Při slově šetřit s vodou se mi vybaví doba našich babiček, kdy se lidé koupali jen v sobotu a ještě třeba celá rodina v jedné vaně.
Takovou radu na šetření vodou tu ale nenajdete. Pitná voda je a bude i v budoucnu stále cennější záležitostí. Ten, kdo má vlastní studnu je na tom podstatně lépe.
Bydlíme v rodinném domku, tak vodou šetříme, kde se dá
Dešťovou vodu chytáme do sudů, kterou pak zaléváme a vodou ze studny splachujeme WC – máme takovou vychytávku na půdě – sud naplníme hadicí vodou ze studny a tou pak splachujeme. Pochopitelně jen od jara do zimy, než začne mrznout, (na zimu přepneme kohoutek u nádržky s vodou), ale i tak se tím ušetří docela dost vody z kohoutku.
Voda je sice přírodním zdrojem, ale její úprava na vodu pitnou stojí dost peněz
Pomocí opatření, které zde najdete, můžete značně snížit spotřebu vody u vás doma a které též pomůže životnímu prostředí a vašim financím. Cena vody stále stoupá, proto by se měl každý snažit ušetřit každou kapku. Tak například je třeba opravit kapající kohoutky v kuchyni i v koupelně, taktéž pokud protéká záchod, je třeba to opravit.
Pitná voda je zdravotně nezávadná, která je kontrolována v souladu s vyhláškou a zcela vyhovuje evropským standardům. Voda je základem života, tak je nutné, aby člověk vypil asi 2-3 l vody denně. Každý z nás by měl udělat dost pro to, aby se vodou šetřilo.
Nejlepším řešením jak šetřit vodou je instalace spořiče vody
Díky adaptéru je spotřeba taková, jakou opravdu potřebujete, nebo si pořiďte úspornou baterii nebo perlátor, který také sníží její spotřebu. Nejvíc vody spotřebujeme při osobní hygieně. Například u čištění zubů nenecháváme stále puštěný kohoutek, někteří nechají celé dvě minuty téct vodu a tak odteče zbytečně dalších x litrů. Také na WC je dobré nahradit starou nádržku vody za novou s dvojitým tlačítkem. Do záchodu také nevyhazujte zbytky jídla, opět musíte splachovat. Pokud preferujete sprchu místo koupele ve vaně, tak také spotřebujete méně vody. Myčku i pračku také používejte jen v případě, když je zcela naplněná. Pokud myjete nádobí v ruce, tak ne pod tekoucí vodou. Při mytí auta nám také postačí 2-3 kbelíky vody.
Nebudete přece plýtvat vodou vždy, když se budete chtít napít a necháte odtéct vodu, abyste ji měli studenou. Stačí naplnit pet láhev vodou a dát do lednice.
Jak je vidět, je toho dost, kde bychom mohli a hlavně měli ušetřit. Zatím je v České republice vody dost, a ve všech parametrech splňuje požadavky, předepsané normami.
Lidé by si měli uvědomit, že se má vodou více šetřit a zvlášť v období sucha zalévat jen to nejpotřebnější a ne lít hektolitry vody na trávník.
A jak šetříte vodou vy?
Existuje mnoho praktických rad, jak ušetřit za vodu. Namontujte si úsporné hlavice. Používejte sprchové hlavice se stop ventilem. A když si myjete ruce, čistíte zuby nebo holíte nenechávejte vodu téct zbytečně. Na čištění zubů použijte kelímek. Je to jen nástřel toho, jak se dá ušetřit.
Vodou se snažím šetřit a zbytečně neplýtvat. Třeba i tím, že se jen sprchuji. Doporučuji speciální úsporný nástavec. Sníží se spotřeba teplé vody až o 50 %.
U nás se šetřilo vodou vždycky, když jsme postavili dům před 40 lety, vodovod nebyl schopen vytlačit vodu k nám na kopec . A tak když všichni spali dole ve městě, voda dotekla i k nám, takže jsme se rychle koupali aprali prádlo. Nyní je vše pohodlnější, ale nezapomínám, vodu na zalévání používáme dešťovou a odsuzuji lidi, kteří si napouští plnou vanu pro svůj požitek.
šetření vodou v rámci možností v paneláku
My bydlíme v bytě a vodou teda nešetříme. Sprchujeme se každý den,nádobí myjeme někdy i dvakrát denně,co se praní týká,tak občas jdou i tři pračky za den. Až fakt bude potřeba šetřit,tak budeme,ale ted se nijak neomezujeme. Zatím ale není důvod šetřit.
Šetřit vodou je potřeba, nejen proto, že je drahá, ale začíná jí být velice málo
voda je cenná tekutina, takže šetřit s ní, by mělo být základem. V článku byly popsány ty nejzákladnější typy na úsporu, samozřejmě ne všechny se hodí pro všechny. Ale každý by měl dodržovat alespoň ty, které může. Já bydlím na vesnici, takže zalévám vodou dešťovou, peru až když mám hodně prádla, převážně se sprchuji, nádobí myji ve větším množství atd.
Voda je základ života a my sami jsme z velké části též tvořeni především vodou. Proto je ji třeba neustále pravidelně doplňovat a čas od času i čistit, jako každou jinou vodní nádrž. Podstupujeme proto různé pitné i jiné kúry, abychom si těla udržovali co nejdéle v chodu a pěkně stárli bez dopomoci lékařů, tedy pokud je to možné. Mnozí z nás již musí využívat této berličky, s leckterými potížemi si bez prášků ani poradit neumíme. Taková hlavní zásada by měla být, čím víc prášků, tím víc vody je třeba na vyloučení škodlivin zbylých po vstřebání léků. Na druhou stranu mají i naše ledviny jakousi vestavěnou životnost, takže nejsou schopny zpracovat víc vody, než na jaké množství jsou nastaveny. Někde jsem četla, že by to měly být necelé dva litry a ne až tři, jak se nyní často doporučuje. Vodou v domácnosti většinou šetříme docela obstojně, ale už si moc nehlídáme, kolik a kdy vody vypijeme. Stejně jako není nijak zvlášť zdravé naložit celé tělo na hodinu do vany plné vody, tak ani v pití není dobré nalít do sebe litr vody najednou, pro hygienu je lepší i levnější sprcha, v pití je dobré naučit se tzv. popíjet, tedy malé doušky hodněkrát za den, aby tělo mělo takový jakýsi pravidelný přísun vody a nemuselo bojovat s jejím nedostatkem. Naučila jsem se vozit v autě či nosit v tašce malou láhev vody a tu a tam se jen trošku napít. Pračku také pouštím až když je plná, dá se sice použít poloviční program, ale ten běží stejně dlouho jako celý, takže sice má menší spotřebu vody a prášku, ale spotřebu elektřiny stejnou (aspoň ta moje pradlenka to tak má). Ještě mám jednu vychytávku, varnou konvici, nalévám do ní jen to množství vody, které skutečně potřebuji na uvaření nápoje. Tím šetřím vodu i elektřinu. Je fakt, že se mi o dost snížil za loňský rok doplatek elektřiny a ani spotřebou vody jsem si nevedla špatně. U sprchy mám hlavici s nastavitelným proudem vody, tím se také dá ušetřit dost litrů a v poslední době zkouším vodu zastavit, když se mydlím a peru vlasy a při čištění zubů ji zastavuji též. Zaty dvě tři minuty proteče umyvadlem též dost vody. Tím taky nějaký litřík ušetřím. Myčku nemám, takže co ušetřím na sprchování, nejspíš projedu na nádobí, i když i tam ji pouštím až na oplachování, ale je mi to tak nějak proti srsti, přece jen mytí nádobí pod tekoucí vodou se mi zdá hygieničtější. Bohužel, náš region má snad nejdražší vodu v republice, tak jsem i já musela přistoupit na tuto variantu mytí nádobí. Ještě trochu přišetřuji vodou, co uniká přetlakovým ventilem z bojleru (a to je nový!). Nasadila jsem na něj plastovou hadičku, tu mám vloženou v kýblu a za den mi nakape až deset litrů. Touto vodou vyplachuji třeba lógr z hrnků od kávy a liji jej rovnou do WC, nikdy ne do dřezu, tam se jím odpad rád ucpává.
Pokud bude letos takové vedro jako loni, tak ti co mají vlastní studnu na tom budou hůř než mi ostatní. Loni spousta studen vyschla a hrozí to i letos. Vodou se snažím šetřit těmi základními způsoby, které jsou popsané v článku.
Ano, s vodou se musí šetřit, v paneláku to není nic moc, ale také se snažíme šetřit kde se dá. Šetřící sprchou i dvojsplachovadlem.
u nás taky šetříme vodou… do beček jde dešťová voda na zalívání zahrady, do záchodu např. voda z pračky. vlastně si nepamatuju, že by se u nás někdy nešetřilo 🙂