zdobení stromku, aby se dcera ráno probudila a my byli překvapeni, kde se tu najednou vzal, koukání z okna, hledání zlaté nitě, půst a čekání na zlaté prase….

Rozzářené dětské oči, trhání papíru z pečlivě zabalených dárků,  ale hlavně obrovská radost, že dostala od ježíška dárky co si přála. Hračky, panenky, knížky….

To byly pravé Vánoce

Dost vzpomínání, zpět do reality. Od října si místo čokolády kupuji Mikuláše a čerty. Zvykl jsem si.

Co tedy dát za dárky? Peníze, kosmetiku, parfém? Podle mě cokoliv, co vyjádří můj vztah k obdarovanému, ukáže, že jsem nezapomněl. Prostě dělám radost. Sobě i dárci.

Jsem realista, takže: 
– dávám peníze, protože nevím, jestli se trefím halenkou, parfémem, kosmetikou…
– dávám peníze, protože po vánocích jsou výprodeje

– dávám drobné dárky, protože mohou potěšit a pod stromkem jsou dárky potřeba
– dávám drobné dárky, protože mohou vyvolat úsměv – a o to hlavně jde
– dávám drobné dárky, protože i maličkost potěší

Jsou holt vánoce, svátky klidu a pohody.

Proč o tom píšu?

Ve článku Jak nakoupit…… jsem psal o drobných pozornostech a dárcích.

Já dnes koupil další nůž velikosti kreditní karty, skřipec do vlasů a spoustu dalších drobnosti.
To jsou ty drobné dárky, o kterých jsem mluvil. Pozornost, která může potěšit, vyvolat úsměv.
Pokud je podpořena dobrou náladou, klidem a pohodou.
skřipec nůž

Chcete koupit kosmetiku, parfémy, nebo něco jiného?

Používám i tenhle e-shop, ale jen jako: vyber si, já to koupím a zabalím.

Můj tip? – třeba dárková sada STR8 , sám tuto značku používám.

2 str8

Máte jiný tip na dárek, něco osvědčeného? Napište do komentáře?

Pokud je toho víc, napište a pošlete text na email admin@upozornujeme.eu. Publikuji ho v článcích.
Za každý publikovaný článek obdržíte na vaše konto 60 bodů

25 komentářů u „Vánoce na dohled – co najdu pod stromečkem?“

 1. Ryba napsal:

  S přítelkyní máme rádi vánoční svátky. Nejvíce potom Štědrý den, kdy si nadělujeme hodně dárků. Vždy tam musí být nějaké to překvapení. Obecně jsem rodině zakázal mi kupovat kosmetiku. Naopak mile potěší peněžitý dárek. Přítelkyni kupuji oblečení a ani nějaké to přáníčko z lásky nesmí chybět. Za půl roku je tady máme. Hurá.

 2. babicka11 napsal:

  Já dárky kupuji celý rok a schovávám je v úložném prostoru gauče, nebudete tomu věřit, ale už mám nakoupené knihy pro děti, parfém pro dceru, koňak pro syna :-), telefonní kartu pro manžela, hrníčky se jmény. Když něco někde vidím a líbí se mi to, tak to koupím. Takhle kupuji dárky dopředu k svátku, narozeninám i pro kamarádku, pak se mi to vždy hodí. A hlavně to není potom tolik peněz najednou. Vánoce – ono to uteče, léto se “překulí” a pak, jako když to najdu 🙂 Určitě nejsem pak ve stresu a užiji si Vánoce v pohodě.

 3. imro napsal:

  vánoce máme všichni rádi, hlavně pohádky. Ježíšek snad taky přijde, ale ponožky už nechci. nějak to ježíšku zařid.

 4. h3r0 napsal:

  Těším se na Vánoce. Na tu pohodu, posezení s rodinou, pustit si pohádky a dát si kapra a cukroví. Už teď skoro slintám 😀

 5. JPoo napsal:

  Já Vánoce moc nemusím,, vždy totiž nakupuji na poslední chvíli a pak jsem z toho ve stresu, Letošní Vánoce jsem ale začala dříve a už mám skoro všechny dárky nakoupené. Jelikož ještě studuji tak moc peněz nemám, ale vždy se snažím nakoupit pro všechny dárky, které opravdu chtějí nebo je potřebují. Sama kosmetiku nechci, ale dávám ji. 😀 Opravdu, ale přemýšlím kdo ji potřebuje a kdo ne.

  1. radek napsal:

   1 – kupte si plastelínu proti stresu, 2 – mrkněte po odkazech, jestli není něco zajímavého se slevou, 3 – dárek nemusí být jen hmotný, drahý…někdy je lepší vyjádřený pocit, pusa….
   Držím Vám palce-:)

 6. katerina napsal:

  Druhe Vanoce meho synka. Ale zatim porad vybiram ten nejlepsi darek.

 7. Leona napsal:

  Já už mám vyzdobeny byt a těšíme se 🙂 Většinou se ptám a každému koupím co si řekne a co potřebuje, takže praktické 🙂

 8. Beruska napsal:

  Vánoce a pečení patří k sobě a dáárečky které potěší dodají atosféruPro mě ale nejsou až tak důležité.Hlavně když udělám radost blízkým.

  Když byly moje děti malé tak jejich zábavou bylo hledání dárků. Skrýše jsem musela pořád měnit ale stejně se jim podařilo něco najít

 9. Beruska napsal:

  Vánoce máme moc rádi když se sejde rodina hlavně děti a babička. Je to krásné.že jsme spolu další rok

  1. radek napsal:

   ano, o tom jsou Vánoce, držím palce do dalších let.

 10. jmckvak napsal:

  Vánoce jsou krásné, když se sejde rodina. Nám byl ale nejkrásnější dárek nadělen už v létě.. A s ním teprv budou zase Vánoce veselé 🙂

 11. blaju napsal:

  Na vánoce se těší celá rodina.

 12. jaru napsal:

  S věkem také upadá radost vánočních svátků, Když byly děti malé tak to šlo.Radost byla dívat se na jejich rozzářené oči.

 13. devilscat napsal:

  já moc ráda nakupuju dárečky, protože moluju, když vidím, jak se nad nimi mým blízkým rozsvíčí očka 🙂

 14. matylda napsal:

  Trochu mi to připomnělo, jak jsem to dělávala, když byly moje děti malé. Každé dostalo jeden velký centrální dárek a spoustu maličkých. Dcera sponky do vlasů, jednotlivě oblečky na panenky, syn zase něco malého pro kluka, oba pastelky, pěkný notýsek a pod. Pak si vždycky počítali dárky a běda, když měl jeden o jeden víc. Vůbec nehrála roli cena. Kolikrát měli z těch maličkých drobností větší radost, než z toho velikého. A já ještě při jarním úklidu objevovala drobnosti, na které jsem zapomněla. A děti měly radost znova. byla to už naše tradice, že se na Velikonoce znovu objeví něco od Ježíška – i když ne úmyslná. :-)))

 15. majadi napsal:

  Ano vánoce by měly být svátky klidu a pohody,ale kdo to dnes má?V tomto uspěchaném světě?O vánocích možná každý na chvilku zmírní tempo a jakmile skončí,tak je zase v jednom kole.Už jsem z nich opravdu vyrostla a dnes mi stačí ke štěstí pohádka O popelce a nemusí být ani vánoce.Ale i tak přeji všem aby byly alespoň klidné.

 16. bobalka napsal:

  Vánoce poslední 3 roky řeším většinou přes internet, dárečky nakoupím bez stresu, sice ne mnoho, ale vnoučátka vždycky nějaké překvapení mají, pro dospělé jen maličkosti pro radost. Miluji vánoční pohádky a vůbec mi nevadí, že jsou každý rok skoro stejné. Letos jsem nakupovala na http://www.hracky.primo-od-vyrobce.cz a s kodem AZQIFF, můžou nakupovat se slevou i mí známý a přátelé. Ten kod platí pro slevu i na jiných stránkách sloučených na stránce http://aktivnizakaznik.cz/. Kdo chcete, můžete také použít.

 17. anddy napsal:

  Vánoce jsem měla ráda jako dítě a mám je ráda dodnes… Nechápu, proč se někdo honí – no a když už se honí, tak proč nadává… Přece jaký si to uděláš, takový to máž…Vánoce přece nejsou o haldě cukroví(které už stejně nikdo nejí), o úklidu. dárcích a shonu…. jsou to svátky klidu, kdy se sejde celá rodina a to je na nich to krásné,,,,

 18. MadameBijou napsal:

  Já mám Vánoce ráda odjakživa. A nejkrásnější jsou tehdy, když nikdo v rodině nechybí. Věřím, že i letos se sejdeme všichni ve zdraví u štědrovečerního stolu a pořádně si to užijeme. Dárky moc nekupuju, Spíš hledám jiné možnosti, jak dárky sehnat. Využívám některé stránky, kde se dají sbírat body a ty pak vyměnit za dárky. I tak většinou potěší.

 19. rendra napsal:

  Vánoce jsou krásné,když jsou děti malé 🙂 Není lepší pocit než vidět tu radost z dárků ,které dostaly:)

 20. Rojak napsal:

  Už zase ty Vánoce. Jako děcko jsem je měl rád, ale teď při tom honění už mi to jako svátky klidu a pohody moc nepřipadají.

  1. hkrajcikh napsal:

   Vánoce jsou krásné svátky. Těším se, až přijde Vánoční čas. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *