Žijeme v době chytrých telefonů a tabletů a u počítače trávíme stále méně času.

Doba se zrychluje a komunikace mimo internet je stále méně. Jsou však věci, které online nevyřešíte. Jde například o tisk. I když se frekvence používání tiskáren v domácnostech a kancelářích zmenšuje, stále se bez tisku neobejdeme.

Chcete jít na koncert, do kina, na výstavu a vstupenku jste kupovali online?

Pak často narazíte na nutnost přinést lístek vytištěný ke kontrole. A co nejrůznější smlouvy? Pokud zrovna nedisponujete elektronickým podpisem, jejich zplatnění pro vás znamená dokumenty vytisknout, podepsat, oskenovat nebo vyfotit a odeslat zpět.

Kolikrát se vám ale stalo, že jste byli “rozlítaní”, neměli u sebe počítač a chtěli si něco vytisknout?

Představa dojít k počítači, zapnout ho, dostat se do e-mailu a dát něco tisknout vás odradila natolik, že jste celý proces odložili na později. Nevěste hlavy – existuje snadné řešení. Je jím tisk z mobilních telefonů.

Mobilní tisk stále častěji využívají nejen jednotlivci, ale i firmy. Nastavení je snadné a navíc k němu nepotřebujete žádnou speciální tiskárnu. Bohatě postačí inkoustová tiskárna na cartridge nebo laserová tiskárna na tonery.

Kompatibilní cartridge s Canon

Zařízení pro mobilní tisk

Poptávka po mobilním tisku roste. Přední světové společnosti, jakými jsou například Canon, Lexmark, Brother, Samsung, Dell a další, uvádějí každoročně na trh tiskárny, které tisk z mobilních zařízení (mobily i tablety) zvládají levou zadní. Dokonce už je jedno, zdali vlastníte mobil s Androidem nebo operačním systémem iOS. Schopnost tiskárny zvládnout i mobilní tisk je většinou uveden ve vlastnostech dané “mašinky”. Při výběru vhodné tiskárny však koukejte i na další parametry.

Co byste měli zvážit

 1. Tiskárna nebo multifunkční zařízení – oceníte kromě samotného tisku i funkce jako skenování či kopírování?
 2. Barevný nebo černobílý tisk – jaký typ dokumentu budete tisknout. Půjde o fotky pro babičku, nebo klientské smlouvy?
 3. Jak často budu tisknout – plánujte tiskárnu využívat každý den, nebo půjde spíše o příležitostný tisk?
 4. Inkoustová nebo laserová tiskárna – kupujete tiskárnu domů, nebo do kanceláře?
 5. Originální nebo kompatibilní náplň – chcete prvotřídní kvalitu, nebo drobné nedostatky zvládnete?

Pokud si výběrem nejste jisti stavte se za odborníky, kteří vám s výběrem tiskárny i vhodné náplně pomohou. Zastavte se například na prodejnu tonerů v Praze nebo Plzni.

Co když nemám vhodné zařízení

Telefon ve vaší kapse funkce tisku nepodporuje? Nevadí. Je tu „plán B“. Hledejte aplikace od nezávislých vývojářů, které ty “tovární” plně nahradí. Kam sáhnout? Nejjednodušší jsou aplikace od Google a Apple.

Zkuste Google Cloud Print

V první řadě si stáhněte internetový prohlížeč Google Chrome a rozšíření Cloud Print. Poté v aplikaci Cloud Print zpřístupněte svoji tiskárnu a bez omezení tiskněte. Pokud nevlastníte jeden z telefonů označených jako „Cloud Ready“ (tedy takový telefon, který je schopen se sám připojit na internet), je nutné mít při tisku vždy zapnutý počítač, otevřený prohlížeč Google Chrome a být na něm přihlášeni pod stejným účtem, jako na vašem mobilním zařízení.

Aplikace AirPrint od Apple je podporována mnoha tiskárnami napříč různými výrobci. Mnoho fanoušků mobilního tisku ji dokonce upřednostňuje před originálními aplikacemi, takže její vyzkoušení určitě doporučujeme. Nastavení zvládne každý. Jedinou podmínkou funkčnosti je, aby tiskárna i mobilní zařízení byly připojeny na stejné Wi-Fi síti. Pokud tedy máte například doma tiskárnu a telefon od Applu na stejné síti, bude pro vás tato aplikace ideální.

Seznam tiskáren kompatibilních s technologií AirPrint či „Cloud Ready“ snadno zjistíte na internetových stránkách Googlu a Applu.

Teď už rychlému mobilnímu tisku nic nebrání, takže směle do toho!

3 komentáře u „Tisk z mobilu – zvládnete ho taky?“

 1. babicka11 napsal:

  Nepotřebuji tisknout z mobilu, úplně mi stačí tisknout doma :-).

 2. lgku990 napsal:

  Mám multifunkční tiskárnu Samsung, zkoušel jsem už párkrát tisknout z mobilu a v pohodě.

 3. Rojak napsal:

  Myslím, že už mě na to aplikace z tiskárny upozorňovala, že můžu tisknout z mobilu, ale zatím jsem to nepotřeboval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *