Tlačítkové mobily už dnes kupují jen staromilci, kteří využívají jen volání a SMS, nebo senioři, kterým dotykové mobily nevyhovují.

My ostatní kupujeme smartphony, neboli chytré telefony. Jaký si ale vybrat, když je jich tolik? Podobně jako třeba u počítače je dobré si před nákupem rozmyslet, na co budete telefon používat. Někdo potřebuje kvalitní displej, jiný upotřebí vynikající fotoaparát, další potřebuje rychlý internet, aby mohl být stále online, nebo dlouhou výdrž baterie.

Parametry, které jsou pro správný smartphone zásadní

Vývoj v oboru je doslova překotný. Kupujete-li nový mobilní telefon, pořiďte si co nejnovější operační systém. Na trhu jsou dva základní typy operačních systémů – Android používaný většinou výrobců a iOS spojený s telefony iPhone. Oba mají své výhody a nevýhody i zapřisáhlé příznivce a odpůrce.

Standardní operační paměť má dnes minimálně 2 GB, telefony s menší nemá smysl kupovat. Dražší a lépe vybavené telefony mají od 4 GB výše.

Procesor pro Android je běžně čtyř až osmijádrový, přičemž čím více jader, tím lépe. Smartphony s iOS jsou vždy vybaveny optimálním procesorem vzhledem k ostatním parametrům přístroje. Pro hladký provoz je důležité také vnitřní úložiště.

Na jeho kapacitě nešetřete, protože samotný operační systém potřebuje až 5 GB místa. Vybrat od 8 GB až po 256 GB, přičemž pod 32 GB nemá moc smysl nový smartphone kupovat, pokud se nespokojíte jen s několika aplikacemi a minimem uložené hudby a videí. Zkontrolujte si také, zda je do něj možné použít paměťovou kartu, která kapacitu navýší. Je vhodné také vybírat mobily podporující technologii LTE (vysokorychlostní internet pro mobilní sítě) v pásmu 800 MHz.

 

Co rozhoduje o výběru mobilního telefonu?

Velikost displeje je zásadní, ale nezapomeňte ani na to, že by měl displej mít jemností minimálně 300 ppi. Jinak se vám může stát, že ani velký displej nezajistí kvalitní ostrý obraz při HD rozlišení. Nejvíce se dnes prodávají displeje s úhlopříčkou 5“ až 5,5“. Pro hodně uživatelů je zásadní také kvalita fotoaparátu. Zcela běžně už jsou dnes mobily vybaveny přední i zadní kamerou a kvalita fotoaparátů je minimálně standardní i u levnějších mobilů. Kromě fotek zvládají i videa. Pokud ale chcete skutečně dobrou kameru, sáhněte po modelu střední a vyšší třídy. Pokud jde o stabilizaci obrazu, preferujte optickou (OIS). Kromě výdrže baterie si také zjistěte, zda je mobilní telefon vybaven rychlým nabíjením.

Jak ochránit mobil před poškozením

Z hlediska bezpečnosti je určitě velmi vhodným vybavením mobilu čtečka otisků prstů.
Pro životnost je zase podstatný i materiál, z něhož je telefon vyroben. Levné mobily jsou celoplastové, dražší jsou kombinací plastů a hliníku, skla nebo keramiky. Jako ochrana před poškozením je velmi vhodné opatřit displej buď krycí fólií, nebo tvrzeným sklem. Také celý mobil je vhodné chránit kvalitním obalem.

9 komentářů u „Starý dosloužil? Užitečný průvodce výběrem nového mobilu!“

 1. pskrob napsal:

  Dnes je takový výběr mobilů, že si musí vybrat každý. Hlavní je ujasnit si k čemu ho hlavně potřebuji

 2. matylda napsal:

  Mám to jako Maruška P. Na nový jsem si zvykla, ale štve mne, že musím pořád hlídat baterii 🙁

 3. veruska napsal:

  Tak jsem si tady ty parametry zapsala a zkusím si vybrat nový mobil třeba na ALZA. Uvidíme.

 4. Rojak napsal:

  Výběr smartphonů je do velké míry ovlivněn neustálým technologickým pokrokem, ke kterému v elektronickém průmyslu v této době dochází. Celková nabídka toho co každý telefon nabízí je velice obsáhlá a široký trh nabízí nespočet možností, jaký smartphone zvolit. Musíme vědět k čemu mobil vlastně budu využívat a podle toho vybírat. Operační systém, úhlopříčka, operační paměť(RAM), procesor, dual SIM, hybridní slot, 3G nebo 4G, LTE, kapacita baterie a hlavně také cena.

 5. Evik napsal:

  Mě letos vybíral mobil přítel, protože mi odešel starý a po ruzných diskuzích se dnes nevyplatí oprava, po záruce samozdřejmě. A vybral mi moc dobře.

 6. lgku990 napsal:

  U mě rozhodoval na prvním místě fotoaparát, samozřejmě, že ostatní funkce v úvodu článku jmenované, můj mobil též splňuje, akorát byl trochu dražší, ale nelituji.

 7. veruska napsal:

  Já mám android a potřebovala bych kvalitnější kvůli fotkám a místu. Do toho mého ani nemůžu nahrát čtvrtou hru. Jinak na volání a SMS je výborný.

 8. babicka11 napsal:

  Jelikož mám už asi pátý mobil v pořadí, a slouží dobře, tak zatím o novém neuvažuji. Nemusím mít hned každou novinku…. zatím jsem s ním spokojená.

 9. polivkovamaruska napsal:

  Dávno jsem si zvykla no nový mobil. Jenom mi vadí, že se musí častěji dobíjet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *