Blíží se svátek Valentýn, slavený i odsuzovaný

Svátek Svatého Valentýna slavíme 14. února.

Co to datum znamená?

Pravidelný datum není, vždy se odvíjí jen od data velikonočních svátků. Připadá ale vždycky na 46 den před velikonoční nedělí a půst se má dodržovat alespoň první den.
Popelec je to, kdy se při přijímání u mše svaté označuje křížkem na čelo, kdy je vyřčeno „pamatuj, prach jsi a v prach se obrátíš“.

Ale vraťme se k Valentýnu, jde o svátek lásky a zamilovaných.

Pokud přeložíme slovo valens, pocházející z italštiny, znamená to zdravý a silný. Jmenoval se tak kněz, který oddával mladé lidi i přes zákaz císaře a byl za to popraven 14. února 269. Claudius II. potřeboval mladé hochy, aby za něho ve válkách bojovali a ne, aby seděli doma, a věnovali se svým manželkám.

Zkuste strávit tento den se svým partnerem, nemusíte ani kupovat drahé dárky, i dobrá čokoláda a květina potěší, i když jsou obchody plné srdíček a různých, i kýčovitých dárečků.

Můžete zajet do Benátek, kde si užijete slavný karneval originálních masek s projížďkou na gondolách.  Mnozí z nás si ale ponechají oslavu lásky na 1. květen – Valentýn se u nás ještě nezabydlel.

Svátek Valentýn pochází ze Spojených států, kde si na tento den potrpí.

Lidé slaví lásku a zdobí si svá obydlí různými dekoracemi.

Svátek zamilovaných v Číně se traduje 7. 7. lunárního kalendáře.

Na Arabském poloostrově – v Emirátech, Kuvajtu, Ománu, Iráku je tento svátek odsuzován ohledně nemanželských vztahů a obchody, které nabízejí srdce a různé valentýnky jsou rabovány.

V Anglii mají za symbol Valentýna holubici jako znak věrnosti.
Ve Skotsku se koná festival, kdy si mladí lidé losují partnera, s kterým pak protančí celou noc.
V Japonsku zase dávají dárečky jen ženy mužům a ti zas oplácí dárky ženám, přesně za měsíc.

Hezká pranostika na sv. Valentýna

 • svatý Valentýnek je jara tatínek
 • na sv. Valentýna zamrzne i kolo mlýna

Nezáleží na tom, zda jste odpůrci či zastánci oslav tohoto dne, vnímejte život i přírodu a těšte se na jaro, protože dny se prodlužují a jaro tu bude co nevidět.

15 komentářů: „Blíží se svátek Valentýn, slavený i odsuzovaný

 • 17.1.2018 (18:17)
  Permalink

  Tak si představte, že ten můj chlap na mě vyrukoval, co prý mu dám k Valentýnu. Dělá si ze mě srandičky, protože to nedržíme, ale dáreček by bral a to nemusí být ani žádný svátek.

  Reagovat
  • 3.2.2018 (22:39)
   Permalink

   Ti chlapi jsou snad všichni stejní. To je jako na Vánoce – nikdy nic nechce – a to by koukal, kdyby tam nic neměl :-)…. a jako první to má hned všechno uklizený, hhi

   Reagovat
 • 16.1.2018 (11:45)
  Permalink

  Také se říká na svatého dyndy:)))), článek pěkný, jako vždy poučný, děkuji za info, dozvěděl jsem se mnoho věcí.:)))))))))

  Reagovat
 • 16.1.2018 (7:39)
  Permalink

  Můj tchán vždycky říkal, že si klidně dají s babi panáka pro zdraví i bez oslavy a když už chtějí slavit, že se důvod vždy najde :-). A byl tu do 92 let :-). Taky preferujeme naše svátky a ne cizí ….

  Reagovat
 • 15.1.2018 (20:38)
  Permalink

  Valenýn neslavímmyslím si že lidi když se maji opravdu rádi tak si to mají projevovat celý rok a ne jeden den v roce když je to v kalendáři.

  Reagovat
 • 15.1.2018 (19:53)
  Permalink

  Svátek Valentýn pochází z USA, tak proč se slaví u nás, samozřejmě je to zase o penězích, my to taky neslavíme.

  Reagovat
 • 15.1.2018 (17:47)
  Permalink

  Valentýna neslavíme, ale pro mladé je to krásný svátek

  Reagovat
 • 15.1.2018 (16:05)
  Permalink

  Já to cítím tak, že u nás je květen měsícem zamilovaných. V květnu je to takové pěkné, jak všechno kvete a voní. Už se těším!!!

  Reagovat
 • 15.1.2018 (13:17)
  Permalink

  Valentýn u nás neslavíme – jak už to tu psali přede mnou – 1. máj s pusou pod rozkvetlou třešní. 🙂

  Reagovat
 • 15.1.2018 (9:45)
  Permalink

  Valentýn se u nás začal slavit až později a já nic takového neslavím. Až bude jaro, tak už bude dobře a začne nějaká ta větší fyzická aktivita. V zimě to trochu zanedbávám a tak se už těším.

  Reagovat
 • 15.1.2018 (2:47)
  Permalink

  Těším se na jaro a probouzející se přírodu,Svátek zamilovaných přeji všem ostatním.

  Reagovat
 • 14.1.2018 (23:01)
  Permalink

  Valentýn je podle mě svátek pro mladé a jsem ráda, že si ho užívají. U nás je spíše 1. máj, kdy muž by měl políbit svou drahou pod rozkvetlou třešní, aby ve zdraví a kráse dožila další rok. Vzpomínám z úsměvem na dobu, kdy jsme z čarodějnických ohňů, utíkali pod rozkvetlou třešeň a políbili se. Dnes už nám to utíkání moc nejde a tak manžel vždycky přiveze ze zahrady malou větvičku třešně a dáme si pusu. Je to taková milá tradice. Celý den se pak usmívám, kdykoliv se podívám na větvičku ve váze. 😀

  Reagovat
 • 14.1.2018 (22:00)
  Permalink

  Valentýna taky moc nemusím, ale mladým ho přeji. Já mám raději 1. máj, ten je mé generaci bližší 🙂

  Reagovat
 • 14.1.2018 (18:41)
  Permalink

  Valentýna neslavíme, ale mladým párům ho přeji.U nás slavíme 10.2., kdy má můj muž narozeniny. Na jaro se strašně těším, i když nevím, jestli ještě není moc brzy.

  Reagovat
 • 14.1.2018 (18:13)
  Permalink

  Nikdy jsem Valentáýna nijak neoslavovala. Ale letos mám z něj radost, protože se mi zamilovala dcera. A já jsem za to ráda.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *