Letos jsem vyzkoušel rybářskou dovolenou u Týna nad Vltavou

Minulý rok jsem byl u moře, tak letos vyhrálo putování po česku. Hledání ubytování nebylo složité.

Pro vyhledávání dovolené používám portál BOOKING.com, tak jsem se připojil, zvolil lokalitu Jižní Čechy a začal si vybírat chaty a chalupy.

Našel jsem. Nuzice nedaleko Týna nad Vltavou a Bechyně.
Řeka Lužnice byla rybářskou jistotou a předpokladem dobré rybařiny. Okolní památky a muzea jsou vhodnou možností pro odpolední výlety a aktivní odpočinek.Rybářská dovolená řeky Lužnice

Přijeli jsem na chatu do Nuzic a já jsem byl nadšen prostředím.

Velmi pěkná chata pro 4 osoby, vybavená kuchyňka i skvělé venkovní zázemí. Přístup přímo k řece Lužnicic s malou plážičkou a rovným břehem, ideálním pro rybáře a jeho rybářskou výbavu.

Na nic jsem nečekal, vybalil rybářský vercajk a hned jsem nahodil.
Ryby okolo mě projevovali aktivitu, tak jsem si řekl, že vyzkouším svoje zaručené návnady. Rohlík i kukuřice měli úspěch, kapr i cejni je vzali za své. Tak to bylo každé ráno i večer. Pro mě to byla ideální rybářská dovolená.

Vyráželi jsme na výlety. První byl na řadě Týn nad Vltavou.

Mohu doporučit návštěvu Městského muzea s expozicí vltavínů, za muzeem je vynikající zámecké restaurace, kde výborně vaří a dávají poctivé porce.

Náměstí Týn nad Vltavou

Podzemní labyrint nebyl pro nás, nejdřív musel člověk na zkoušku projít obručí, aby si změřil svoji průchodnost úzkým prostorem podzemí. Já neprošel, trochu víc jsem narostl.

Procházka městem Týn k pozůstatkům týneckého hradu byla příjemná. Projdete malým parkem a dostanete se k otáčivému hledišti Divadla v přírodě, kde se konají různé vystoupení a hry. Z hradu toho moc nezbylo, jen kousky zdí a kamenný most ke hradu, přesto je to krásné prostředí, kde se může konat svatba venku.

Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou

 Další den jsme navštívili zámek Mitrowicz.

Krásně zrekonstruované zámecké objekty, upravený zámecký park, ukázka bylinkové zahrady a spoustu dalšího k vidění.

Zámek Mitrowicz

Zámek jsme si prohlédli v rámci organizované prohlídky a musím pochválit naši “dobově oblečenou” průvodkyni Terezu, která nám vše ochotně vysvětlila a poutavě přiblížila historii zámku Mitrowicz.
Bylo vidět, že ji historie baví a informace hledá nejen v zámeckém archívu. Zámek Mitrowicz vám umožní i svatební obřad na zámku nebo v parku.

Škoda, že byl zámek Mitrowicz zdevastován socialistickým působením statku a nejvíce poškozen povodní, která zatopila zámek až do výše 3,5 metru. Přesto bylo na co koukat. Obnovené původní fresky v prvním patře, návštívili jsme zámeckou kapli a další prostory zámku. Zámecký pivovar se nedochoval, tak se jen o jeho existenci zmíním. Pěkná byla i bylinková zahrada a krásný zámecký park.

Zámecký park Mitrowicz

Nejen památkami a historií je člověk živ, takže další moje kroky vedli do zámecké krčmy v zámeckém parku. Obsluhovala nás usměvavá a ochotná Klára, která nám doporučila pravou a poctivou klobásu, k tomu nealko pivo a hned jsem měl lepší náladu. Pochutnal jsem si a budu na obě vzpomínat. 😀

krčma na zámku Mitrowicz

Místem, které stojí za prohlídku je město Bechyně.

Najdete zde známé lázněBechyně. Procházka zámeckým parkem i lázeňskou kolonádou vám zejména v letních měsících prospěje a uleví. Když zde začne pálit sluníčko, tak jak letos pálí, uvítáte každý kousek stínu.
Kdo má rád historii, může navštívit zámek Bechyně, kdo chce zažít víc, může si naplánovat dovolenou na zámku Bechyně, ubytovat se zde a prožít nevšední dovolenou se vším všudy.

V Bechyni najdete Tesco a místní obchodní řetězec Terno a v Týně nad Vltavou Lídl, Penny a znovu Terno, vše kousek od sebe.
Nakoupíte maso na grilování, čerstvé pečivo, zeleninu a spoustu dalších pochoutek pro pohodu na dovolené a příjemné večerní chvíle u ohně/to bude další článek/.

Ve čtvrtek byl na řadě Temelín

Ne vesnice, ale jaderná elektrárna Temelín nebo spíše jeho informační centrum. Najdete zde zajímavé a poučné informace z historie, současnosti, ale i výhled do budoucnosti na fotografiích a můžete se podívat pěkné 3D video o elektrárně, vnitřním provozu a energii. Informační centrum Temelín najdete v původním zámečku Vysoký Hrádek.

Mohl bych popsat spoustu dalších návštěv po památkách a zajímavých místech.
Raději si tam zajeďte sami a poznejte, co zajímá vás.

Já mohu okolí Lužnice, Týna nad Vltavou a Bechyně doporučit.

Dalších několik fotografií.

6 komentářů u „Rybářská dovolená v Jižních Čechách a výlety“

 1. lgku990 napsal:

  Je to tam pěkné, doufám, že nám to vyjde a pojedeme se též podívat do Bechyně.

 2. Evik napsal:

  Tam jsem nebyla a vypada ton lakave.

 3. pskrob napsal:

  Bechyně je nádherná, strávil jsem tam několik měsíců

 4. Rojak napsal:

  S chytáním ryb mi dejte pokoj, na to nemám štěstí a ani zkušenosti. Je to krásný koníček, ale pro mne to není. Nedokážu sedět několik hodin zbůhdarma u vody a ještě nic nechytit.

 5. matylda napsal:

  Tam je krásný kraj 🙂 Škoda, že od nás trochu z ruky 🙂

 6. babicka11 napsal:

  Hlavně, že se dovolená vydařila a daly se i ryby chytat. To, co člověk viděl v televizi, jak některé ryby dopadly v těchto vedrech, by jeden zaplakal…. Letos nikdo nemůže říct, že mu dovolená propršela. Kolikrát se to stalo i nám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *