Přemýšlíte jak zhodnotit své peníze a láká Vás stavební spoření? Ne vždy je zrovna tato varianta nejlepším řešením. Proč? Protože i přes slibované akční nabídky zdaleka nedosáhnete takového výnosu jako jinde. Stavební spořitelny se snaží čelit poklesu zájemců a ke svým produktům nabízejí různé akční nabídky, bonusy, zhodnocení přes 3% ročně, státní podporu atd. Většinou jde jen o marketingové tahy, které mají nalákat případné zájemce. Jaká je ale skutečnost a kdy se stavební spoření doopravdy vyplatí?

Je pravda, že stavební spoření stále budí důvěru zejména u starší generace, ale to je hlavně z toho důvodu, protože v předchozí době nebyly k dispozici žádné další služby, podle kterých by se dalo porovnávat nebo je využít jako konkurenci.

Stavební spoření místo na zhodnocení využijte raději pro budoucí úvěr

Jedinou výhodou pro stavební spoření je státem vyplácená podpora. Ta ale byla v posledních letech již několikrát snižována a na její získání musíte splnit několik podmínek. Ve světě financí se moc nevyplatí spoléhat se na stát. O tom už se přesvědčili i zájemci o penzijní reformu. Stavební spoření má ale i své výhody, které některým zájemcům pomohou získat potřebné finance.

Místo spoření na dobu 6 let je proto vhodnější využít již naspořenou částku a po splnění minimální doby spoření a získání dostatečného hodnotícího čísla stavební spořitelny si zažádat o řádný úvěr ze stavebního spoření. Nemáte ještě splněny všechny tři podmínky a stavební spořitelna Vám nabídla překlenovací úvěr? Otočte se a běžte pryč. Místo překlenovacího úvěru, kde platíte úroky z celé výše úvěru a k tomu si ještě spoříte do doby splnění již jmenovaných podmínek, máte k dispozici jiné varianty, kde již od začátku ve své pravidelné měsíční splátce hradíte jak svůj dluh, tak i úroky. Jde tak o jakousi obdobu hypotečního úvěru, ovšem bez zástavy na nemovitost. To se také promítne na úrokové sazbě, ale pořád ještě zaplatíte méně, než u překlenovacího úvěru.

Stavební spoření a jiné alternativy

Jak tedy získat lepší zhodnocení pro Vaše peníze? Nejdříve si rozmyslete, kolik potřebujete mít naspořeno, za jak dlouho budete peníze potřebovat a jestli nedojde k situaci, že budete potřebovat peníze ještě dříve. Podle toho se pak řeší, který produkt zvolit. Nemusí jít vždy jen o stavební spoření, ale třeba i o otevřené podílové fondy, korporátní dluhopisy atd.

Otevřené podílové fondy umožní společné nakupování dluhopisů již od 500,- Kč/měsíc. Je čistě na Vás, kolik chcete odkládat a pokud zrovna nevycházíte s penězi, nikdo je po Vás nechce jako povinnou platbu. Samozřejmě ale počítejte s nižším výnosem. To, co se za Vaše peníze nakupuje, rozhoduje tzv. investiční dotazník, podle kterého se pak volí i profil investora. Otevřené podílové fondy jsou výhodnou alternativou i pro spoření pro děti nebo na důchod.

Korporátní (Firemní) dluhopisy jsou vydávány pro získání financí pro různé firmy a podnikatelské záměry. Nakoupíte dluhopisy na určitou dobu a vždy ke konci období platnosti je pak vyplacena částka za pořízení dluhopisu a samozřejmě i zhodnocení. Na nákup dluhopisu stačí mít od několika tisíc až třeba 50.000,- na každý dluhopis. Každé dva roky si tak nakoupíte více dluhopisů a opakujete proces zhodnocení

Je potřeba si uvědomit, e jak stavební spoření, tak i korporátní dluhopisy nebo další krátkodobé produkty, podléhají placení daně z příjmu, tj. odvod 15% daně ze zhodnocení. Placení daně nepodléhá využití otevřených podílových fondů.

Je lepší spotřebitelský úvěr nebo stavební spoření?

Porovnáváte snad stavební spoření a nějaký jiný spotřebitelský úvěr s nízkým úrokem? Pak nezapomeňte na to, že pro úvěr ze stavebního spoření sice potřebujete doložit, na co peníze potřebujete, ale jelikož se jedná o úvěr pro bytové potřeby, tak si ze zaplacených úroků každý rok snížíte daňový základ a tím pádem ušetříte další peníze. Podle nových podmínek zákonů o úvěrech můžete také vkládat mimořádné splátky a navíc oproti jiným neúčelovým úvěrům Vám nehrozí, že si budete muset pro získání lepší úrokové sazby zařizovat i pojištění schopnosti splácet úvěr.

15 komentářů u „Stavební spoření není vždy jediným řešením. Máme další tipy“

  1. bobalka napsal:

    Není z čeho spořit, já počítám opravdu každou korunu, kterou dostanu do ruky a mám co dělat, abych vyšla. Stavebko nemám a mít nebudu, do zlata neinvestuji a tak si jen žiji svůj obyčejný život.

    1. Petr Pařízek napsal:

      A co děláte s tím, abyste to změnila? Hledáte možnosti kde ušetřit? Nějakou efektivní aktivitu navíc, kde můžete vydělat nějaké peníze navíc atd? Někdy stačí opravdu jen málo a situaci lze změnit.

  2. Rojak napsal:

    Měli jsme Lišku a uvidíme co si do budoucna vybereme. Na spoření, ale musí být z čeho spořit.

  3. Radost napsal:

    Stavební spoření jsem si platila déle než povinných pět let. Pak se stalo, že chtěli účet ukončit, protože byl úročen 2 procenty nebo platit vysoké čtvrtletní poplatky za vedení účtu, které ten úrok sníží Nechápu, že se mohou stále měnit původně uzavřené podmínky. Měly by platit aspoň těch 5 let.Ztratila jsem důvěru.

    1. Petr Pařízek napsal:

      Ale pokud spoříte déle, než je nastavená doba spoření, tak jste to bohužel Vy, kdo porušujete stanovené podmínky a stavební spořitelny se takto oprávněně brání ať se Vám to líbí nebo ne. Bohužel.

  4. Petulavpk napsal:

    Běžné účty, spořící ani termínované vklady nejsou výhodné, je lepší přemýšlet o jiných možnostech… Pořád stavebko se drží a penzijní taky kvůli podporám od státu, každopádně je finanční zhodnocení vyšší. Teď se zpátky investuje do zlata, diamantů, starožitnictví, podílových listů atd. A není to tak, že se musí nakupovat za miliony, ale dá spořit na šupinky zlata nebo diamanty už od nízkých částek. Teď se také hodně mluví o bitcoinech, které stále stoupají.

  5. lgku990 napsal:

    Já mám stavební spoření už nějaký rok a má pro mě více kladů, než mínusů, takže jsem spokojen, samozřejmě až na ty poplatky, které neovlivním.

  6. veruska napsal:

    Mám od stavební spořitelny úvěr. za tři roky bude chválabohu splacený.
    Když jsem si ten úvěr brala, tak to bylo nejdostupnější řešení. A asi nejlevnější.

  7. babka napsal:

    Stavebko máme všichni a abych pravdu řekla, myslela jsem si, že si tím naspořím peníze na důchod. Ohledně různých dluhopisů a podílových fondů – nevím, nevyznám se v tom. 🙁

  8. Evik napsal:

    Stavební spoření nemáme. Měl přitel ale vybral se kdyz jsme porizovali byt. A kdyz jsme se ptali ze poridime nasi dceri tak jsme jenom koukali jake tam jsou podminky. Nakonec nam bylo nabidnutu koupe zlata.
    Je toho v dnesni dobe strasne moc tak si myslim ze je moc dobre mit na tohle cloveka, ktery se v tomhle opravdu vyzna a dobre poradi!

  9. pavlina69 napsal:

    no zatím není z čeho naspořit 🙁

  10. matylda napsal:

    Svého času jsem svou polovinu po prodeji domu vložila do Podílových fondů. Zrovna šly hodně nahoru. Pak je vybrala, koupila si dům jiný – a přišla krize, peníze na fondech hodně ztratily . vybrala jsem je tehdy právě včas. Kdybych měla nyní větší částku, vložila bych je tam zase – po pečlivém výběru a srovnávání

  11. babicka11 napsal:

    Spoření mám tisícovku měsíčně a až mi skončí pětileté období, už si jiné dávat nebudu. Nejsme taky nijak nároční jak na jídlo, tak na oblečení a na nějaké výlety a dárky budeme mít vždycky.

  12. Jana napsal:

    Stavebnímu spoření už moc nevěřím. Stačil mi spořící účet. Úroky sice nejsou velké, ale aspoň někde něco málo naskočilo. Sebíkovi jsem založila dětský spořící účet, tak bude mít snad v 18 něco do začátku, pokud budu šikovná a pracovitá. Moje spoření je doma do prasátka, v bance už jen klasický účet, jinak těm institucím už prostě nevěřím 🙁

  13. devilscat napsal:

    kdysi jsem stavební spoření měla, ale tím, že neustále snižovali státní podporu a přidávali nové a nové podmínky, mě absolutně odradili…. ted momentálně mi vystačí peníze na měsíc…. no, jednou si třeba i něco naspořím, ale spíš na zážitky nebo nový notebook, moc toho k životu naštěstí nepotřebuju 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *