Zámek Konopiště, místo na výlet s rodinou

Bylo to sídlo arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželky, hraběnky Žofie Chotkové, kdy si letos připomínáme 150 let od jejího narození.

Tento krásný zámek, původně jako gotický hrad byl založen ve 13. století biskupem Tobiášem z Benešova, následovali páni ze Šternberka, rodina Hodějovských z Hodějova, také Albrecht z Valdštejna, Pavel Michna z Vacínova, Vrtbové z Vrtby, také Lobkovicové. Zámek nakonec koupil František Ferdinand d´Este. Nyní je majetkem našeho státu.
Ferdinand nechal vybudovat Růžové skleníky místo původní barokní zahrady, kde pěstoval vzácné rostliny, palmy, orchideje a také žluté růže, které milovala jeho manželka hraběnka Žofie. Žluté růže se dodnes ve sklenících pěstují.

Za války se na Konopišti usídlili nacisté a v roce 1945 byl zámek opět zpřístupněn. A co skrývá tento zámek? Skoro všechno je zachováno v podobě, jako při životě arcivévody Ferdinanda.

Při prohlídce zámku lze vidět nejen reprezentační pokoje, které jsou vybaveny krásným dobovým nábytkem, uměleckými sbírkami a porcelánem, ale i sbírku loveckých trofejí zvěře, neboť následník trůnu velmi miloval hony.

Státní zámek Konopiště

Budete procházet chodbou, kde je k vidění více než 800 kusů trofejí, pokračovat budete do Parůžkového pokoje, kuřáckého salonu a do Střelnice. Ta je opravdu velmi zajímavá a není nikde jinde k vidění, než zde na zámku. Ferdinand byl náruživý střelec, proto ji nechal postavit roku 1900, místo konírny na nádvoří. Střelnice je složena z více částí, má automatické pohyblivé terče, které hlásí zásah, jak pro střílení, tak i kuželníku.

Ubytování na zámku

Podíváme se na jižní terasu, kde se konají výstavy k výročním událostem, a zavítáme do nádherného parku, kde rostou i různé exotické druhy dřevin, a potkáváme mnoho soch, které park zkrášlují.

Posedíme v Růžové zahradě s jezírky, uvidíme rybník a projdeme se Křížovou cestou. Potěšíme se uměleckým dílem s tématem sv. Jiří ve Svatojiřském muzeu a navštívíme i pozoruhodný, nově zrekonstruovaný korkový pavilon, kterému hrozilo zřícení.

Zámek Konopiště má také jednu zvláštnost. Chovají tam totiž medvěda.
V zámeckém příkopu před vstupní branou žije vzácný medvěd ušatý, který je mezi návštěvníky hodně oblíben.

Konopišťský státní zámek byl s naším největším krajinářským parkem vyhlášen v roce 2002 vyhlášen národní kulturní památkou.
Pokud si chcete zámek prohlédnout v klidu, včetně dalších památek v okolí zámku Konopiště, podívejte se na ubytování na zámku .

12 komentářů u „Státní zámek Konopiště – tip na výlet“

 1. matylda napsal:

  Kdysi hodně dávno jsem ho také navštívila. Ale opravdu už je to hodně let 🙂

 2. radek napsal:

  Z Opavy je to sice daleko, ale třeba se vydáte směrem na Prahu a pak se můžete na zámek Konopiště podívat. Díval jsem se do vašeho okolí a našel hodně jiných ubytování na zámku. Mrkněte na https://www.zameckehotely.cz/zamky-a-hrady-v-moravskoslezskem-kraji/, možná tam najdete inspiraci.

 3. Evik napsal:

  Z Opavy hodně daleko

 4. polivkovamaruska napsal:

  Konopiště jsem viděla a je moc krásný. Doporučuji.

 5. lgku990 napsal:

  Na Konopišti jsem taky ještě nebyl, mám to trochu z ruky, ale dá se to, určitě se tam zajedu podívat.

 6. pskrob napsal:

  moc daleko

 7. bobalka napsal:

  To už je let, co jsem tam nebyla. Teď už se tam nedostanu, je to daleko.

 8. veruska napsal:

  Na Konopišti jsem byla. Je to tam nádherné. Také v zahradách byli pávi. Kdo ví, jestli tam ještě jsou. Já tam totiž byla asi před 25 lety.

 9. matylda napsal:

  Když od nás je to hodně daleko, škoda

 10. babicka11 napsal:

  Na zámku Konopiště jsem byla, prošla jsem i Loveckou chodbou, kde mimo přes 800 trofejí, je ve vitrínách asi 3500 jeleních zubů, což svědčí o velké vášni Františka Ferdinanda d´Este k lovu. Všechny zámky jsou krásné a majitelé byli bohatí, ale také díky obyčejnému lidu, kteří napřed museli “robotovat” na panském tři dny a teprve potom na svém políčku, odevzdávat šlechtě 10% výdělku, třeba i svou desátou slepici, atd…..

 11. Rojak napsal:

  Jak jsem ještě bydlel v Praze, tak jsem na Konopišti byl, ale na zámek jsem se nepodíval. Škoda.

 12. babka napsal:

  Na Konopišti, stejně jako na mnoha jiných zámcích a hradech, jsem ještě nebyla. Je to svým způsobem ostuda, kterou se pokusím napravit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *