Pokud uvažujete jak zrekonstruovat koupelnu, tak nejste sami.

I my o tom přemýšleli, dlaždičky už nebyly moderní a také zašlé, ale hlavně jsme se zaměřili, zda necháme vanu, či udělat sprchový kout.

Jasně, že vana je určitě lepší a poskytuje určitý komfort, také sušák nad vanou byl velmi praktický. Oboje má své klady i zápory. Vzhledem k tomu, že jsme již staršího věku a vana začala dělat potíže v tom smyslu, že jsme z vany vstávali již těžko, dohoda s manželem byla jistá.

Vyhrál sprchový kout
sprchovy-koutMožná stačil jen sprchový závěs, ale lézt do vany začal také být problém.

Sprchový kout je hygieničtější než vana a také se ušetří spousta vody. Vybírali jsme dlouho, chtěli jsme větší a zaoblený.

Standart je zaoblený čtverec o straně 80 nebo 90 cm. Také je důležitá výška vaničky, lepší je pro nás nižší okraj s 2 cm.

Rekonstrukce netrvala zas až tak dlouho, delší bylo rozhodování o ní. Vyřešil se i problém v sušení prádla, mám skládací sušák, který mohu nechat buď v koupelně, nebo v chodbě.

Většinou do druhého dne prádlo uschne, a když potřebuji vyprat košile či kalhoty, pověsím ramínka přímo na sprcháč.

sprchove-sedatkoNechali jsme si udělat takovou malou vychytávku, kterou opravdu doporučuji při stavbě sprcháče. Místo sedátka, které je samo o sobě drahé a má určitou nosnost, jsme si nechali sedátko tzv. vyzdít. My se nemusíme bát si sednout a také se tím sprchový kout výrazně zvětšil. Ještě bych chtěla podotknout, že sprchové gely obsahují látky, které mohou pokožku vysušovat, tak je používáme pouze každé druhé sprchování. Jinak úplně stačí voda, tedy pokud člověk není vyloženě špinavý.

Dočetla jsem se, že prý stačí se sprchovat 2x týdně, že se tím zlepší kvalita pokožky, že zmizí i ekzémy. Tím tedy netrpíme a sprchujeme se každý den, jedná se o chvilku a člověk se hned lépe cítí.

Jak je to u vás, preferujete vanu nebo sprcháč

Když je člověk mladý, tak nad tím vůbec neuvažuje, nemá proč. S věkem ale víc přemýšlí a když to prostě nejde, spokojí se i se sprcháčem. My jsme tedy vybrali to nejlepší pro nás. Máme ruční i hlavovou sprchu, ta je i barevná. Když jsou u nás holky, tak se tu taky rády sprchují.

Nikdy jsme neměli rádi dlouhé ležení v horké vodě a někomu by třeba chyběla, ale my jsme spokojeni.

30 komentářů u „Vana nebo sprchový kout?“

 1. lgku990 napsal:

  Já mám osobně raději sprchový kout, samozřejmě, že vana je výborná věc pro odpočinek a uvolnění, ale já se zrovna dvakrát nemusím rochnit ve vaně.

 2. Jana napsal:

  Do nového si chceme nechat udělat vanu.. Jen se nemůžeme rozhodnout jakou, koupelnička bude malá.. Ale každopádně vanu, sice se pořád sprchuju, ale aspoň 1, 2x si udělám relax s vanou plnou pěny.. 🙂 A prďolka se taky rád rochní, je to vodní tvoreček, má to v rodině. 🙂 Sprchový kout možná.. na stará kolena.. 🙂

 3. veruska napsal:

  My jsme to měli na střídačku. Nejdříve vanu, v novém bytě sprcháč a teď máme zase vanu. Já do ni vlezu a stejně se jenom sprchuji.
  Máme doma moji maminku a kvůli její artroze budeme příští rok dělat sprchový kout, protože do vany už ji těžko dostávám.
  Když jsem byla mladší, tak jsem si napustila hodně vody a pak jsem v ní relaxovala. Teď už ne.

 4. bobi napsal:

  vana…opravdu výborná na relax a na různé využití,jak píše babička11 výše…a sprchový kout taky má nějaké výhody…my máme oboje,jsme spokojeni…a ten nápad s tím sedátkem nemá fakt chybu,budu též nad tím uvažovat,chtěla bych ji taky mít…ještě že žijí fištusové…

 5. Rojak napsal:

  Když je velká koupelna, je lepší vana. Na úsporu za vodu se v ní dá také osprchovat.

 6. Ivona napsal:

  Protože mám šikovného manžela, tak při stavbě domu, myslel už i na dobu pozdější. Protože máme dvě velké koupelny, je v každé rohová vana a bezbariérový sprchový kout. Takže až to holt nepůjde, doufám, že to bude trvat ještě dlouho, bude v provozu více sprcháč. Ležet ve vaně nevydržím, takže se více méně sprchuji i v ní.

 7. Odalv napsal:

  Vaňa je super keď má človek dostatok času a pohodičku, inak (hlavne ráno) sprcha, aj vo vani.

 8. babka napsal:

  Jak napsala anddy a další – v mladších letech na 100% vana, teď s přibývajícími roky a různými zdravotními neduhy už (chtě nechtě) vede sprchový kout.

 9. pavlina69 napsal:

  Vana je vana,ale stejně se víceméně v ní sprchuji.

 10. Kavon napsal:

  Ja používam stále vaňu, ale ani sprchový kút nie je zlý.

 11. anddy napsal:

  Vždycky jsem si myslela, že bez ležení ve vaně plné pěny bych snad ani neusla…a litovala lidi, kteři měli jen sprchový kout,,,čas ale běží, jsou tu problémy se zádama a protože mám strach, že bych se z vany nezvedla, už několik roků se stejně jenom sprchuji…jak píše bobalka, taky mi dělá problém vysoký okraj, tak se opřu o pračku a váhu přenesu na ruce-akorát mě asi před měsícem začalo bolet rameno a napadlo mě, jak by to asi dopadlo, kdyby mi v tý ruce louplo a já se poroučela k zemi…no asi by mi odpadlo lezení do vany na hohně dlouho….:)) Zrovna nedávno jsme o tom s manželem mluvili, že o tom sprcháči budem uvažovat-po přečtení aprohlídnutí fotek jsem už rozhodnuta….

 12. vita1980 napsal:

  hlasuji pro vanu, prostě miluji ten relax – naložený ve vaně a meditace. Tomu se žádné rychlé šup-šup ve sprcháči nevyrovná. Má to samozřejmě i svá negativa – vyšší spotřeba vody, ale za každé potěšení se platí.

 13. papadopulos napsal:

  já myslím, že vana je dobrá pro relaxaci, zvlášť když je s vířivkami. Sprchový kout je vhodnější pro hygienu.

 14. MadameBijou napsal:

  Já se dřív moc ráda koupala ve vaně. Postupem času mě to však přestalo bavit tam dlouho jen tak ležet a navíc na koleji jsem žádnou vanu neměla, tak jsem od ní odvykla. Mám doma sprcháč i vanu. Nakonec jsem to dala dohromady tak, že se sprchuju ve vaně. 🙂

 15. blondynka napsal:

  Zdravím vás a můj názor je ten, velmi ráda ležím ve vaně, když je mi zima, zahřeje mě. Když jsem unavená, probere mě. Sprchuji se v práci, tam je sprcha a fakt super, že se mohu spocená v práci umýt. Sprchový gel používám pokaždé když se myji a to je tak 2x denně a nedokáži si však představit, mýt se jen 2x do týdne.

 16. blaju napsal:

  Každý si to udělá jak mu to vyhovuje, my jsme minulý rok dělali rekonstrukci a máme vanu i sprchový kout, a jsme doma spokojeni všichni.

 17. bobalka napsal:

  Vždycky jsem milovala dlouhé koupele ve vaně, s knížkou a rádiem, takový můj tichý soukromý relax, ale teď máte naprostou pravdu, jsem starší, navíc invalidní a z vany se dostat je někdy problém. Sprchový kout by se hodil, denně lezu do vany se osprchovat a přes vysoký okraj vany mi to dělá problém. Ještě, že mám sílu v rukách, opřu se o pračku a jsem tam. Třeba se někdy na sprchový kout zmůžem. Ten schůdek je moc dobrá vychytávka.

 18. babicka11 napsal:

  Vana je dobrá také na využití praní ovoce a zeleniny na zavařování, namáčení prádla, taky na urychlené umytí hlavy – člověk se nemusí hned celý namočit do sprchy, sušení prádla nad vanou, vana se hodí i pro živého kapra na Vánoce, na sprchování květin…

 19. matylda napsal:

  Miluji naložení se v horké vodě ve vaně. Zatím to jde bez problémů. Ale já mám v koupelně i sprchový kout, takže každodenní hygiena se odehrává v něm. Sprchový gel taky nepožívám pokaždé, ale podle potřeby. V létě ve vedrech jsem se sprchovala i dvakrát denně – byla bych jako sušená švestka 🙂

 20. Benula napsal:

  Dobře jste to vyřešili, když je člověk mladý, uvažuje jinak. My máme dost místa tak máme vanu i sprch. kout,ale jak léta přibývají, tím meně se koupeme ve vaně, protože se z ní hůře dostáváme a tak ji téměř nevyužíváme a přemýšlím co s tím nevyužitým prostorem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *