Druhým měsícem roku a zároveň nejkratším, je únor.

Začátek února bývá obvykle ještě se sněhem a mrazem, konec měsíce začne pomalu probouzet zahrady a se sluncem a tajícím sněhem se budou prodírat první poslové jara. Když je dost slunce, začínají se prodírat ven sněženky, krokusy, jehnědy na břízách, kočičky na jívách a nařezané první větvičky zlatého deště v teple domova rychle rozkvetou. Brzo nastane čas začít myslet na jarní práce na zahradě.

Ovocné stromy i okrasné dřeviny potřebují zkrátit dlouhé výhony, popřípadě proklestit. Abychom se zbavili škůdců, kteří přečkali zimu v kůře stromů, opláchneme je postřikem ještě dříve, než nasadí nové listy a pupeny.

Na záhony ještě nic vysévat nebudeme, venku je ještě zima, ale v bytě na předpěstování je čas tak akorát. Již v první polovině měsíce bychom měli vysévat z letniček třeba petúnie, hledíky a předpěstovat si salát, celer, brokolici, petrželku, majoránku, rajčata a papriky. My si takhle sami už několik let předpěstováváme právě rajčata a papriky. Máme je na okenním parapetu až do výsadby na záhon. Kolikrát rajčata takto dorostou skoro do půl metru. Je dobré tato semena napřed ponořit do vody o teplotě nejméně 16 °C, protože jsou to teplomilná semena a nejméně každý den vodu vyměnit. Jako výsevní substrát je nejvhodnější perlit, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev nelze přelít, přemokření je totiž hlavní příčinou neúspěchu při předpěstování. Mladé rostliny musíme přesadit po 14 dnech do sadbovačů, nebo stačí kelímky od jogurtů.
Také jednou týdně přihnojujeme Kristalonem Start. Na záhon vysazujeme v polovině května, až po ledových mužích (Pankrác, Servác, Bonifác – období mezi 12.-14. květnem), kdy podle pranostiky jsou poslední jarní mrazíky.

14. února také můžeme oslavit Den sv. Valentýna.

Valentýn je označován jako svátek lásky a zamilovaných. Tento den si partneři předávají dárky, květiny a sladkosti nejčastěji ve tvaru srdíčka.

Legenda praví, že se tento svátek slaví na počest kněze Valentina, který žil ve 3. století, a dle historických zdrojů měl i léčitelské schopnosti.

Údajně tajně oddával zamilované páry, kterým ve sňatku bylo bráněno. Císař Markus Aurelius Claudius, zvaný Germanicus * tehdy zrušil manželství, poněvadž nechtěl, aby muži zůstávali doma u svých žen a odešli raději bojovat za svého císaře. Kněz tak činil za jeho zády, a když se toto provalilo, byl zatčen a 14. 2. 269 popraven. Proto se na jeho počest tento den oslavuje jako svátek zamilovaných. Kořeny těchto oslav sahají do dávné minulosti a již v antickém Římě se tento den oslavovala bohyně Juno, ochránkyně rodiny a pastýřský bůh Lupercus, ochránce stáda před vlky.

Ti existovali už v pohanské mytologii a ženy už tenkrát ten den dostávaly květiny. Rozhodně tedy nejde o žádný nový nápad moderní doby.

Nové únorové tradice  byla obnovena v roce 1907 v podobě valentýnských přání, výrazněji se rozšířila až po roce 1989. V posledních letech vznikla i nová tradice tzv. valentýnských poutí, které nás zavedou na pražský Vyšehrad. V tamější bazilice jsou uchovávány ostatky sv. Valentina, a 14. února bývají vystaveny pro veřejnost.

Od té doby se však svátek stává spíše komerčním svátkem, kdy ze svátku svatého Valentýna mají profit více obchodníci, než sami zamilovaní.

* Germanicus překladem Germánský, bylo udělováno jako čestné příjmení římským vojevůdcům, kteří s úspěchem bojovali proti Germánům.

29 komentářů u „Měsíc Únor“

  1. irinkamil napsal:

    Všichni zahrádkáři mají můj velký obdiv, protože mně cokoliv a kdekoliv nevzejde, ale zajde. Vyseju kytičky nebo zeleninu a kromě plevele, kterému se daří přímo báječně, mi nevyroste vůbec nic. Začala jsem tedy pěstovat bylinky a pažitku v malých květináčcích doma na parapetu. Tam to samé, sice vzešlo to správné osivo, ale vzápětí začalo osychat až uschlo úplně. Poslední květináček jsem šoupla na parapet za okno, tedy ven. Kupodivu semínka pažitky vzešla a dočkala jsem se i první “sklizně”. Pak přišla zima a já si říkala, to mi asi zmrzne, ale nechala jsem ji tam, jako kdyby byla v záhonku. Jaké bylo moje překvapení, když s prvním sluníčkem se ve zdánlivě suchém květináčku objevily nové silné a krásně zelené výhonky pažitky. To je můj snad největší zahrádkářský úspěch, asi proto mám tak velkou úctu k pravým zahrádkářům. Také jsem se chystala k přesazení muškátů, nestihla jsem to, protože začaly kvést o hodně dřív, než vloni.
    Svátek svatého Valentýna jsme snad nikdy neslavili, zdá se mi stále víc zaměřený vysloveně na komerci. Co se v několika týdnech před ním objeví za různé smysly i nesmysly se symboly srdce za výlohami obchodů či na stáncích trhovců, to je až nechutné. Radši jsme slavili naše malá výročí, první rande, pusa, víkend, svatba, dítě atd., to už je na každém, který den jim udělal radost a stojí za oslavičku. Někdy stačí třeba jen uzdravení po těžké nemoci či nový byt nebo autíčko po velkém šetření.

  2. Jana napsal:

    Už aby bylo jaro.. Papriky a chilli už se mi pomalu derou na svět na okně, tak aby mohly brzo do záhonku.. 🙂

  3. devilscat napsal:

    my už máme taky předpěstovávané papriky, na rajčata je ještě brzy….. jen tedy neužíváme tolik chemie…. a co se týká Valentýna, mrzí mě, že je to opravdu více svátek pro obchodníky než samotné zamilované, já preferuji ten náš, český, 1. máj 🙂

  4. babicka11 napsal:

    I v mrazu sněženky už vystrkují lístečky, sníh skoro žádný, i když teď zrovna poletuje lehký poprašek. Mráz je dobrý pro holky, ta větší už má brusle a tak to zkouší na bazénu, ta mladší, když to viděla, tak je chce taky :-). Naštěstí nejsou nemocné, tak si mohou u nás zimy užívat. Rodiče ale trápí rýma, kašel …snad jim to brzy odezní.

  5. Evik napsal:

    To je šílený jak to letí a zase sadit semínka =)
    A sv. Valentyna moc neřeším máme hezčí svátky

  6. evca napsal:

    ted bude unor a je tu pořád pěkná zima no rostlinkám se ven ze země moc necce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *