Různé svátky, ale všechny se týkají našich milovaných žen.

Jako pamětník/učeň si nejvíce vzpomínám na MDŽ.

Celý rok očekávaná oslava svátku žen. Chlebíčky, kontušovka, radost uraňácké mládeže a spousta karafiátů a mýdel. Hned od rána se začalo slavit, přicházeli gratulanti, nosili kytičky a odnášeli si “po kalíšku”.
Pokud to bylo ve fabrice, kde pracovalo spoustu žen, na oběd jim zbylo hodně jídla.
Muži/strávníci již měli všeho celkem dost. Doslova.

Jako dospělejší/ syn jsem zaznamenal příchod Svátku matek.

Již se to týkalo jen našich maminek. Oslava moc velká to nebyla. Kytičky, pusa a návštěva s kávou a chlebíčky zůstala. Nejlepší na tomto dnu/ svátku bylo, když jsem pozoroval dceru, jak chystá různé malůvky, tvořila ručně figurky, srdíčka a další drobnosti. Vše pečlivě schovávala, aby pak bylo překvapení. Bylo. Tento svátek v tomto složení jsem měl a mám rád.

Jako dospělák/ partner jsem musel akceptovat šílenství kolem Valentýna.

Cizí svátek, který se zde rychle ujal a je slaven. Všude samé srdíčko. To je holt symbol svátku Valentýna. Ale je to srdíčko to pravé, co má vyjádřit a symbolizovat, co cítím ke své ženě? Myslím si, že ne. Když chci, vyjádřím svůj pocit i jindy a nepotřebuji k tomu jeden den v roce.

Proč nemají svátek muži?

Nepotřebují ho, užijí si dost při svátcích žen. Nebo ne? Je to diskriminace, zapomenutí, nebo úmysl? Nevím.

Ženy co vy na to, nechcete navrhnout svátek i pro nás?

Užijete si. Koupíte něco vhodného jako dárek. My muži uděláme chlebíčky, napečeme buchty a uvaříme dobrý oběd.

Pak společně náš svátek oslavíme.
Teď mě úplně polil pot při té představě.

Naštěstí bych vše popsané zvládl, takže jsem pro případ schválení mužského svátku připraven.

Co na to vy ženy?

Co na to vy muži?

36 komentářů u „MDŽ – Svátek matek – Valentýn = svátek žen“

 1. MadameBijou napsal:

  Tak jsem právě přišla z nákupu v Lidlu a nesu si krásnou růžičku k MDŽ, kterou mi tam dali. Moc potěšila.

 2. bobalka napsal:

  MDŽ slavíme jen tak maličkostí, svátek matek také, to příjdou i moji kluci no a Valentýn neslavím. Jak všude hlásám, že já jsem Češka a tak u nás chodí Ježíšek a svátek lásky máme 1. května. 😀

 3. matylda napsal:

  Nemám ráda organizované slavení podle kalendáře. Humbuk s kytkami a oslavné písně. Ale když si na mne děti, partner vzpomenou, je to prostě nádhera. Za muže mluvit nemůžu, ale řekla bych, že chlapi to tak cítí taky 🙂 Aspoň v mém okolí

 4. imro napsal:

  mzž i svátek matek se u nás slaví celou dobu, většinou je i nějaká taneční zábava, nebo akce v obci. Valentýna moc neslavíme, kytičku nebo čokoládu ale ženě donesu. s pusou

 5. Irisek75 napsal:

  MDŽ slavíme doma i v práci. A kytička vždy potěší.

 6. kvetinka5 napsal:

  Mdz, den matek i valentyna slavíme, třeba kytickou nebo bonbonierou.

 7. Kavon napsal:

  U nás sa oslavuje aj Deň otcov. Býva to v júni. Pamätám si to, lebo moje deti na mňa nikdy nezabudnú.

  1. radek napsal:

   a co dostáváte? kytičku, nebo flaštičku-:)

   1. Kavon napsal:

    Flaštičku a bonbonieru.

 8. Odalv napsal:

  Neviem ako v Čechách, ale na Slovensku majú otcovia (muži) sviatok – Deň otcov, ktorý sa oslavuje v júni (červnu).

 9. pskrob napsal:

  U nás se slaví i MDŽ i den matek. Valentýn moc ne. Vloni jsem poprvé dostal dáreček i na den otců

 10. pavlina69 napsal:

  říkat “mám tě rád/a” si můžeme každý den nemusíme mít k tomu žádný svátek

 11. blaju napsal:

  Valentýna neslavíme, den matek a mdž s kytičkou a čokoládkou ano.

 12. babicka11 napsal:

  MDŽ jsme slavili kdysi v práci, doma od dětí dárečky – malůvky, později i drobnosti do kuchyně, různé mísy a pamatuji i na skleničky, co jsem od dětí dostala, bylo na nich napsáno Lovu zdar 🙂 a špatně se z nich pilo, měly to hrdlo zúžené, ale i tak to bylo milé, od manžela kytku a bonbonieru. Dnes už to nijak neslavíme, ani Valentýna, na ten jsme si ještě nezvykli, ale den matek si užívám, od dětí vždy kytici, většinou orchidej a něco malého k tomu, od manžela hodně ovoce, jinak to nekupuje, ale na den matek vždycky halda pomerančů, banánů, mandarinek …. to si pak dávám ovocnou dietu 🙂

 13. coolnet napsal:

  pokud vím,tak je “den otců”

  jinak,nepotřebuji svatek na to abych si vzpomel na svou lasku/…

 14. Rojak napsal:

  Myslím si, že když má někdo někoho rád nemusí žádné takové novoty jako jsou Valentýn slavit. Neřeknu svátek MDŽ, to už je něco jiného, to už si ženy samy o sobě zaslouží.

 15. jmckvak napsal:

  Valentýn – letos poprvé řádně, i když krapet s předstihem, oslaven, trošku jsem se vyblbla s dárečkem 🙂 MDŽ jsem u nás většinou obstarávala já, chyběl doma chlap.. letos poprvé čeká den matek i mě, tak jsem zvědavá.. Manželovi letos hodlám udělat domácí den otců – ten podle strejdy googla spadá na 3. červnovou neděli, tak to bude mít i s oslavou narozenin.. a den mužů spadá na 19. listopadu.. Sice tyto poslední 2 svátky, týkající se mužské populace u nás nejsou dosud oficiální, ale už se u nás pomalu začínají slavit..Třeba je taky časem v kalendáři najdeme..

 16. vita1980 napsal:

  valentýn neslavím, na den žen se určitě patří dát blízké ženě kytičku nebo něco, co jí udělá radost. A proč není den mužů? Asi proto, že´muž si udělá radost kdykoliv se mu zachce, zajde s kámošema na pivko, na fotbal, na hokej atd. a kytku k tomu nepotřebuje.

 17. MadameBijou napsal:

  Já Valentýna neslavím, nemám s kým. 🙂 Ale na MDŽ jsem i na koleji dostala kytičku. Kluci tam byli moc fajn a rozdávali po celé naší chodbě. 🙂 Teď jsem na jiné koleji a nic takového tu není, ale hezky se na to vzpomíná.

 18. Misa1990 napsal:

  Tyto svátky slavíme všechny,vždy dostanu nějákou tu kytičku a třeba čokoládu,ke dni matek od dcerky obrázek nebo nějáký drobný výrobek co udělala. Ale na naše tatínka nezapomínáme a slavíme i den otců.

 19. eMisa napsal:

  MDŽ – Svátek matek – Valentýn
  Různé svátky, ale všechny se týkají našich milovaných žen.

  Valentýn jako svátek nijak moc neuznávám a když už, tak rozhodně nesouhlasím s tím, že by se měl týkat jen žen. Pak-li, že někdo tenhle svátek opravdu prožívá a Valentýn je svátkem zamilovaných, tak stejně, jako muži obdarovávají ženy květinami, tak i ženy by jím nějakým dárečkem měly dokázat jejich lásku.

  Jinak samozřejmě, lásku bychom si navzájem měli dokazovat po celý rok a ne jen v ten jeden den.

 20. Petulavpk napsal:

  Tak dobrá zpráva pro muže otce (nebo ženy :D), kteří to ještě nevědí, protože jejich svátek není v kalendáři jako u žen ….. Den otců – v České republice nemá velkou tradici, ale přisuzuje se neoficiálně také ke třetí neděli v červnu. Liga otevřených mužů (LOM) zavedla v roce 2007 akci, která svátek podporuje. Nese jméno Tátafest a koná se v mnoha českých městech. Jo a kdyby náhodou jste chtěli víc, tak v Německu se slaví 2x. 🙂 Ale jinak společné přípravy na slavení by byly fajn a nemusel by být ani ten svátek 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *