V sobotu jsme si se Sebíkem a tetou Pavlou udělali výlet do Opavy, kde se v rámci stálých Farmářských trhů konal poprvé i trh řemeslný.

Kdo by ale čekal kováře a podobné, jako na jarmarcích, byl by na omylu.
I když kdo ví, třeba se tam časem objeví i někdo s kovem zručný.

Město Opava se rozhodlo dát prostor místním malým řemeslníkům, kteří tvoří doma.

Ano, domácím „hand made“ výrobcům.
Koho zajímavého jsme tam potkali?

Domácí víno z černého rybízu koštovala teta.
Vychutnávala si hlavně neobvyklou chuť oblíbeného nápoje. U jiné paní jsme mohli vyzkoušet netradiční marmelády, třeba s příchutí mojita. Sebík si zamlsal na sušenkách z mandlové a špaldové mouky. A o kousek dál voňavé a měkké perníčky se jménem. Já, jakožto zástupce masožravců, jsem neodolala ochutnat klobásky z poctivého vesnického řeznictví. Vše bez éček a dalších dnes stále míň populárních přísad.

U několika stánků jsme obdivovaly šité hračky (Sebík si vybral dinosaura?), kabelky a tašky z plátna, lnu i vlny merino, různé doplňky do domácnosti – prostírání, ozdoby do dětských pokojů, kapsáře, praktické pytlíky na pečivo. No prostě kreativita lidí nezná mezí. Objevily jsme dokonce i výrobce s šitým oblečením nejen pro děti, ale i dospělé, háčkované čepice a šálky s roztomilými aplikacemi.

Jako dárečky vhodné byly krásné dekorace pletené z papírových ruliček nebo i košíčky pletené z pedigu a zdobené ubrouskovou technikou decoupage. Vonné svíčky pro štěstí v podobě andělů, podomácku vyrobené olejíčky a mastičky z květin a bylin, velmi zajímavé cínové šperky s minerálními kameny i malovanými sklíčky, kde jsme se podívaly i na to, jak tato bižuterie vzniká. Stánků nebylo mnoho, ale srdce nadšenců šikovných rukou zaplesalo. ?

To ale nebylo vše.

V rámci programu se konala mini módní přehlídka, kde výrobci s přáteli prezentovali své výtvory, které byly na trhu k vidění. K tomu hráli a tančili členové lidových souborů z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, kteří byli v Opavě jako vystupující Bezručovy Opavy a Mezinárodního folklórního festivalu Chodníčky k domovu.

Zdejší farmářské trhy se pomalu chýlí ke konci, takže se už nejspíš na výtvory šikovných řemeslníků nepodíváme, ale město slibuje, že v případě zájmu veřejnosti se řemeslné trhy stanou pravidelností. Pokud jste tedy náhodou někdo z okolí Opavy a rádi tvoříte, podívejte se občas na info stránky města, jak se situace vyvíjí a můžete to zkusit i vy, prodejců je prý stále málo. My to možná s dalšími kamarádkami vyzkoušíme taky. ? Jana a devilscat

A co vy, chodíte na trhy nebo se u vás pořádají pravidelné trhy?

18 komentářů u „Řemeslné trhy v Opavě“

 1. Evik napsal:

  Tento viken tady maji byt tak se chystam s dcerou. Navic jsem z Opavavy tak me tenhle clanek moc potesil!!!

 2. vita1980 napsal:

  občas na nějaký trh zabloudím a můžu jen doporučit. Na člověka dýchne úplně jiná atmosféra, než když brouzdá po supermarketech. To se prostě nedá srovnat.

  1. devilscat napsal:

   máte pravdu, je to úplně o něčem jiném 🙂 jestli bude pěkně, budou řemeslné trhy v Opavě zase tuto sobotu, tak se tam určitě zajedu podívat 🙂

   1. radek napsal:

    udělejte pár fotek stánků, nabídku výrobků… a pošlete. Do adventu si pak napište 30 bodů.

    1. devilscat napsal:

     jestli se tam vypravím, ráda fotečky pošlu, už pro inspiraci 🙂

 3. babka napsal:

  U nás jsou snad jen ty klasické vánoční trhy a ani si nějak neuvědomuji, zda je něco před Velikonocemi. A vlastně stánků je plno při městských slavnostech. Ale když tam jsou lidé s vlastními výrobky, tak ji závidím, jak jsou šikovní.

 4. coolnet napsal:

  uz sem na ty domaci trhy skepticky…..

  ale Jani, že ten Sabik vyrostl-což? 😀

  1. Jana napsal:

   jo jo, roste jako z vody, za chvíli mě přeroste 🙂 ještě 70cm a má mě 😀

 5. Rojak napsal:

  Byli jsme tam a nabídka a program tam byly hodně velké a rozmanité.

 6. matylda napsal:

  Já na trhy nechodím pravidelně, ale když se to šikne, je to vždycky hezké. Miluji procházení mezi stánky, prohlížení, vybírání, ochutnávání…. samozřejmě i kupování a dělání radosti někomu jinému 🙂

 7. Plazmic napsal:

  Tak to je super, domácí výroba a řemeslné trhy, to jste si užili a hlavně Sobík, výlet a mlsání i bez konzervantů, vše nature a ještě k tomu se super lidovou muzikou, jen tak dál takových akcí a nadšenců, a radost pro děcka a vnoučátka:)))))))))))).

 8. bobalka napsal:

  Opava od nás není tak daleko, škoda, že jsem o tom nevěděla, tam bych se vyřádila, mám ráda takové ty domácí trhy, kde si můžeme koupit mnoho užitečných věcí, které normálně v obchodech už nejsou.

  1. Jana napsal:

   Taky jsem na to narazila náhodou na sociální síti. Nikde o tom nebyla zmínka.

 9. Radost napsal:

  Krásně popsané trhy.Do Opavy jsme jezdívali na vánoční trhy,ale ty byly klasické.Tyto řemeslné mohou být inspirativní.Asi se tam také příště podívám.Děkuji za tip.

 10. babicka11 napsal:

  Jarmark s tradiční uměleckou tvořivostí vídám na Velikonoce, kdy se například spojí s přehlídkou historických vozidel, objeví se umělecký kovář či košíkáři, co prodávají své zboží. Jinak trhy, jak se popisuje v článku se u nás nekonají. Občas je akce v Domově důchodců, kde babičky ukazují svoje výrobky, hlavně pletené a háčkované věcičky, které po domluvě si můžete od nich i zakoupit, nebo objednat.

 11. devilscat napsal:

  Bylo opravdu moc fajn, mnoho zajímavé inspirace…. až takové, že asi vytáhnu z šuplíku ty háčky, které jsem si před dlouhou dobou koupila a naučím se háčkovat. moc kreativní sice nejsem, ale šálu snad zvládnu 🙂

 12. radek napsal:

  asi pěkný výlet. Pokud někdo na trhy chodíte a máte informace, hodilo by se do Dovolené 😀

  1. Jana napsal:

   Moc pěkný výlet. To víte, kluci a vlaky a děti a hřišťátka 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *