Chybí vám v létě běžkování?

Nechcete vypadnout z formy a zatrénovat si i v letních měsících bez toho, že byste jeli lyžovat na ledovec? Potom si můžete jako tréninkový doplněk pořídit kolečkové lyže. Základní vybavení je stejné jako na klasické běžecké lyže, budete potřebovat kolečkové lyže, hole můžete mít stejné jako v zimě, je dobré ale vyměnit hroty holí za některé vhodné na asfalt, rovněž boty můžete použít stejné jako na běžky.

Budete-li vybírat kolečkové lyže, myslete na to, jakým stylem budete lyžovat. Na klasiku jsou určené jiné kolečkové lyže než na bruslení.

 Kolečkové lyže na klasiku jsou o něco delší a mají menší kolečka

Kolečka jsou gumová, vyrábí se v několika tvrdostech, čím tvrdší kolečka jsou, tím jedou rychleji. Lyže jsou vyrobené nejčastěji z hliníku nebo vrstvené konstrukce, celohliníkové lyže z jednoho kusu se potom používají na závody. Většina kolečkových lyží nemá brzdy, takže při jízdě je třeba počítat s tím, že brzdit budete do protikopce nebo na rovině.

Nejnovější modely lyží využívají systém dálkově ovládaných hydraulických brzd, ovšem tyto lyže potom stojí od 15 000 výš, což už není pro každého.

Na kolečkových lyžích samozřejmě můžete jezdit po silnici, je to však poměrně nebezpečné, obzvlášť vzhledem ke stavu českých silnic, proto se doporučuje jezdit po vyhrazených trasách.

Využít můžete například cyklostezky, nebo se na portálu pro běžecké lyžování Bezky.net inspirujte a podívejte se, kde najdete trasy pro kolečkové lyže.

Nejvíce se jich nachází v Libereckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. Na své si ale přijdou i kolečkoví lyžaři v Karlovarském kraji, na Vysočině nebo v okolí Olomouce.

Chcete-li se vydat na sportovní dovolenou, určitě si předem zjistěte předpověď počasí, abyste nebyli zklamaní v případě, že by nevyšlo úplně podle vašich představ.

Informace o aktuálním stavu počasí také můžete získat z on-line streamů webkamer v dané lokalitě.

3 komentáře u „Trénujeme na kolečkových lyžích“

  1. babicka11 napsal:

    U nás nikdo na lyžování není, ani na kolečkových bruslích. Vloni začala jezdit Terezka na klasických lyžích, zaplatili jí asi 6x instruktora a pak jezdila s tátou, který kdysi lyžoval a tvrdí, že se to nezapomíná, jako třeba jízda na kole. Tak určitě zas v zimě na lyže pojedou.

  2. Rojak napsal:

    Na lyžování v poslední době moc nejsem a na kolečkových lyžích jsem nikoho v létě jezdit neviděl. Nejraději si zajedu na kole. To mi jako sportovní aktivita úplně vystačí.

  3. lgku990 napsal:

    Já jsem na kolečkových lyžích nikdy nejel, možná škoda, ale je to určitě báječné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *