Tradice stavění májek  se ještě dodržuje na 1. května.

Tento zvyk se rozšířil od 16. století. Vybral se proto pěkný rovný, zdravý strom, hodně vysoký. Většinou se vybíral smrk, nebo i bříza.

Kmen se o kůry dohladka oloupal a vršek stromu byl ověnčen barevnými stuhami a někdy se ještě pod vrškem stromu vyjímal věnec zdobený chvojím a papírovými fábory.

Vztyčení máje není zase tak jednoduché, jak se zdá

Až osm statných mužů musí májku zvednout ze země, postavit a zajistit tak, aby nespadla. Zároveň se stavěním bývá i lidová veselice. Májky se stavěly buď přímo na návsi, nebo ty menší stavěli mládenci před domy svých vyvolených. Musely se hlídat, protože porazit nebo ukrást májku sousedům, znamenalo velké ponížení. I v současnosti se zřizují i hlídky, aby ji hlídaly.

Kdysi měly májky chránit obec před zlými duchy, nyní vyjadřují vládu jara a vyhlašují měsíc lásky.

Většinou se tento zvyk dodržuje dodnes na vesnicích, kde rádi dodržují tradice a obyvatelé se na tuto akci předem těší. Berou to jako bezvadnou šanci na společnou zábavu.
První máj není jen oslava stavění májky, ani svátku zamilovaných, kdy se páry políbí pod rozkvetlým stromem, ale hlavně Svátek práce, mezinárodního dělnického svátku, který se oficiálně slaví již od roku 1890 1. května.
Čtyři roky předtím proběhla celodenní demonstrace v Chicagu, bojující o osmihodinovou pracovní dobu.
Tak si ten den také pěkně užijte a vzpomeňte, co všechno tomu předcházelo, kolik lidí stávkovalo a kolik lidí přitom přišlo o život.

9 komentářů u „Stavění májky, první máj a Svátek práce“

  1. pskrob napsal:

    u nás se májka staví každý rok, pro děti jsou různý soutěže, opékají se špekáčky a tak podobně

  2. lgku990 napsal:

    Dnes je manželka v práci, tak jí pak půjdu na proti a najdeme nějakou tu rozkvetlou třešeň, i když to letos kvetlo všechno dříve, a políbím ji, aby ještě nějakou tu dobu mi vydržela a neuschla mi, co bych potom já chudák bez ní dělal, kdo by mě pak každý den sekíroval, to bych dříve uschnul já.

  3. babicka11 napsal:

    Už je to delší dobu, ale na pusu pod rozkvetlým stromem jsme napřed museli najít ten strom. Naše stromy byly už odkvetlé a v parku kousek od nás jsou stromy listnaté a šeříky, co tam jsou, byly taky už odkvetlé. Tak jsme sedli do auta a jeli na Kokořín. Tam to kvete všechno později. Měli jsme to i s nepočítaným výletem. Letos už druhý den přinesl muž kytici šeříku, tak buď do zítra vydrží, nebo přiveze novou. Myslím, že to i tak bude stačit :-)….

  4. babka napsal:

    Jsem také z města, takže stavění májky jsem na vlastní kůži nezažila ale políbení pod rozkvetlým stromem musí být! 🙂

  5. Evik napsal:

    Jelikož jsem z města tak tyhle tradice moc neznám jedině co děláme že mě přítel polibí pod rozkvetlý stromem =)

  6. matylda napsal:

    Bobalko, to byl hezký zvyk. Škoda, že zapadl 🙂

  7. bobalka napsal:

    U nás na vesnici se stavěl veliký král a pak každá svobodná dívka od 16 let dostala svojí majku přímo k baráku. Na 1. máj chodil průvod mládeže s muzikou a u každého domu s postavenou majkou zahrál písničku, při které dotyčná dívka musela zatancovat. Dostali za to nějaké pohoštění a samozřejmě něco na vypití. Večer se pak pokračovalo na májové zábavě až do rána.

  8. veruska napsal:

    Stavění májky pamatuji. Pěkně se u toho chlapi zapotili. Ale nebyla pro mě. Ale to už je hodně dávno…..

  9. Rojak napsal:

    Tato tradice se ještě také dodržuje, ale už to není jak to bývávalo. Dnes už se staví pomocí jeřábů a podobné techniky a ztrácí to na svém kouzlu. Tato tradice značí, že pokud je dívka zadaná, tak jí její chlapec(přítel) z noci 30.4. na 1.5. postaví májku u branky či vchodu a má to znamenat pro ostatní hochy, že dívka je zadaná, nebo naopak, že už dosáhla věku na vdávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *