Uhlí je dnes většinou zatracovaným palivem, ale pravdou je, že problém není v surovině na topení, ale v neekologických a nesprávných kamnech, ve kterých uhlí spalujeme, a v tom, že vlastně neumíme topit. Neznalost topení přitom není pouze problémem rekreačních topičů, ale mnohdy i těch zkušených. Nejekologičtějším uhlím jsou dnes uhelné brikety. Víte, jak s nimi topit efektivně a ekologicky?

Co vlastně jsou uhelné brikety?

Uhelné brikety vznikají lisováním mletého hnědého uhlí nejvyšší kvality. Lisování je pod vysokým tlakem, díky čemuž vzniká kompaktní briketa. Ta je ideálně suchá, odsířená, pouze s minimálním zbytkovým množstvím neekologické síry.

TIP: V kvalitě uhelných briket je samozřejmě rozdíl. Na našem trhu jsou dnes nejuznávanější německé uhelné brikety REKORD a UNION (dříve Heizprofi). Prodává je OPTIMTOP, a to s dopravou zdarma po celé České republice.

Pro topení uhelnými briketami potřebujeme správná kamna

Abychom mohli v našich kamnech, kotli, nebo krbových kamnech topit uhelnými briketami, musí být určena pro topení palivem s výhřevností až 19,8 MJ/kg. Je to sice méně než černé uhlí, antracit či koks (28 MJ/kg), avšak více než hnědé uhlí (12,5 MJ/kg) i suchá dřevní kulatina (17 MJ/kg). Kamna musí mít rovněž dostatečný přívod spodního vzduchu. Pouze tak dochází k dobrému hoření a spalování, bez zadýmení topeniště. Jde o kamna s roštem a velkým popelníkem. Kamna potřebují též regulaci přívodu vzduchu.

Uhelné brikety jsou ideální pro kombinaci topení se dřevem

Topení uhelnými briketami preferují ti, kdo mají pro topení suché dřevo, ale současně hledají alternativu pro delší hoření v kamnech bez obsluhy. V rodinném domě i na chalupě je tak možné topit během dne primárně dřevem, na noc pak vložit pár uhelných briket pro delší topení.

Uhelnými briketami však lze samozřejmě topit i během celého dne. Zjednodušuje to obsluhu topení. Vždy je však důležité uhelné brikety přikládat až na vytvořené uhlíky z dřevní hmoty. V praxi to znamená roztopit kamna dřevem (to zapálíme klasicky pomocí třísek nebo podpalovačem), a až následně na dostatečné uhlíkové lože přikládat uhelné brikety. V rámci fáze rozhoření je nutné přivádět dostatek vzduchu do topeniště. To děláme při každém přiložení uhelné brikety.

2 komentáře u „Uhelné brikety jsou v kurzu – umíte s nimi ale správně zatopit?“

  1. babicka11 napsal:

    U nás máme už asi 40 let horkovod, tak stačí otočit kohoutem a žádné starosti …, ale dřív jsme taky topili nejraději briketami.

  2. Rojak napsal:

    Tak uhlím, nebo briketami už netopíme roky, ale když jsme topili, tak jsem nikdy neměl problém rozdělat oheň a zatopit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *