Situace, kdy vám havarijní pojištění zachrání krk

Možná vás napadá, proč si sjednávat havarijní pojištění, když přece máte povinné ručení. To stačí, říkáte si. My vám vysvětlíme, proč nestačí. V jakých situacích se vám „havarijko“ vyplatí a na co už je povinné ručení příliš malý pán, se dozvíte v následujícím článku.

Dobrovolné pojištění, které se vyplatí mít

Zatímco povinné ručení musí každý řidič platit povinně ze zákona (zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), sjednání havarijního pojištění už je čistě na vašem uvážení. Tento druh pojištění vozidel se vyplatí v podstatě každému, kdo chce chránit svůj vlastní majetek. Na některé škody povinné ručení jednoduše nestačí. Pokud budete mít smůlu a vznikne škoda na vašem autě a budete ho potřebovat opravit, pak se vám bude havarijní pojištění hodit. Stačí, abyste dopravní nehodu zavinili vy. V takovém případě nečekejte, že vám druhý řidič bude hradit škodu na autě ze svého povinného ručení.

Opravu svého vozu zaplatíte z havarijního pojištění

Situací, při kterých může vaše auto utrpět šrámy nejenom na karosérii, je ale mnohem víc. Auto vám může poškodit například neznámý vandal, který se v noci vrací opilý domů. V Česku nejsou během roku ojedinělé ani případy velmi silného větru, který láme větve stromů, ty pak mohou vymlátit sklo u auta nebo poškodit plechy. Při jízdě po okreskách ve večerních hodinách nejeden řidič srazí divokou zvěř. Občas vám poškodí dráty kuna a podobných případů bychom našli mnohem víc. Všechny tyto finančně zatěžující situace vám vyřeší sjednané havarijní pojištění. K havarijnímu pojištění dostanete také asistenční službu, na kterou se obrátíte s případným odtahem vozidla nebo přistavením náhradního vozu.

O vzniku škody informujte pojišťovnu co nejdříve

Jakmile dojde k dopravní nehodě, měli byste o ní ihned informovat svou pojišťovnu, ať už jste viník, nebo poškozený. To stejné platí i v případě, že dojde k defektům na vašem autě jiným způsobem než při dopravní nehodě. Nahlášení je v podstatě velmi jednoduchý proces. Pojišťovny mají na stránkách online formulář, nebo pokud si nevíte rady, je vám k dispozici linka, kde s vámi jednotlivé kroky vyřeší zaměstnanec pojišťovny.

Tip! Při jakémkoli vzniku škody si udělejte fotografie na mobilní telefon. Dost to pomůže a usnadní vyřízení náhrad škod.

Tip! Policii nemusíte k nehodě volat vždy. Volejte ji jenom tehdy, když se nemůžete s druhou stranou shodnout na tom, jak k havárii došlo, je-li poničen majetek třetí strany (např. dopravní značka), někdo byl zraněn nebo již odhadem bude cena oprav vyšší než 100 tisíc korun.

Tip! Od nehody nesmíte nikdy ujet. A to ani v případě, že se vám zdá, že se toho zase tolik nestalo. Za ujetí od nehody si vykoledujete 7 bodů (bodové hodnocení řidičů). Jedná se o jeden z nejvážnějších přestupků. Hrozí vám i pokuta v řádu tisíců korun.

 

 

Zdroj obrázku: Piyawat Nandeenopparit / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *