Při slově šetřit s vodou se mi vybaví doba našich babiček, kdy se lidé koupali jen v sobotu a ještě třeba celá rodina v jedné vaně.

Takovou radu na šetření vodou tu ale nenajdete. Pitná voda je a bude i v budoucnu stále cennější záležitostí. Ten, kdo má vlastní studnu je na tom podstatně lépe.

Bydlíme v rodinném domku, tak vodou šetříme, kde se dá

Dešťovou vodu chytáme do sudů, kterou pak zaléváme a vodou ze studny splachujeme WC – máme takovou vychytávku na půdě – sud naplníme hadicí vodou ze studny a tou pak splachujeme. Pochopitelně jen od jara do zimy, než začne mrznout, (na zimu přepneme kohoutek u nádržky s vodou), ale i tak se tím ušetří docela dost vody z kohoutku.

Voda je sice přírodním zdrojem, ale její úprava na vodu pitnou stojí dost peněz

Pomocí opatření, které zde najdete, můžete značně snížit spotřebu vody u vás doma a které též pomůže životnímu prostředí a vašim financím. Cena vody stále stoupá, proto by se měl každý snažit ušetřit každou kapku. Tak například je třeba opravit kapající kohoutky v kuchyni i v koupelně, taktéž pokud protéká záchod, je třeba to opravit.

Pitná voda je zdravotně nezávadná, která je kontrolována v souladu s vyhláškou a zcela vyhovuje evropským standardům. Voda je základem života, tak je nutné, aby člověk vypil asi 2-3 l vody denně. Každý z nás by měl udělat dost pro to, aby se vodou šetřilo.

Nejlepším řešením jak šetřit vodou je instalace spořiče vody

Díky adaptéru je spotřeba taková, jakou opravdu potřebujete, nebo si pořiďte úspornou baterii nebo perlátor, který také sníží její spotřebu. Nejvíc vody spotřebujeme při osobní hygieně. Například u čištění zubů nenecháváme stále puštěný kohoutek, někteří nechají celé dvě minuty téct vodu a tak odteče zbytečně dalších x litrů. Také na WC je dobré nahradit starou nádržku vody za novou s dvojitým tlačítkem. Do záchodu také nevyhazujte zbytky jídla, opět musíte splachovat. Pokud preferujete sprchu místo koupele ve vaně, tak také spotřebujete méně vody. Myčku i pračku také používejte jen v případě, když je zcela naplněná. Pokud myjete nádobí v ruce, tak ne pod tekoucí vodou. Při mytí auta nám také postačí 2-3 kbelíky vody.

Nebudete přece plýtvat vodou vždy, když se budete chtít napít a necháte odtéct vodu, abyste ji měli studenou. Stačí naplnit pet láhev vodou a dát do lednice.

Jak je vidět, je toho dost, kde bychom mohli a hlavně měli ušetřit. Zatím je v České republice vody dost, a ve všech parametrech splňuje požadavky, předepsané normami.

Lidé by si měli uvědomit, že se má vodou více šetřit a zvlášť v období sucha zalévat jen to nejpotřebnější a ne lít hektolitry vody na trávník.

A  jak šetříte vodou vy?

32 komentářů u „Pitná voda a jak s ní šetřit? Pořídit spořič vody“

  1. Evik napsal:

    Bydlím v bytě takže chytat deštovou vodu nebo ze studny tady nejde. Ale i tak se snažíme šetřit. Ale je to opravdu děsivé co nás čeká!

  2. Ivona napsal:

    S vlastní studnou a záchytnými barely na dešťovou vodu na zalévání to jde fajn. Studna ale také není bezedná, i když při těch bouřkách co teď řádí, asi vyschnutí nehrozí, tak vodou zbytečně neplýtvám. Mám v sobě nějak zakódováno, že s vodou se má šetřit.

  3. Radost napsal:

    Vodou šetříme hlavně na chatě, kde je to možné. Máme koupelnu se sprchou, sprchujeme se do plechové vaničky a vodu pak znovu používáme na zalití záhradky nebo WC. V paneláku,bohužel, tato možnost není.

  4. Kavon napsal:

    Šetriť vodou je v dnešnej dobe naozaj nevyhnutnosť. A nie len kvôli cene, ale hlavne s ohľadom na budúce generácie, aby aj naši potomkovia mali prístup k pitnej vode. Bohužiaľ už dnes sú oblasti, kde je pitnej vody nedostatok a aj tak sa s ňou plytvá. Každý by mal začať od seba a aj malé zmeny sú lepšie ako nič. Už by sme sa konečne mali začať správať všetci rozumne aj nie podľa hesla po mne potopa.

  5. radka konecna napsal:

    Používáme studnu, tak že není co řešit, Bydlíme v oblasti, co ty sucha tak nehrozí a za barákem nám teče stouha , tak že je pořád spodní hladina v normě. No ale nesmí se rozbít čerpadlo, to pak je nutné zapnout městskou vodu za tu pak zaplatíme okolo 1000 kč / za 4 osoby za 3 měsíce, ale stou šetříme

  6. radka konecna napsal:

    Používáme studnu, tak že není co řešit, Bydlíme v oblasti, co ty sucha tak nehrozí a za barákem nám teče stouha , tak že je pořád spodní hladina v normě. No ale nesmí se rozbít čerpadlo, to pak je nutné zapnout městskou vodu za tu pak zaplatíme okolo 1000 kč / za 4 osoby za 3 měsíce, ale stou šetříme

  7. coolnet napsal:

    tož ve mestech lidi neušetří nic,bo při šetření vodou se zvedají náklady na čistzění pitné vody-vwčný téma 😀

    na vesnicích a pod. je už situace jiná,ale taky stat dělá vše proto aby neušetřily obyvatele nic.

  8. papadopulos napsal:

    Já bydlím v současnosti na ubytovně, takže tu vodu tak neřeším

  9. jmckvak napsal:

    Nedávno jsem četla článek o úbytku vody v časopise ve vlaku.. Dost mě to zarazilo, ale je to tak.. Vodu bereme jako samozřejmost, takže si to často ani neuvědomíme.. Hlavně ale, že je pořád víc sucho a teploty stoupají.. My teda aspoň chytáme dešťovou vodu do sudů a zalíváme.. Splachujeme vodou z praní nebo z koupání Cipíska.. Možná časem pořídíme další vychytávky na šetření..

  10. blaju napsal:

    Máme doma snad vše na šetření vodou, ale v paneláku je to omezené oproti rodinnému domu, kde je více možností.Zatím se nám to vyplácí.

  11. lgku990 napsal:

    Dnes se v každém případě doporučuje sprchový kout, ne vana, k tomu úsporné, sprchové hlavice, které šetří vodu, těch je na výběr docela dost, na baterie, dnes převážně pákové, se kupují spořiče na vodu a na toaletu dvojité splachování, jak úsporné, tak celkové, to je s max. obsahem vody v nádržce.

  12. Petulavpk napsal:

    tak jsem si vzpomněla na svoje dětství – v žádném bytě nebyly rozvody vody, ale na chodbě byl jeden velký železný vodovod a lidi si tam chodili točit vodu, pak se hřála na kamnech….no to se nám taky moc nelíbilo pořád běhat pro vodu :). V dnešní době je to jiné, ale i tak my starší generace to šetření máme nějak zažité a v sobě to nastavené tak nějak automaticky. A samozřejmě moderní vychytávky nám to jen usnadňují….

  13. Rojak napsal:

    Pitné vody opravdu ubývá a je smutné, že si takovou skutečnost, že je něčeho málo uvědomí člověk většinou až, když je pozdě.

  14. babka napsal:

    Tak jak tu čtu vaše příspěvky, tak jsem na tom v šetření špatně. Žádné perlátory, šetřící sprchové hlavice – snažím se jen vodu nenechávat zbytečně téct, při vaření se také snažím vzít si vody jen tolik, kolik je třeba. Budu asi muset navštívit obchod s těmito věcmi a poradit se.

  15. pskrob napsal:

    na zalévání chytám vodu do sudu, studnu nemáme, takže pitnou vodu šetřím spíše tak, že neplýtvám

  16. pavlina69 napsal:

    já myslím že šetřit je nutné i proto,že to značně leze do peněz.U nás stojí kubík
    100,-Kč takže nešetření si nemůžeme dovolit

  17. MadameBijou napsal:

    My taky máme studnu, raději se sprchuju, i když občas vana neuškodí, taky chytáme dešťovku na zalévání, je to super. Je fakt, že voda bude čím dál dražší a je třeba se naučit šetřit. Vodou vesměs neplýtvám. Já se naopak snažím šetřit v různých oblastech, nejen s vodou.

  18. matylda napsal:

    U mne se voda šetří skoro sama 🙂 Mám dvě studny, z jedné bereme vodu na zalévání, druhá je pro domácnost. Je samozřejmostí páková baterie, myčku, pračku a používám, až je zapotřebí. V ruce nádobí oplachuji jen nezbytně. Ale miluji koupel ve vaně. Aspoň jednou za čas si ji dopřávám, není to denní koupání. Trochu mne zarazil nový trend , viděla jsem to v TV i hovor a článek na internetu. Opět doporučují sprchovat se nanejvýš jednou za dva dny, ba i déle. Jistě, za mého mládí to bylo běžné, ale dodnes si pamatuji ten zápach v přeplněných autobusech. Občas se to někdo snažil přerazit deodorantem či voňavkou, ale zápach nabyl o to ještě větší hutnosti. Pochopila bych to ještě tak v zimě, tam se tělo tak nepotí, ale v létě? Zvláště když začínají být léta tropická? Já osobně na plné slunce v létě nechodím, ale přesto se občas sprchnu i dvakrát, dokonce i třikrát denně. Bez mýdla, jen krátce a chladnější vodou. Prosím, letní sprchy mi neberte! 🙂

  19. veruska napsal:

    Tak já se musím pochválit, protože splňuji vše ohledně šetření vody, o čem se tady píše. Naštěstí máme doma studnu, ze které bereme vodu na zalévání zeleniny na zahrádce.
    Jednu vychytávku vlastně nemáme. Ten sud, který se naplní vodou a splachuje se WC. Ale je to dobrý nápad. Nad WC máme půdu, tak by to šlo. Díky!!!

  20. Odalv napsal:

    Perlátor, pákové batérie, batéria s možnosťou nastavenia teploty vody, šetriace sprchové hlavice, dvojité splachovače WC, to sú naozaj všetko overené spôsoby ako sa dá ušetriť voda.

    1. radek napsal:

      je vidět, že se vyznáte :D. Zkuste napsat srovnávací/vysvětlujicí/doporučující…. článek, popsat výhody a 100 bodů je na cestě 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *