Oslava čínského lunárního roku je nejvýznamnějším a zřejmě i nejstarším tradičním svátkem.

První čínský lunární kalendář byl sestaven v roce 2637 před n. l., a stále se používá. Lunární proto, že je odvozen od pohybu Měsíce. Číňané hodně věřili na jeho sílu, kalendářem se řídili hlavně pracující na poli, aby dosáhli co nejlepší úrody. Měsíc řídí příliv a odliv, úplněk zase může mít na někoho špatný vliv v podobě nespavosti, či nervozity.

Oslavy trvají 15 dní a nemají pevné datum. Nový rok začíná druhým novým měsícem po zimním slunovratu. Datum začínajících oslav je mezi 21. 1ednem a 20. únorem. Více než rok bude dominovat Kohout a skončí 15. února 2018. V Číně budou oslavy začínat 28. ledna. Každý rok v kalendáři má k sobě přiřazeno jméno zvířete. Jména se opakují periodicky v pořadí: krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, ovce, opice, kohout, pes, vepř. Podle čínských legend bývala právě zvířecí říše moudřejší, než ta lidská.

Nový rok je o velkých možnostech uplatnit rozum, a mít velkou šanci na zlepšení finanční situace, jak vydělat ale i ušetřit slušnou částku peněz. Bude probíhat ve znamení odvahy a spravedlnosti. Čínská astrologie podle Kohouta popisuje toto znamení jako statečné, věrné a pevné ve svých názorech. Kohout vstává brzy, proto bývá spojován se začátkem nového dne a má i vrozené nadání pro řešení různých potíží, je ale i hrdý, protože si je vědom svých možností a schopností a dovede se před okolím předvádět. Většinou dosáhne svých cílů díky své vůdčí výkonnosti.

Rok Kohouta bude plodný i na nové přírůstky v rodinách, protože je i romantický a rodinné zázemí je u něho na prvním místě.

Nejlepší čas na uskutečnění snů nastane na podzim ohnivého Kohouta.

S příchodem nového roku si Číňané dávají také dárky, v oblibě jsou zejména zlaté šperky v červeném balení, neboť červená barva má zajistit více peněz a celkově požehnaný rok. Nikdo nedává dary třeba ve formě hodin nebo hrušek, ty mají v čínské kultuře špatný význam. Také dle tradice se první den oslav nejí ovesná kaše, protože tu jedí jen chudí lidé, nikdo si nemá mýt vlasy, aby se nesmylo bohatství, nemá se zametat, aby se neodmetly peníze a ani půjčovat peníze. Obléci si staré, bílé nebo černé šaty by mohlo přivolat smůlu.

Zakončení oslav se koná každý rok patnáctého dne prvního lunárního měsíce a nazývá se Svátkem lampionů a slaví se Lampionový festival. Lidé rozsvěcují lampiony na ulicích a pořádají se tance velkých dračích, lvích a jiných figur. O půlnoci se pojídá rýže, jako u nás čočka.

Svátky jara jsou srovnatelné s našimi svátky, kdy si lidé přejí navzájem hodně zdraví a štěstí.

26 komentářů u „Rok ohnivého Kohouta podle tradic v Číně“

 1. devilscat napsal:

  někde jsem četla, že letos by se, právě kvůli roku kohouta, měly nosit i jeho barvy, aby člověku přinesly štěstí, tak nevím, obsah mé skříně je z 90% fialový 🙂 a já jsem jinak kůň 🙂

 2. coolnet napsal:

  sranda je,ze astrologie funguje tisiciletí a až podezřele přesně.

  že by to datum narození melo opravdu i jiny vyznam,nez jen cislo?

 3. Benula napsal:

  Tak já ten rok hlavně přeji číňanům a hlavně ať si užijí oslav se svou rodinou, kterou vidí jen občas a jsou stále zaměstnaní.

 4. lgku990 napsal:

  Já na horoskopy nevěřím, představa, že by měl můj život být podle horoskopu je přece absurdní i když třeba něco vyjde, ale to je náhoda, ale určitě ne realita. Koukal jsem na čínský horoskop a jsem zajíc, četl jsem ze zvědavosti, jaký jsem jako zajíc a náhodou něco vychází, ale !!!

 5. vita1980 napsal:

  ač horoskopy neřeším, velmi zajímavý článek. jen nevím podle čeho zjistit jaké jsem podle čínského horoskopu znamení? U nás jsem váha, třeba mi někdo poradí.

  1. babicka11 napsal:

   U čínského horoskopu to tak není, pro 12 zvířat není vždy stejný rok. Mění se to. Proto si najděte v této tabulce svůj rok narození a podle toho bude také zvíře. Pro snadnější zjištění je tam ještě “tabulka” den, měsíc, rok narození.
   http://cinsky-horoskop.najdise.cz/

 6. pavlina69 napsal:

  já na horoskopy moc nevěřím,ale doufám že to bude dobrý rok 🙂

 7. Petulavpk napsal:

  Ani mě horoskopy nějak nepadly do oka, takže je neřeším 🙂 Každý je strůjcem svého štěstí a kus zvířete je v každém z nás 😀 😀

 8. pskrob napsal:

  já jsem podle horoskopu kůň v ohni, ale horoskopy neřeším. Ani naše ani čínské

 9. babka napsal:

  Stejně jako matylda i já jsem buvol. A co tento rok přinese – nechám se překvapit. 🙂

 10. Rojak napsal:

  Já jsem ve znamení tygra a vůbec to na mě nesedí. Tygr je prý zpravidla velmi nedisciplinovaný šťoural. Je popudlivé povahy, těžko se přemáhá a podřizuje druhým, rád napadá lidi, stojící v pořadí nad ním. Je tesán z materiálu, z něhož se rodí vůdcové a revolucionáři. Bohužel nezasluhuje vždy takové důvěry, jaká mu bývá poskytována, ať jde již o obchody či výkon jiného povolání nebo politiku, lásku či dokonce válku.

 11. lucik21 napsal:

  Já jsem podle horoskopu Had a také to na mě celkem sedí. Na letošek mám dle horoskopu čekat svatbu, tak uvidíme 🙂

 12. Ivona napsal:

  Nijak se Čínou nezabývám, ale vím, že podle čínského horoskopu jsem krysa. Co mně tento rok čeká, ale zjišťovat nebudu. Budu věřit, že to bude dobrý rok.

 13. Plazmic napsal:

  Proč by u nás neplatily zvířecí znamení dle roků:)))))))))))))), rozhodně je čínský horoskop přesnější než západní:)))))))))))))).

 14. papadopulos napsal:

  čínské znamení u nás neplatí a do Cíny asi nepojedu

 15. blaju napsal:

  tak to já jsem v čínském znamení kůň, tak se teda podívám co mi tento rok přinese, i když teda tomu moc nevěřím, ale aspoň se pobavím

 16. babicka11 napsal:

  Já jsem zase Drak :-), taky dobrý…když se nad horoskopem zamyslím, tak to docela sedí. Mám ráda humor, jsem důvěřivá, velkorysá, ale jak mě někdo naštve …až na to, že představitelé Draka fungují ve světovém šoubyznysu jako živé legendy, tak to ne 🙂

 17. babicka11 napsal:

  Já jsem zase Drak :-), taky dobrý…když se nad horoskopem zamyslím, tak to docela sedí. Mám ráda humor, jsem důvěřivá, velkorysá, ale jak mě někdo naštve …až na to, že představitelé Draka fungují ve světovém šoubyznysu jako živé legendy, tak to ne 🙂

 18. matylda napsal:

  Já jsem buvol 🙂 Doufám, že mi rok kohouta taky přinese něco hezkého. I když si umyju vlasy 🙂

 19. bobalka napsal:

  Pěkný článek, taky trochu nahlížím do čínského horoskopu, podle něj by to měl být dobrý rok, zatím ale u mě leden nic pěkného nedonesl. Ale období teprve začíná, tak snad bude líp.V čínském horoskopu jsem také vepř, oddaný rodině, v ohrožení bojovný a svá mláďata bránící do posledního dechu. Tak v tom se poznávám. 😀

 20. veruska napsal:

  To jsem zvědavá, co mi rok ohnivého Kohouta přinese. Kdybych alespoň ráno vstala a byla hned jako křepelička!
  Zjistila jsem si, že v čínském horoskopu jsem “vepř”. To je hodné zvířátko…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *